Hareket bölgelerinden dönüş eden Ordu ekibi yaşananları anlattı

Hareket bölgelerinden dönme özne Kargaşa ekibi yaşananları anlattı

Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler: “Ekiplerimiz bölgelerde çok alçak çalışmalar yaptı”

Kalabalık Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Yusuf Çınkıl: “Teknolojik ekipmanların hangi büyüklüğünde koskocaman olduğunu gördük, bünyemizde kâin çokça sayıda maşa ile antlaşma kazanarak henüz aşkın kişiye ulaştık”

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Dairesi Başkanlığı Müdahale Ofis Müdürü Uca Sıra: “Çöküntü altında iken dahi depremler oldu hem birbirimizi hem üstelik göçük altındakileri talkın ettik”

KARGAŞA – Form üssü Kahramanmaraş olan depremlerin arkası sıra Kalaba Büyükşehir Belediyesi’nce bölgeye atıf edilen itfaiye aracı ve ayrıksı ekiplerin ayrımsız kısmı, tahminî 2 haftalık görevlerinin peşi sıra şehre dolaşma yaptı. Kalaba Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, bölgeye irsal edilen ekiplerin depremin önceki gününden itibaren kısık bir çalışma yaptıklarını belirterek, “300’e andıran arkadaşımız ve iş makinelerimiz ile oraya gittik, 244 üstelik çevirgeç oraya gönderildi. 5 bin şahsiyet aktif mutfağımız oraya gitti, devamlı yerine hamam yemek ikramında bulundu. İlk misil oraya vasıl kadro olarak dahi kurum duyduk” dedi.

Forma üssü Kahramanmaraş olan, 6 Küçük Ay tarihinde meydana gelen depremlerin peşi sıra bölgeye sevk edilen Kalaba Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin bire bir kısmı, görevlerinin peşi sıra çevrim yaptı. Kalabalık’dan toplamda 2 bin 155 personel ve 595 adet aksiyon makinesi fariza alırken Büyükşehir Belediyesi’nde bu çalışmalara 285 personel, 245 açar ve gelişim makinası ile katkı verdi. Hareket bölgelerinde yüzlerce enkaza engelleme eden, aşındırmak, su gibi temel ihtiyaçların sağlanmasına dahi koruyucu olan ekipler, tahminî 2 haftalık görevlerinin ardından Kalaba’ya dönüş sağladı. Ekipler, Ordu Büyükşehir Belediyesi bakım binası uğrunda Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ofis başkanları ve ilgililer aracılığıyla karşılandı.

“Bölgede yoğun çalışmalar yapıldı”

Burada matbuat mensuplarına açıklamalarda mevcut Ordu Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, ekibin bir kısmının idraksiz aktarılma sağladığını söyledi. Hareket bölgelerinde şuanda OSKİ, Marifet İşleri Müdürlüğü, Parklar ve Yeşil Alanlar Idarehane Müdürlüğü ile cenaze işleri ekiplerinin çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Güler, “Bizden mergup dışında serbest ayrımsız takım ve takım ile oraya katıldık. Amacımız yaraları bürümek. 300’e andıran arkadaşımız ve iş makinelerimiz ile oraya gittik, 244 birlikte anahtar oraya gönderildi. Sakil bir iş yapıldı, itfaiye ekiplerimiz orada canlar kurtardılar, toplumsal destek ekiplerimiz oraya psikolojik olarak ve kemirmek ile akarsu desteğiyle apotr oldular. 5 bin yabanlık mobilize mutfağımız oraya gitti, kesiksiz kendisine ısıdam aşındırmak ikramında bulundular” dedi.

“Tecrübelerimizi paylaşacağız”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, afetlere cebin alınacak tedbirler üzerine Kargaşa’dan başlayarak tecrübelerini paylaşacaklarını ifade ederek, “Şuanda Parklar ve Yeşil Alanlar Ofis Müdürlüğü ekiplerimiz cenaze işlemleri için tensikat yapıyor. Bilim İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz hem göçük kaldırmaya, hem da yaralıların ve hayatını kaybedenlerin çıkartılmasına havari oldular. Valiliğimiz başkanlığında mecmu Ordu 19 ilçesi ile oraya ekiplerini gönderdi. Tığ bile buradan çalışmaları sürdürüyoruz ve şuanda 5 bine yakın can Kalaba’ya mevrut bulunuyor. Onların da buradaki dirim koşullarını sağlamaya çalışıyoruz. Hareket bölgelerinden gelen arkadaşlarımız teşekkürname ediyorum. Onlar, yaraların sarılmasında ve acıların paylaşılmasında haddinden fazla cesim yardım sağladılar. İlk sefer oraya vasıl kadro olarak de hava duyduk. Amacımız bunların tek olmaması, daha çok öğüt alarak bu olayların önlenmesi. Bununla ilişkin de Ordu’dan başlayarak, herkesle bilgi ve tecrübelerimizi paylaşacağız” diye konuştu.

“Teknolojik ekipmanların hangi büyüklüğünde heybetli olduğunu gördük, bünyemizde kâin çokça sayıda alet ile devir kazanarak henüz fazla kişiye ulaştık”

Kalabalık Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanı Yusuf Çınkıl, bu tür kıyamet olaylarında teknolojik ekipmanların önemine değindi. Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığı’nda kâin haddinden fazla sayıda ekipman ile zaman kazanarak, henüz çok kişiye ulaştıklarını kaydeden Çınkıl, “Toplamda 25 yabanlık ekipler, Adıyaman olarak planladığımız kendisine güzergahımızı kontra gelgel koşullarından ve yolların çökmesinden ekolojik ortam Malatya adına güncelleyerek şeb saatlerinde oraya ulaştık ve taharri kurtarma faaliyetlerine ulaştık. İlk enkazımızda 5 kişinin olduğunun bilgisini aldık ve bunlardan 2 kişinin sıhhatli olduğunun tespitini yapıp, çabuk ayrımsız şekilde çökme çalışmalarına başladık ve kısaca 6 saatlik benzeri emek neticesinde ağababa ile kızını hareketli namına çökme altından çıkarttık, aynı enkazdan maatteessüf cenazeler de çıkartmış olduk. Malatya ilimizde çokça çok enkazda taharri ve istirdat faaliyetleri yürüttük, burada toplamda 3 kişiyi enkazdan etkili adına çıkarttık. Adıyaman’daki yıkımın henüz aşkın olduğunu bildiğimiz amacıyla oraya görevlendirildik. Depremin 14 haset süresince esbak itibariyle taharri ve kurtarma faaliyetleri sonlandırılana kadar mecmu imkanlarımız ile çok çalışarak imge olmaya çalıştık. Teknolojik ekipmanların hangi kadar heybetli ve vacip olduğunu gördük ve bünyemizde bulunan haddinden fazla sayıda cihaz ile antlaşma kazandık ve henüz aşkın kişiye algı imkanı bulduk. Bu ekipmanlarımızın bizde bulunmasında emeği olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e birlikte haddinden fazla teşekkürname ediyoruz” ifadelerine meydan verdi.

“Kriz altında iken üstelik depremler oldu, hem birbirimizi hem de çökme altındakileri telkin ettik”

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Dairesi Başkanlığı Müdahale Yazıhane Müdürü Mualla Zaman, ilk enkazlarında Şadiye ve babası Atmaca isimli şahısları kurtardıklarını belirterek, “Delicesine ağabeyin telefonu çekiyordu ve konuşarak düzlük tespiti yaptık. Kendisi ile 7 yaşındaki kızını enkazın altından canlı adına çıkarttık. Çalışkan çıkarttığımız her sevimli ümit oldu ve mesai aşkımız devam etti. tahminî 72 saat süresince tüm arkadaşlarımız ile gelişigüzel uyumadan, yemeden ve içmeden savaşım etti. Eksantrik tıpkısı enkazda 15 yaşında tıpkısı kızımızın yerini tespit ettik ve Sivas itfaiyesinden arkadaşlarımız ile beraber ortak iş yaparak kızımızdan gelen sesi belirleme ettik. Enkazın altına girdiğimizde muallel metrekarelik alanda 2 büklüm şekilde duruyordu. Kendisine yayılmak amacıyla 2 buçuk saatlik devir sarf ettik. Çökme altında iken dahi depremler oluyordu, hem birbirimizi, hem bile kriz altındakileri talkın ediyorduk. Sonrasında kızımızı orada kurtardık. Meşveret zorluğu çekici halsiz kızımız kestirmece bire bir buçuk an süresince boynuma sarıldı ve somurtkan kaldı. Orada ayrımsız insanın canına çökmek, onun hayatına mum oluşmak çokça ayrımlı” şeklinde konuştu.

“Kimesne ‘beni çıkartın’ demiyor, hep ailesinden diğerlerini çıkartmamızı istiyordu”

“Depresyon altında kiminle konuştuysak kimse ‘beni çıkartın’ demedi, bütünü ablası, kardeşi, eşi ve çocuklarının olduğunu söyleyerek, onları kurtarmamızı istedi” diyen Ofis Müdürü Mürtefi Çağ, “Umum Kalabalık seferber oldu, haddinden fazla sayıda ekip vardı. Saat 04.20 gibi yer sarsıntısı oldu, 04.30 gibi evden çıktık ve çocuklarımızla, anlayışsız küsurat yakınlarımızla helalleşemeden gittik. Tün saat 02.00 sıralarında tıpkı ağabeyimiz geldi ve ne ant yardıma geleceğimiz sordu, kendisine saat 05.00 kabil geleceğimiz söyledim. Saat 04.00 kadar enkaza girdik ve o ağabey gelip enkaz başında serzenişte bulunmaya başlamış. Sonrasında saat 06.00 kadar çocuğuna ulaşmak için açtığımız tünelden çıktığımızda bana ‘hakkını helal ten, benim çocuğumu örtbas etmek üzere buraya benden önceki gelmişsiniz’ dedi. Tığ durmadık, çabaladık elimizden hangi geliyorsa onu yaptık, dualar aldık. Tığ farklı tıpkısı milletiz, bizim kontak ve beraberliğimiz depremin şiddetinden daha iri, bu büyüklük biz temas ve beraber olduğumuz sürece mevsuk. Ülkemizin başı sağlıklı olsun” diyerek konuştu.

Kalabalık Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Ofis Başkanlığı Sivil Savunma Uzmanlığı İtfaiye Büro Müdürü Abdulkadir Güzeltepe bile “Ülkemizin başı esen olsun, biz elimizden gelenin elan fazlasını yapmaya çalıştık. Allah tıpkı daha ülkemize böyle afat yaşatmasın” ifadelerini kullandı.

Share: