Hatay’da Isyancı Nehri’nde şişko balık ölümleri

ASİ Nehri’nin Hatay’ın Samandağ ilçesinden güzeşte bölümünde şişman balık ölümleri yaşandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, vatandaşları paslı eden balık ölümleriyle ilişkin inceleme başlattı.

Lübnan’bile, Bekaa Vadisi’nin maşrık kısmından doğan ve Türkiye’ye uzanarak Hatay’dan Akdeniz’e dökülen Asi Nehri’nin Hatay’ın Samandağ ilçesinden geçen bölümünde toplu balık ölümleri görüldü. Vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri irsal edildi. Ekipler, nehirden ve ölü balıklardan incelenmek için numune aldı.

Isyancı Nehri’nin kentin fert damarı olduğunu belirten Tekebaşı Su Ürünleri Kooperatifi yetkilisi Erkan Sağlamtaş, “Gelişigüzel sene biz bu hadiseyi yaşıyoruz. Isyancı Nehri, herhangi bir yıl gitgide kirleniyor. Kimyasallar üstelik ötede derecede birikiyor ve yaza makul suyun durgunlaşmasıyla beraber dibe çöküyor. Normalde, sonbaharın başlangıcında yani yağmurların başladığı tarihlerde Asi Nehri’nin akması gerekirken, tutulan sular vaktinden ilk bırakıldığı amacıyla ve bahsettiğim gibi kimyasalların ölçüsüz derecede birikmesinden dolayı ve akıntıyla bu arada suyun bulanması sonucu balıklar ölüyor, kimyasal zehirlenmeye maruz kalıyorlar. Şu dakika çabucak topbaş balık balık türünün ölümünün gerçekleştiğini görüyoruz. Sazan ve farklı soy balıklar daha dayanabilen olduğu üzere bu kimyasala maruz kalsa de bir şekilde kendini kurtarıyor. Şu an Başkaldırıcı Nehri, kaderine ayrılma edilmiş” dedi.’İÇLER ACISI DURUMDA’

Yavru kefallerin gelişigüzel yıl iki üç nöbet zehirlenip öldüğünü belirten balıkçı Nasır Aslan ise “Başkaldıran Nehri hem karine hem görüntü yerine içler acısı durumda. Ölü balıklar var, istilacı su sümbülleri var. Bu soruna ayrımsız merhem bulunması bekliyoruz” dedi.

Share: