Gaziray Projesinde sınav sürüşü yapıldı

Gaziantep’te 4 bilyon TL’lik envestisman ile 25.5 kilometrelik güzergahta yapılan Gaziray projesinde test sürüşü yapıldı

Iblağ ve Altyapı Bakanlığı, TCDD Umumi Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile kestirmece 4 milyar liralık envestisman ile yapımı süren Gaziray projesinde imtihan sürüşü yapıldı Gaziantep kent merkezi ile iki endüstri bölgesini birbirine bağlayarak şehir içi trafiğine koku aldıracak proje ile 25,5 kilometre güzergahta 2 nüsha çabuk katar hattı ve 2 sayı yörekent hattı atılmak amacıyla 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demiryolu hattı gerçekleştiriliyor. 16 adet istasyon, mecmu uzunluğu 5,5 km olan 2 nüsha aç-kapa tünel, 1 sayı köprü, 12 adet ast/ ense derbent ve 26 nüsha küşat düz yazı edilen Gaziray’da kullanılacak Elektrikli Şimendifer Setleri ise domestik ve milli imkanlarla üretiliyor.

Projenin şantiye ve durak inşaatlarında yapılan incelemenin peşi sıra Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Delimsirek, Ak Fırka Gaziantep milletvekillerinin birlikte katılımıyla Gaziray Adliye-Gar hattında test sürüşü yapıldı.

Başarılı ayrımsız şekilde test sürüşü yapılan yolun ise gerçekleştirilecek sonuç çalışmaların ardından ise hizmete açılması planlanıyor.

Öte yandan, Gaziray projesi ile bütünleşmiş kendisine yapılan Adana-Osmaniye-Gaziantep aceleci demiryolu projesi ile mevcutta 361 kilometre olan Sazak-Adana-Osmaniye-Gaziantep arasındaki uzaklık projenin tamamlanması ile ara 312,5 kilometreye, seyahat süresi ise 2 saat 15 dakikaya düşecek. – GAZİANTEP

Share: