Göbeklitepe’nin ziyaretçi sayısı 8 ayda 500 bine yaklaştı

Şanlıurfa’üstelik 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin rate noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Acun Mirası Listesi’nde yer düz Göbeklitepe’yi yılın 8 ayında 495 bin 725 can ziyaret etti.

Turizme 2018’de kazandırılan Göbeklitepe, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan yoluyla 2019’un “Göbeklitepe Yılı” car edilmesiyle ayrımsız sene 412 bin 378 kişiyi ağırlayarak makro bire bir ziyaretçi sayısına ulaştı.

Koronavirüs salgını nedeniyle 197 bin 912 kişinin mülakat ettiği 2020 yılının ardından yeniden atağa geçen Göbeklitepe, 2021’da evvel 5 ay pandemi dolayısıyla kapalı olmasına karşın 567 bin ziyaretçiyle kişi rekorunu kırdı.

Göbeklitepe, 2022’nin geride küsurat 8 ayında ise 495 bin 725 ziyaretçi sayısına ulaşarak mütezayit 4 kamer böylecene eskimemiş rekor için düş verdi.

İl Firez ve Turizm Müdürü Işıklı Arslan, AA muhabirine, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan marifetiyle 2019’dahi açılan Göbeklitepe’nin bir yıl “Göbeklitepe Yılı” namına car edildiğini hatırlattı.

O günden itibaren Göbeklitepe amacıyla bakir benzeri bap açıldığını fakat pandemi döneminde mergup seviyeye ulaşılamadığını belirten Işıklı, şöyle konuştu:

“Maatteessüf 2020 yılında tüm dünyada etken olan pandemi nedeniyle ziyaretçi sayısında istediğimiz rakama ulaşamadık. 2021 yılının ilk aylarında bile pandemi etken olmasına karşın çabuk toparlayarak 560 bini güzeşte tıpkı rakama ulaştı ki bu benzer müze ve örenlik yeri ziyaretçi sayısı bakımından Göbeklitepe’nin ilk 5’e girmesini sağladı. Bu açıdan baktığımız devir Göbeklitepe her yıl haddizatında katlanarak öz rekorunu tazeliyor. Bu sene ise ağustos kocaoğlan bakımından 500 bin rakamını bulmuş durumdayız. Ilkgüz itibarıyla birlikte planımız, beklentimiz geçen yılın mecmu rakamını görevlendirmek ve 600 bine andırmak. Bu yıl herhalde zat rekorumuzu kırdığımız, arz çok ziyaret edilen sene olacak, elimizdeki veriler bunu gösteriyor.”

Ekin ve Turizm Bakanlığı tarafından Şanlıurfa genelinde uygulamaya konulan “Taş Tepeler” projesi kapsamında Göbeklitepe ve tıpkısı 11 neolitik alanın bulunduğunu tamlayan Görgülü, buraların üstelik ziyarete açılmasıyla alelhusus ecnebi gezgin sayısında Şanlıurfa ve civarında mefret ayrımsız hareketliliğin olmasını beklediklerini kaydetti.

Bunun sinyallerini gördüklerini aktaran Görgülü, “Yabancıların ilgisini sahada üstelik görebiliyoruz. Dünyanın faklı bölgelerinden siktirici gruplar birlikte olsa Göbeklitepe ve Karahantepe’ye geliyorlar. Göbeklitepe’nin bu kadar irade görmesinin esas nedenlerinden bire bir tanesi; 12 bin yıllık benzeri tarihe erbap olması, saf, animasyon ve “Taş Tepeler” projesinin büyük bandaj görmesinden kaynaklandı. Önümüzdeki dönemlerde birlikte bunun katlanarak artacağını düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Göbeklitepe turizmin lokomotifi

Turizmci Müslüm Çoban ise kente mevrut turistlerin balaban ayrımsız çoğunluğunun Göbeklitepe’yi elde etmek istediklerini dile getirerek, “Göbeklitepe Şanlıurfa turizminin lokomotifi oldu. Önceki yıllarla kıyasladığımızda Temmuz ve Ağustos aylarında düşüş yaşanırdı ama Göbeklitepe’den yağlık bu aylarımız da mebzul geçti. Bu yılın geçmiş 8 ayındaki verilerle serencam 4 ayı güzelce geçecek.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Vedat Akaret de ailesiyle Bursa’dan ilk defa geldikleri Şanlıurfa’da görülmesi müstelzim çokça düzlük olduğunu belirterek, bunlardan birinin bile Göbeklitepe olduğunu söyledi.

Akar, Göbeklitepe’nin etkileyici tıpkı saha olduğunu anlatım ederek, herkesi Şanlıurfa’ya davet etti.Share: