Gastronomi kentinin tescilli lezzeti üzere müze kuruluyor

Gastronomi kentinin tescilli lezzeti amacıyla müze kuruluyor

Yıllardır vazgeçilemeyen lezzet: Antep Peyniri

Yerli ve yabancı misafirlere Antep Peynir müzesinde Gaziantep peyniri tanıtılacak

GAZİANTEP – Gastronomi kenti Gaziantep’te kahvaltıların birlikte değişik aşındırmak ve tatlılarda birlikte kullanılan Antep Peyniri lezzeti ile yörenin vazgeçilmez gıdaları beyninde bulunuyor. Antep Peyniri, gelecek kuşaklara da aktarılması için yapımı bitmeme eden müze ve restoranda yerel ve yabancı turistlere dahi tanıtılacak.

Genellikle ilkbahar aylarında bereketli miktarda bulunan koyun ve aksi sütünden yapılan ve yılın her mevsiminde kâin Antep Peyniri, sonuç yıllarda hesaplı çalışmalarla Türkiye ve acun genelinde üstelik tanıtılmaya başlandı. Coğrafi İşaret tescili üstelik alınan Antep Peyniri, Gaziantep’teki kahvaltı sofralarının yanı kamu dünyada bilinmeye başladı. Dünya genelinde aşina ve bini fazla peynir çeşidi beyninde öne çıkmaya başlayan Antep Peyniri, yapımı süren müze ile gelecek kuşaklara dahi aktarılacak. Kemirmek ve tatlılarda de makbul “Antep peyniri’ müze içerisindeki restoranda dinç tüvana hazırlanarak, terli ve yabancı turistlere birlikte tattırılacak. Müzede Antep peynirinin üretim aşamasındaki süreçler dahi kılgılı namına anlatılacak.

Udma Peynir Müzesi

Gaziantep’in Şahinbey ilçesine bağlı Kozluca Mahallesi’ndeki Bozuk Hamam, Vakıflar Kesim Müdürlüğünce restore edilerek Udma Peynir Müzesi adıyla hizmete açılacak. Müzede, peynirin istihsal aşamasından sofradaki halini alması sürecine büyüklüğünde kim, hep safhaları ziyaretçilere gösterilecek. Gaziantep Büyükşehir Mutfaklar Koordinatörü Natür Ekinci, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapımı süren peynir müzesi ve restorana Udma ismi verildiğini ve bu kelimenin ise anlamının tarihin derinliklerine kadar uzandığını kaydetti. Çiftçi, “Gaziantep peynirine henüz fazla ayar kazandırmak için icraat yapıyoruz. Gaziantep peyniri özel peynir ve Gaziantep coğrafi işareti taşıyan ürünlerinden ayrımsız tanesidir. Udma sakat Türkçe’üstelik Divanu Lugati’t-Türk’te güzeşte ayrımsız kişioğlu, Kaşgarlı Mahmut eliyle yazılmış ayrımsız isimdir. Udma esasta sütün uyutulması emreylemek, peynire eskiden eski ve orta Asya’dan mevrut Türkler udma diyor. Bizlerde müzemizin ismini udma olarak belirledik. Şuan müzemiz açılış aşamasında, yılbaşında faaliyete girecektir. Restoran’ımız da ise gene Gaziantep peynirleriyle ürettiğimiz ürünleri sunmaya çalışıyoruz. Atölyemizde ise Gaziantep peynirini yerli ve ecnebi misafirlerimize nasıl yapıldığını özetlemeye çalışıyoruz” dedi.

Antep peynirinin yapımı

Yöresel tıpkı peynir olduğu için karye peyniri kendisine birlikte mezkûr Antep peyniri, kaşar peyniri peynir kabilinden tike yapılmaya ergonomik topak yani yazma şekilde oluyor. Ön halkı tarafından kelle veya pişken adına birlikte isimlendirilen bu peynirin tuzsuz cinsi kemirmek ve tatlılarda kullanılırken salamura kendisine yapılan türü de yıl süresince kahvaltılarda tüketiliyor. Antep peyniri yapılışını de anlatan Maraba, “Gaziantep peyniri yörenin küçükbaş hayvanlarının sütüyle yapılıyor. Çiğ sütümüzü kaynatıyoruz, soğumasını bekliyoruz, soğuduktan sonraları ise şirden mayası kullanarak sütü mayalıyoruz. Mayalanma süresi ise biraz saat sürüyor. Mayalanan sütü hususi bezlere koyup peyniri ağırlık yaparak süzülmesi gerekiyor. Süzüldükten sonraları lazım tek yegâne isterseniz isterseniz tıpkısı dalan halinde kesebilirsiniz. Süzdüğümüz peynir altı suyunu alıp kaynatıyoruz, elimizle dalan verdiğimiz yahut kestiğimiz bu peynirleri kaynayan peynir altı suyunun içine atıyoruz. Peynir şeş suyundan çıkartıp sevimsiz suya atıp, peynirimiz amade olmuş oluyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: