Guatemala Dışişleri Bakanı Flores: “Global sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor”

Guatemala Dışişleri Bakanı Flores: “Global sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor”

Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu

ANKARA – Ankara’bile 13’üncüsü düzenlenen Büyükelçiler Konferansı’na katılan Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, “Küresel sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor. Bu mahsus zorlukları bile içerisinde getiriyor. Bunu elden diplomasi ile çözebileceğiz. Bire Bir Atatürk üzere ilişkilerimize en başından başlayacağız. Çünkü bize ayrımlı düşünmeyi öğretti” dedi.

Guatemala Dışişleri Bakanı Mario Adolfo Bcaro Flores, Ankara’birlikte ayrımsız otelde planlı 13. Büyükelçiler Konferansı’na katıldı. Flores, konuşmasına Atatürk’ün “Önümüze bakmamız müstelzim ayrımsız andayız” sözünü hatırlatarak başladı. Guatemala’nın konferansta bulunma amacına değinen Flores, “Kendimize şunu soruyoruz. Hastalık Guatemala burada, illet tığ Guatemala ile bire bir şeyler paylaşıyoruz? Cevabı çokça süssüz, ‘Atatürk’. Atatürk, 1930’lu yıllarda baktığımızda Meksika’ya temsilcisini orada Mücevher medeniyeti ile Türk milletini neyin birleştirdiğini araştırması amacıyla gönderdi. Temsilciler 8 sayı anlatım sundular ve tek uzlaşma vizyoner olmalarıydı. Biz, Cevher medeniyetinin beşiğiyiz. Dünyaya ağırlık fail bir medeniyetin mensubu olmaktan ufuk çok gururluyuz” ifadelerine meydan verdi.

Diplomatik ilişkilerde ortak debi edilmesinin ticari ve insanca krizlerin içerisinden çıkılmasına posta göstereceğini nâkil Flores, “Icra Vekili Çavuşoğlu ile bağlantı kardeşlik halinde cereyan etmeliyiz. Fakat ilişki ve beraberlik halinde azık krizinin içerisinden çıkabiliriz. Bizim üzere medeniyetlerin iri rolü var. Küresel sorunlara cevaplar bulmamız gerekiyor. Bu muhtemelen zorlukları birlikte içerisinde getiriyor. Bunu elden diplomasi ile çözebileceğiz. Bir Atatürk kadar ilişkilerimize genişlik başından başlayacağız. Zira bize değişik düşünmeyi öğretti” dedi.

Guatemala’nın Amerika kıtasında zirai üretimde şanlı çalım oynadığını kaydeden Flores, şu ifadelere kayran verdi:

“Guatemala, dünyadaki yer heybetli şeker hastalığı ve kahve üreticilerinden bir tanesi. Yine burada Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve Ilımlı Asya’dan getirdiği ürünleri üretiyoruz. Bildiğiniz üzere kullandığımız birçok ürünün zarfında Guatemala ürünleri üstelik var.”

Guatemala’nın Amerika kıtasındaki sunma bağan enflasyona erbap mevki olduğunu tamlayan Guatemala Dışişleri Bakanı Flores, “11 yıl içerisinde bakıldığında nema oranımız şanlı bire bir öğün katetti. ESIR, Meksika ile ilişkilerimiz az ekonomik istikrarı bize kazandırdı” dedi.

Guatemala’nın coğrafi anlamda ciddi önemini belirterek, dış politikası ile öne çıkan tıpkı mutluluk olduğunu aktaran Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Guatemala, Kuzey ve Güney Amerika ortasında ciddi öneme cemaat bir mutluluk. Çabucak coğrafi konumundan muhit değil, izlediği deli dolu aut siyaset yardımıyla kül dünyada stratejik bire bir devlet haline geldi. Mehabet Başkanı Giammattei’nin cenk başladıktan sonra bölgeden Ukrayna’yı ülfet eden şef olması tesadüf değil. Elden Latin Amerika bölgesi amacıyla değil bizim coğrafyamızdaki gelişmelere de yakın ilişki gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

2021 yılında tıpkı eski yıla bakarak iki mutluluk arasındaki ticaretin iki tekmil arttığını belirten Çavuşoğlu, bu senenin evvel yarısında oranın beklenenin altında kaldığını söyledi.Share: