Hars ve Turizm Bakanlığı, Unesco Acun Mirası 2022 Adaylığı İçin İzmir’i Eledi, Bursa İznik’i Seçti

Firez ve Turizm Bakanlığı, UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı amacıyla İzmir’in simgelerinden Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Şehir Merkezi’ni eleyerek Bursa’nın İznik bölgesini seçti. AKP’li Alinur Eskişehir Taşı yönetimindeki Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı adaylık dosyası UNESCO’ya gönderildi. Bakanlığın kararı İzmir’de büyük tayf kırıklığı yarattı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne 2020 yılında dahil edilen İzmir Tarihi Liman Kenti, Hars ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla UNESCO Dünya Mirası 2022 daimi adaylığı için yeğleme edilmedi. Bakanlığın, 4 yıldır sırada beklediği belirtilen Bursa’nın İznik Bölgesi’ni laf düzlük dosyayı UNESCO Dünya Mirası 2022 adaylığı üzere UNESCO’ya 2024 yılı konferansında görüşülüp karara atmak üzere gönderdiği bildirildi.

İZMİR’DE SAHNE KIRIKLIĞI

AKP’li Alinur Aktaş’ın başkanlığını yaptığı Bursa Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla hazırlanan dosyanın tercih edilmesi, 9 Eylül kutlamaları ile Türkiye’de gündem olan İzmir’de büyük fon kırıklığı yarattı.

İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO adaylığı, aynı zamanda TARKEM Başkanı olan İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer ve İzmir Tecim Odası Başkanı Mahmut Özgener’in çabaları ile başlatılmıştı. Bu kapsamda 2022 Nisan ayından itibaren İzmir Valiliği, İzmir Kalkınma Ajansı, Eğlek Belediyesi, Firez ve Turizm İl Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TARKEM uzmanlarından düzlük başkanlığı uzmanları, malumat oturmuş üyeleri ile haricen alınan danışmanlar marifetiyle vahim mücahede yürütülmüştü.

2023 İÇİN ÇALIŞMALAR BITMEME EDECEK

İzmir Tarihi Liman Kenti’nin UNESCO Dünya Mirası 2023 adaylığı amacıyla çalışmaların Kemeraltı, Kadifekale, Basmane, Bornova Yassıtepe ve Yeşilova Höyükleri ile Bayraklı Smyrna’sında aynı kararlılık ve yoğunlukla bitmeme edeceği bildirildi.

Share: