Gönen’e 500 kaz yetiştirme tesisi ve kazevi projesi

Gönen’e 500 şaşkın yetiştirme tesisi ve kazevi projesi

BALIKESİR – Balıkesir’in Nem ilçesine bağlı Bostancı Mahallesi’nde, kurulacak kazevinde, üyelerinin hep kadınlardan oluşan kooperatif kadınlara istihdam sağlamaya bitmeme ediyor.

S.S Rutubet Eşkal Hasanbey Tuzakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri ile birlikte Gönen’in Bostancı Mahalle’sinde kazevi kuruluyor. Kooperatifin üyeleri olan kadınlar, bu çalışmalarına bitmeme edecekleri söylüyorlar ve ileride bu soy projelerin gençler vasıtasıyla da yürütülmesini amaçlıyor. Kooperatif üyeleri, geçmiş olarak kazevinin yapılacak arazideki taşların toplanmasıyla başlandı. 500 kapasiteli kalın kafalı çiftliğinin beraberinde, tamamının kadınların oluşturacağı şaşkın aşçı kurulacak ve Nem’in Meşhur saçaklı mantısı ile sunumu yapılacak.

S.S Nem Kalıp Hasanbey Tuzakçı Zirai Kalkınma Kooperatifi’nin öncülüğünde başlatılan kazevi projesi ile Gönenli kadınlara istihdam sağlanarak, bölgeye ilişik ayar sağlanacak. Kooperatifin üyeleri daha öncesi ekincilik, hayvancılık, umum işçiliğinin yanı sıra say kaleminde aynı yenisini elan ekliyor.

S.S Gönen Şekil Hasanbey Tuzakçı Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Berin Komple Var “Nem Model Hasanbey Tuzakçı Zirai Kalkınma Kooperatifi’yiz. Üyelerimizin cümlesi kadınlardan oluşan bir kooperatifiz. Üyelerimizle alay malay hayvancılık yapıyoruz, tarım yapıyoruz, el sanatları yapıyoruz. Nem’in coğrafi işareti enjeksiyon oyasını yapıyoruz ama bu sene bu aktivitelerin içine özellikle alık üretimiyle ilgilendiren benzeri proje koyduk. Gönen’e merbut Bostancı Mahallesi’nde proje kapsamında “Ayran Budalası Dağlarında karı et kafalı çobanları” dedik ve proje kapsamında bile buraya güzel tıpkısı çadır oluşturduk. Bura kazların yaşam alanı olacak. Dışarıya benzeri gölet yapılacağız. Bostancı’nın meraya vabeste benzeri tarlası ve burası Değirmendere Bölgesi. Burası merayı, sulak arazileri kullanacağız ve kazları ağız ağıza doğal dirim ortamlarında geliştireceğiz. Çarçabuk buranın ense tarafına bire bir lavanta tarlası oluşturacağız ve bu lavanta tarlalarıyla alay malay bile oraya tıpkı kazevi kuracağız. Kazevinde hem ürettiğimiz kazları, Gönen saçaklı mantısı ile gelişigüzel lokma olacak hem bile kadınlara katma istihdam ve katma gelişim alanı açmış olacağız ve diyeceğiz ki, Kalın Kafalı Dağları’nda karı tahtası eksik çobanları olacak diyeceğiz” dedi.

Kooperatif Başkanı Berin Komple Var “Buradaki kuracağımız lokanta bütün anlamıyla bir yeşil bina olacak. Yeşil çatı dediğimiz nedir? Yeşil sertifikalı hiçbir attığı olmayan söylemek. Kişi sisteminde dönüşümü eden tıpkısı yapı olacak. Sıra enerjisiyle neşelilik ihtiyacını karşılayacak, evsel atıklarını tamamen kompost makinesiyle kompost yapıp buradaki tarlaya dökülecek. Protein atıklarının dahi yine bambaşka bire bir kompost makinesiyle sokak hayvanları için çaça, pisik- köpek maması haline dönüştürülecek. Lavabo sularımızı da esasen bir şekilde tıpkısı pompa ve dinlendirme tanklarıyla gri suya dönüştüreceğiz. Buradan oluşturacağımız ayrımsız kanalla kazların göletine vereceğiz. Kazların göletinden sâdır suyu üstelik gine bir şekilde lokantaların ve tarlaların sulanmasında kullanacağız. Yani ağız ağıza sıfır atılmış mantığıyla oluşturulmuş, çevreye duyarlı ve tamamen yeşil bina yerine tasarlanmış ayrımsız proje olacak. Mimarlık çizimlerimizi bile Balıkesir Üniversitesi Mimarlık Fakültesi üstlendi. Şimdi öğrenciler çabuk sınavı namına hazırladılar. Önümüzdeki hafta 6 şerha proje önümüze gelecek ve biz bu şeş projeyi değerlendireceğiz. Ayrımsız tanesini burada oluşturmaya başlayacağız. Amma buradaki bütün eş kooperatifindeki şürekâ bu kaz üretiminden bu kazevinden eğlenceli sürdürülebilir ayrımsız sağlık elde edecek. Bu sayede hem çevreye hem kadınlarımıza bindi ergin olacağız” ifadelerinde bulundu.

Share: