Gaziantep yerli haberleri… Gaziantep’e gezmen akını

Gaziantep’e gezmen akını

GAZİANTEP – Tabiat, tarihi ve ekin turizminde akla önceki mevrut iller arasında saha alan Gaziantep, yaz mevsimini aratmayan sonbaharda bile yerli ve ecnebi turistlerin kırıcı ilgisini görüyor.

Rumkale, Hazreti Ukkaşe Türbesi, Gaziantep Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, tarihi bakırcılar çarşısı, tarihi eğlek ve hamamları kadar saf, tarihi, dini ve kültürel güzellikleri ile flaş turizm merkezleri ortada saha kayran Gaziantep, Ilk Teşrin ayında bile domestik ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Belde illerden ve ayrımlı ülkelerden kente gelen turistler, kavrulmuş, baklava ve şam fıstığı kabil dolay mutfağına ait lezzetlerini birlikte tatma fırsatı yakalıyor. Yüzlerce, binlerce kilometre engin kente mevrut turistler, haftanın 7 haset tarihi tarihi çarşı, müze, ve dirim alanlarını dolduruyor. Yaz mevsimini aratmayan baharat ortasında ısıdam havaları punt bilen turistler, acun tarihine mum markajcı ve ayakta kalmayı başarabilen nadir eserler ile bölgenin katıksız güzelliklerini yakından görebiliyor. Gaziantep’e tahminî 4 bin kilometre uzaklıktaki Danimarka’dan mevrut Jens Jensen, “Danimarkalıyım, Gaziantep’i gezmeye geldim. Çokça büyük ve pir benzeri site. Gaziantep fıstığı haddinden fazla evire çevire, çokça seviyorum. Danimarkalıyım, Gaziantep’i gezmeye geldim. Haddinden Fazla iri ve pir bire bir şehir” dedi.

İstanbul’dan Gaziantep’e geldiğini tamlayan Korkunç Müşavir “Havaların serinlenmesiyle gelişigüzel Gaziantep’e gelişmemiş ayrımsız seyahat yapmak istedik. Gelmişken lezzetlerini ve tarihi yerlerini gördük. Yanımda pekâlâ hediye götüreceğim” şeklinde konuştu. Diyarbakır’dan gelen Sümeyye Erzakçı, “Gaziantep’e gezmeye geldik. Buranın yerli lezzetlerini tattık, eke tarihi yerlerini gezdik. Şehirde baharatlar da çokça pir” ifadelerine saha verdi.

Kahramanmaraş’ta diş hekimi olduğunu kaydeden Ünal Eker Sular ise, “Gaziantep’te kale ve çevresi ile Almacılar Pazarını gezdim. Gaziantep’in dayanılmaz benzeri gezici kültürü var. Değme makule sektörde şehir mütekâmil. Burayı çokça seviyorum, sıkça musahabe etti.

Gaziantep yöresine ilişkin ürünlerin düz aldığı Almacı Pazarı’nı gezen ve ismini zaaf eden turistlere ise kafile rehberi ismin nerden geldiğini anlattı.Share: