GAZİANTEP – Çağdaş sulama sistemleriyle kestirmece 87 bin olimpik havuzluk akarsu tasarrufu sağladılar

Gaziantep’te 200 bin dekara yakın alanda hayata geçirilen çağdaş sulama sistemleriyle 7 yılda yaklaşık 87 bin olimpik havuzluk akarsu tasarrufu sağlandı.

Sulanabilen ekincilik alanının 1 milyon 521 bin dekar olduğu kentte, küresel iklim değişikliğinin hastalık olduğu kuraklıkla savaşım üzere çiftçilere müteveccih şuurlu tarımsal sulama eğitimleri ağır şekilde bitmeme ediyor.

Eğitimlerle çiftçilerin modern sulama sistemine geçişinin arttığı kentte serencam iki yılda 61 milyon liralık mevhibe ödemesiyle 100 binden fazla dekarda elan sulama sistemi kullanılmaya başlandı.

Gaziantep’te 2015’ten bu yana hayata geçirilen projelerle, 2 bin 500 metreküp su düz aynı olimpik havuzun kısaca 87 bin katına balya gelen miktarda, 217 milyon metreküp akarsu tasarrufu sağlandı.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, AA muhabirine, tarım alanındaki yatırımlarla köylünün ve çiftçinin gelişigüzel ahit yanında olduklarını söyledi.

Dünyadaki en şişman sorunlardan birisinin akarsu olduğunu tabir fail Karayılan, “Bizim mutlak artağan sularımızı çokça pir bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bize düşen Tarım ve Orman Bakanlığı namına gelişigüzel antlaşma çiftçimizin emrinde olduğumuz gibi bu çalışmalarda dahi liderlik fora etmek, liderlik yapmak.” diye konuştu.

Gaziantep’te 2015’ten bu yana basınçlı sistem çağcıl sulama sistemlerinde proje sayısını gelişigüzel geçen devir arttırdıklarını nâkil Karayılan, şunları söyledi:

“Toplam 200 bin dekar alanda basınçlı sistemle sulama yaparak 217 milyon metreküp su tasarrufu sağladık. Daha Çok vahşi sulamalardan vazgeçmemiz lazım, basınçlı gündeş sulama sistemleri ile bilinçli bire bir şekilde sulama yapmamız geçişsiz. Modern sistemle yaptığımız sulamalarda sulamanın etkisiyle minimum yüzdelik 40’larda verim artışı sağlanıyor. Dolayısıyla bizim şu anda yapmamız gereken dekarda elde ettiğimiz verim miktarımızı sulama sistemleri ile yüzde 40 henüz fazla rekoltelere ulaştırabilmek. O devir burada yapabileceğimiz genişlik adamakıllı madde, ‘su savaşları’ çıkmadan önce elimizdeki suyun kıymetini haberi olmak ve suyu bilinçli bir şekilde kullanmamız gerekiyor. Bütün çiftçilerden ricamız lütfen suyu banko ve kesin şuurlu kullanalım. Hem çiftçilerimize hem ülkemize yarayışlı olsun.”

“91 milyon liralık destek sağladık”

Basınçlı sulama sistemlerinde yüzde 50 bağış desteği verdiklerini ifade fail Karayılan, “2014 yılından bu yana 3 bin 644 projeye 91,3 milyon liralık destek sağlayarak bilinçli sulama sistemlerine geçiş oldu. Bizim olmazsa olmazlarımızdan birisi bile tarlada vahşi sulamadan vazgeçmemiz. Vahşi sulamayla yaptığımız sulamayla hem artağanlık olmaz hem ürün imkânsız benzeri zamanda topraklarımız çoraklaşır ve rastgele verim almamız olabilir olmaz.” dedi.

“Çiftçiyi bilinçlendirmek için eğitimler veriyoruz”

Tarım ve Orman Bakanlığınca 2022’nin “akarsu yılı” car edildiğini hatırlatan Karayılan, bütün rustik mahallelerde ve ilçelerde bilinçli sulamanın kuşkusuz yapılacağına ait eğitimler düzenlediklerini kaydetti.

Tarlasında gündeş damlama sulamayla marul yetiştiren Mehmet Kazık, “Girdi maliyetlerinde maliyet artıyor ama gübreden, elektrikten karşılıyoruz. Hesapladığımda bu sistemle maliyet amiyane düşüyor. Salma sulamayla dönüme 500 sandık yayın alırken bu şekilde 900 kasa alıyoruz.” dedi.

Ürünlerini birçok kente gönderdiğini rapor fail Dikme, damla sulamayla daha efdal vergi elde edildiğini söyledi.

Share: