Gürsel Erol: Elazığ, AKP İktidarında Afet Değil Mağduriyet Bölgesi Oldu

CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol, Rize’nin ardından Düzce’nin bile Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla facia bölgesi car edildiğine dikkat çekti. Erol, “Ak Parti Elazığ’ı çantada keklik gördü, tığ bakım götürsek üstelik götürmesek bile nasıl olsa bize düşünce veriyorlar diye niteleyerek rastgele konuda mağdur etti. Bakanlık dağıtımıyla ilgili, bugüne kadar kabinede Elazığlı bir bakanın olmamasıyla ilişik hizmetlerin getirilmesiyle ilgilendiren, kem giden işlerin yapılması, ovaların sulanması aklınıza gelebilecek her konuda Elazığ ayrımsız mağduriyet bölgesi oldu” dedi.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, 2020 yılında Elazığ’de meydana mevrut depremin ardından hem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hem birlikte kendisinin lüzum kanun teklifleriyle gerek soru önergeleriyle gerekse üstelik basın açıklamaları ile şehrin afet bölgesi car edilmesi gerektiğini dile getirdiklerini anımsattı. Buna denk Dürüst Öğür Elazığ milletvekillerinin ve ara sıra bakanların kanunda ‘facia bölgesi’ diye niteleyerek bire bir ibare olmadığını söylediklerini hatırlatan Gürsel Erol, zaman yaptığı açıklamada depremden sonradan Elazığ’ın sahipsiz kaldığını, şehrin kaderine terk edildiğini belirtti. CHP iktidarında Elazığ’ın aynı bakanı olacağını ve şehrin tam sorunlarının çözümüne arzulu olduğunu kaydeden Gürsel Erol şunları söyledi:

“KIYAMET BÖLGESİNİ HERHANGI BIR PLATFORMDA DİLE GETİRDİM”

“2020 yılında incitici ayrımsız hareket yaşadık. Deprem sonucunda birey kayıplarımız oldu. Elazığ’de hak sahiplikleriyle ait dünyalık kayıpları oldu. Yaşanan sorunla ilişik, sorunların çözümüyle ilgili birçok beklentiler var. Vatandaşlarımızın, türe sahiplerimizin mağduriyetleri var. Periyot ahit ben bu konuyu Meclis’te gündeme getirdim. Bu konuyla ilişkin soru önergeleri, yasa teklifleri verdim. Millî ve yerli televizyonlarda kamuoyunu bilgilendirdim. İlgili bakanlıkların sorunun çözümüyle ilgili katkılarını bekledim. Amma biz bu depremin Elazığ’dahi yaşandığı önce günden beri hem Sayın Umumi Başkanımız hem da ilin Mebus namına ben Elazığ’ın kıran bölgesi zar edilmesi gerektiğini, bunun evvelden örneğinin olduğunu, Erzincan’üstelik bakanlar kurulu kararıyla Erzincan Depremi sonrası ilin kıyamet bölgesi car edildiğini ve sorunların çözümü amacıyla geçici kanun maddelerinin çıkarıldığını, yaşanan sorunların bu kanun maddeleri doğrultusunda çözüldüğünü söylemiştim. Bizim bu söylemlerimiz karşısında Elazığ’birlikte ilin Ak Fırka milletvekilleri ve kâh bakanlar kanunda ‘kıran bölgesi’ ibaresinin olmadığını, facia bölgesi zar edilemeyeceği üstüne izahat yaptılar. Başkaca bizim kanun bilmezlikle suçlandığımız dönemler oldu.

“ELAZIĞ HALEN SAHİPSİZ BİR SITE ADINA KADERİNE INFIRAK EDİLMİŞ”

Henüz ahir süreçlerde Rize’da bir yeğin felaketi yaşandı. Rize’birlikte yaşanan baskın felaketinden sonraları Sayın Reisicumhur’nın benzeri açıklaması oldu. Dedi kim; ‘Bakanların ve ilin milletvekillerinin talebi doğrultusunda Rize’yi kıyamet bölgesi ilan ettik.’ Gene geçtiğimiz günlerde Düzce’birlikte tıpkısı deprem yaşandı. Düzce’deki yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Birey kaybının olmaması da fazlalık tıpkısı sevindirici gelişmedir. Amma akıbet itibariyle zaman Sayın Cumhurbaşkanımız bire bir izah yaptı ve Düzce kıran bölgesi car edildi. Biz oralar niye kıran bölgesi car edildi diye sorgulama peşinde değiliz. Bizim sorumuz şu; Rize’ye gelince afet bölgesi car edilirken, Düzce’ye gelirken facia bölgesi ilan edilirken Elazığ hastalık kıran bölgesi car edilmedi? Elazığ halen sahipsiz aynı site adına yer sarsıntısı sonrası yaşanan sorunlarla ilgili kendi kaderine tecezzi edilmiş durumda. Canan hemşehrilerim buradan size sesleniyorum, bu iktidarın Elazığ’a yaklaşımı budur. Yani Selim Tümen Elazığ’ı torbada keklik gördü, biz hizmet götürsek de götürmesek de bittabi olsa bize oy veriyorlar diye temas konuda mağdur etti. Nezaret dağıtımıyla ait, bugüne büyüklüğünde kabinede Elazığlı tıpkı bakanın olmamasıyla ilişik hizmetlerin getirilmesiyle ait, natamam revan işlerin yapılması, ovaların sulanmasıyla ait, aklınıza gelebilecek değme konuda Elazığ bire bir kıygınlık bölgesi oldu.

“ELAZIĞ’IN TAMAM SORUNLARINI ÇÖZMEYE TALİBİZ”

Amma bizim iktidarımızda, Genel Başkanımızın Elazığ’a geldiğinde tabir ettiği kabil Elazığ’üstelik aynı vekil olacak ve Elazığ o bölgede uçucu memleket ilan edilecek. ve kalkınmada öncelikli iklim olarak, her sorunun arkasında tığ olacağız. Bugüne kadar Elazığ’üstelik yaşanan bütün sorunları Elazığ’ın kudret partisinin mebus yahut değişik aynı görevde çözmeye tığ talip olacağız ve yaşanan sorunları çözeceğiz. Elazığ bundan sonra sahipsiz benzeri şehir kaçınan.”

Share: