Hatay’da 28 Depremzede Tıpkısı Barakada Kalıyor

CHP Cıvıl Cıvıl Saylav Mustafa Adıgüzel, Hatay’da depremzede 5 ailenin alay malay kaldığı bire bir barakayı konuşma etti. Benzeri depremzede, barakada 28 kişinin kaldığını söyledi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremin vurduğu Hatay’üstelik yurttaşların sorunlarını dinliyor.

Mustafa Adıgüzel, Hatay’üstelik 5 ailenin birlikte kaldığı benzeri barakayı görüşme etti. Aynı depremzede, Adıgüzel’e zat imkanlarıyla yaptıkları barakayı gösterdi ve barakada 28 kişinin kaldığını anlattı. Barakada oturarak uyuduklarını anlatan depremzede, “Yatma namevcut, dizge askeri intizam şeklinde” dedi.

Adıgüzel ise “Buraya 28 yaşama otursan fakat sığar filhakika” diye cevap verdi. Aynı depremzede avrat ise “Birimiz başını hakeza, birimiz başını böyle koyuyor” diyerek barakada elbette uyuduklarını anlattı.

DEPREMDE AİLELERİNİ KAYBEDEN ÇOCUKLARI SORDU

Öte yandan Mustafa Adıgüzel, depremde hayatını kaybeden ailelerin çocuklarının durumunu ise TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Yanık’a sordu. Adıgüzel, depremin arkası sıra birçok çocuğun ailesini yitirdiğini kaydederek, “Bu iyesiz çocukların koruyucu ailelere verildiği ifade edildi fakat toplumda şişman tıpkısı endişe var. Zira bu koruyucu aile denilenlerin bazı topluluk ve vakıflarla münasebetli kişiler olabileceğine, bu sahipsiz, ailesiz çocukların topluluk ve vakıflara evet da onlarla ilişkili kişilere verildiğine dayalı toplumda büyük benzeri gaile var. Bu kaygıyı mugaddi, hükümetin bugüne kadarki bilindik tutumu. Tıngır, ehil yapıları ile mail iş birliği ortamında çalışması” diyerek konuştu.

Farklı kültürdeki ailelerin çocuklarının topluluk ve vakıflara mail kişilere verilmesinin o aileye ihanet ve hatırasına hürmetsizlik olacağını vurgulayan Adıgüzel, şunları söyledi:

“O yüzden bunlara özen etmek lazım. Biz birlikte bu konularla ait ve da kâh yavru kaçırma iddiaları ile ilişkin Ev ve Içtimai Politikalar Bakanlığı’na aynı önerge verdik. Şu asıl büyüklüğünde tamlık sarsıntı bölgesinde hangi kadar sahipsiz çocuk tespit edilmiştir? Bu çocukların hangi kadarı koruyucu ailelere verilmiştir? Bu çocukların ne kadarı halen nezaret bünyesindeki kurumlardadır? Bu çocukların ne kadarı ailelerine verilmiştir? Koruyucu eş tanımı altındaki aileleri ne kriterlere göre belirliyorsunuz? Bunların dünyalık ve cemaatlerle ilişkisi olup olmadığı veya eksantrik yıldırı grupları ile ilişkisi olup olmadığını araştırdınız mı? Çocuk kaçırma iddiaları ile ilgili araştırı ve tespitiniz oldu mu?”

Share: