Gaziantep ruzname haberi… Gaziantep ve Adıyaman’da yüksek uygulayım bilimi yatırımları üzere 40 milyon lira izzet desteği

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), imalat sanayinde (makine, metal, enformatik, medikal, savunma, beceri oluşum) yenilikçi, kalifiye ve melfuf değeri efdal bire bir istihsal yapısına geçişin sağlanması amacıyla sanayicilere 40 milyon lira destek verecek.

“Yaşam Kalitesi Erdemli, Beşeri Sermayesi Zinde, Rekabetçi ve Yenilikçi, Orta Doğu’nun Çekim Merkezi İpekyolu” hedefiyle çalışmalarına devam İKA, kurulduğunu günden bu yana Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te 1080 projeyle 468 milyon liralık envestisman hacmi oluşturdu.

İKA Genel Sekreteri Hisse Senedi Akyılmaz, AA muhabirine, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığına sadık Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğünde faaliyetlerini gösteren İpekyolu Kalkınma Ajansı adına bölgedeki imalat sanayinin teknolojik dönüşümünü çıkarmak üzere imalat endüstri tahavvül programını başlattıklarını söyledi.

Programın ana amacının özellikle Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te ölçülü, ilımlı efdal ve faziletkâr uygulayım bilimi ürünlerin üretimini artırmak olduğunu tabir fail Akyılmaz, “Amacımız, bölgemizde üniversite sanayi aksiyon birliklerini yetiştirmek. Esasen Ar-Ge çalışmalarını artırarak teknoloji odaklı ürünlerin üretim miktarını ve çeşitliliğini tezyit etmek.” dedi.

Program kapsamında önceki yerine Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı ile hareket birliğinde bölgedeki dönüşüme önderlik yapacak sektörlerin başında gelen araba ve esrar sektöründe yerinde çözümleme çalışması yaptıklarını anımsatan Akyılmaz, bu çalışmayla alay malay Gaziantep ve Adıyaman’dahi üretilebilecek efdal munzam değerli ürünlerin ve yatırımların envanterini çıkardıklarını kaydetti.

“40 milyon lira desteği sanayicilerimizin kullanımına açtık”

Yapılan çalışmalar sonucunda Gaziantep imalat sanayisinin bu konuda kebir yeterliliğe topluluk olduğunu fark ettiklerini dile getiren Akyılmaz, şöyle konuştu:

“Bunun üstüne projeler geliştirdik. Öncelikle firmalarımızın bu konudaki farkındalığını artırmaya çalıştık. Beceri ziyaretlerle İstanbul ve Ankara’daki cesim teknoloji firmalarını görüşme ettik. Elan bilahare ulusal ve uluslararası düzeydeki teknoloji firmalarını Gaziantep’e çağırma ederek burada tedarik zirveleri yaptık. Kebir ayrımsız network oluşturduk. Şimdi birlikte yaptığımız düzlük çalışmaları sonucunda Gaziantep’te üretilebilecek faziletkâr teknoloji ürünlerin ve faziletkâr teknolojik yatırımların gerçekleşmesi için İpekyolu Kalkınma Ajansı adına 40 milyon teklik desteği bölgemizdeki sanayicilerimizin kullanımına açtık. Bu çağrı kapsamında KOBİ’ler yararlanıcı olabilecekler. 21 Teşrinisani’de başvurusu bitecek olan bu süreç şu anda bitmeme ediyor. Bütün KOBİ’lerimizi hele faziletli teknoloji mahsulat göndermek talip veya eskimemiş efdal uygulayım bilimi odaklı yatırımlar yapmayı planlayan firmalarımızın müracaat etmelerini bekliyoruz.”

“Gaziantep’te bir nice alanda istihsal ve envestisman başlayacak

Firmaların minimum 500 bin maksimal 2,5 milyon teklik finansman desteği alabileceğine bel fail Akyılmaz, projelerin sonuçlanmasıyla gelişigüzel Gaziantep’te imalat sanayisinde çokça bunaltıcı tıpkı dönüşümün olacağını beklenti ettiklerini aktardı.

Akyılmaz, şöyle bitmeme etti:

“Gaziantep’te imdi savunma sanayisinde, iyileştiren sanayide, yazılımda, siber güvenlik alanında ve ayrıksı erdemli uygulayım bilimi alanlarda üretimlerin ve yatırımların başlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle çağrı rehberimizde iki balaban bap var. Birincisi Gaziantep’teki firmaların yeteneklerine tutkun olarak üretilebilecek kullanılmamış ürünlerin listesi var. Hem o ürünleri ortaya koymak talip firmalara bindi verebileceğiz hem de çağrı rehberinde saha alan Gaziantep’te yapılabilecek erdemli ekleme zer yatırımlar önerileri var. KOBİ’lerimizin bu yatırım önerilerini ve yapıt önerilerini üstelik dikkate alarak müracaat sürecini değerlendirmelerini başvuru ediyorum.”

“Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’birlikte uygulayacağız”

Gaziantep’in imdi yüksek uygulayım bilimi ürünlerde de uluslararası global ticarette rakiplik avantajı sağlayarak dünyada bir işaret haline geleceğini dile getiren Akyılmaz, şunları söyedi:

“Burada biz sanayicilerimiz ve paydaşlarımızla bu arada ulama sunmaktan büyük aynı sevinme duymaktayız. Finansman maliyetli bindi programı 26 Eylül’birlikte başladı ve 21 Kasım 2022’dahi sona erecek. Burada 40 milyon liralık destekle sanayicilerimizin erdemli teknolojili kitap hazfetmek üzere 200 milyon teklik finansmana ulaşım imkanı sunacağız. Bu da ekosistem amacıyla okkalı ayrımsız cins. Özellikle finansman maliyetlerinin yüksek olduğu ortamda dokunaklı tıpkısı avantaj sağlayacak. Bu programı Gaziantep ve Adıyaman’de uygulayacağız.”

Share: