Genel Yazman Balamir Gündoğdu: “Cumhuriyet Parkı’nın mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesine aittir”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Balamir Gündoğdu, Cumhuriyet Altını Parkı tartışmalarına ait, “Cumhuriyet Parkı’nın mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesine aittir. Parkı 2021 yılının ilkgüz ayında İzmit Belediyesinin kendisine tahsis etmemiz için yazısı var. Burada İzmit Belediyesi mülkiyeti bize ilişik olan ayrımsız kavuşum tahsisini istiyor. Madem elinden alınacak sebep bizden tahsisini istiyor?” dedi.

İzmit Belediyesi, Cumhuriyet Altını Parkı’nın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi marifetiyle kapatılacağı ve ranta kurban edileceğini argüman etmişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, konuya ilgilendiren açıklamada bulundu.

“Cumhuriyet Altını Parkı’nın mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne aittir”

Balamir Gündoğdu, “Cumhuriyet Parkı’nın mülkiyeti Kocaeli Büyükşehir Belediyesine aittir. Parkı 2021 yılının eylül ayında İzmit Belediyesi kendisine tahsis etmemiz için yazısı var. Burada İzmit Belediyesi mülkiyeti bize ilgili olan bir içtima tahsisini istiyor. Mademki elinden alınacak hastalık bizden tahsisini istiyor? Bu abece üstüne tığ 18 Karı 2022 tarihindeki meclis toplantısında bu konuyu gündeme aldık. Sayın başkanımız divan toplantısında çabucak parkın zarfında mevcut kafeyi İzmit Belediyesi’ne 5 yıllığına tahsis edilebileceğini söyledi. ‘Parkı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yapsın gerekirse İzmit Belediyesine verelim’ demiştir. Bu meclis kararından sonradan tığ oraya aynı proje hazırladık ve projemizi orası sit alanı olduğu üzere hem Hars Varlıklarından hem da Gusto Varlıklarından izin alarak projeyi kurula onaylattık. Projemizi onaylattıktan bilahare çalışmaya başladık” dedi.

“Projenin içerisinde ranta dair en ufak bire bir çatı bulunan değildir”

Cumhuriyet Altını Parkı’nın getirim alanı yapılacağı iddialarına yanıt veren Gündoğdu, “Proje çerçevesinde gürültü piyano akarsu, sesli adım taşları, ahenk çiçekleri, akarsu oyun sahası, oturma alanı, armoni çanları, çocuk baziçe alanları, yol yolu yapılacaktı. Park Yeri bu şekilde olduğu antlaşma gelen geçen insan sayısı tabiatıyla artacaktı. Bunun sonucunda üstelik esnafımızın cebine biraz kuruş daha fazla dünyalık girecekti, tıpkı Cumhuriyet Altını Bulvarı’nda yaptığımız kabilinden. Bu projenin içerisinde ranta dair en ufak tıpkısı yapı mevcut değildir” diye konuştu.

“Hukuki zeminden ayrılmadan yolumuza devam edeceğiz”

Gündoğdu, sözlerini şöyle noktaladı:

“9 Ağustos 2022’birlikte İzmit Belediyesi parkla ilgilendiren bize yazdı. Tahsis süresi sona evliya olan Cumhuriyet Parkı’nın belediyemiz adına bedelsiz devredilmesini istiyor. Mesajın içeriğinde ‘elimizden alınan’ ifadesini kişi yazsında çürütmüş oluyor. Tığ türel zeminde ilerlemeye bitmeme edeceğiz. Kamu düzenini bozucu ve yasaklayıcı bazen işler olacağını duyuyoruz. İzmit Belediyesi bu konuyla ilişik açıklamalar yapıyor. Kamu düzenin kimler yoluyla sağlanacağı ve kamu hizmetlerinin engellendiği antlaşma neler yapılacağı bellidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına parkı yapacağız. Hukuki zeminden ayrılmadan yolumuza bitmeme edeceğiz” şeklinde konuştu. – KOCAELİ

Share: