Hatay’dan Sulh Mesajları Yükseldi. Savaş: “Zaman Milat Olsun. Anamıza, Kardeşimize, Sevgilimize Sarıldığımız Kabil Sarılma Günümüz Olsun”

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Ilkgüz Dünya Hazar Haset etkinliğinde Edip Akbayram ve Hilmi Yarayıcı türkülerini söylerken Ahmet Telli ve Nebil Özgentürk, koşma, hikaye ve belgeseller ile Hataylılar’a seslendi. Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Çekişme, “Tığ hangi yönden nazır olursa olsun bir şeyleri istedik. Bir Türkiye’yi istedik. Istiklal, güzellik, muadele ve barış istedik. Bizi Türk-Kürt, Alevi-Sünni, sağcı-solcu diye niteleyerek uğraş ettirdiler. Bu yetsin daha çok. Zaman milat olsun. Bugün anamıza, kardeşimize, sevgilimize sarıldığımız kadar sarılma günümüz olsun. Birimizin rengini diğerimiz tamamladığı ahit tıpkısı bilcümle oluruz” diye niteleyerek konuştu.

Hatay Büyükşehir, 1 Ilkgüz Dünya Sulh Günü’nde vatandaşları ve misafirlerini EXPO Antakya amfitiyatroda ağırladı

Eskimeyen terane ve türkülerini binlerce Hataylı ile gelişigüzel bütün aynı ağızdan belirten Yazar Akbayram, “Iyicene günler göreceğiz çocuklar” diye niteleyerek gençlerden Türkiye amacıyla barışa eş çıkmasını istedi.

Akbayram, “Biz sanatçılar şarkılarımızda hep bağlılık, sulh, ülfet ve kardeşlik unsurunu ön plana alırız. Bu dört güzelliğin öz ülkemde ve dünyanın bilcümle ülkelerinde rüzgar kadar esmesini istiyorum, diliyorum. Hatay seçme şeyin yer güzeline layık. Çünkü dünyada ayrıksı örneği yok. Ayrımlı kültürlerin kardeş kardeş yaşayıp sohbet kan aldığı aynı şehir Hatay” diye niteleyerek konuştu.

Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Uğraş, gecenin ilerleyen dakikalarında sahneye çıkarak sanatçılarla tıpkısı araya geldi.

“BİZE TERTEMİZ BIRAKILAN ÜLKEDE BİRBİRİMİZİ ÜZDÜK”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tek gayesinin barış olduğunu belirten Cidal, “Bu ülkenin en şişman değeri kurucumuz, kurtarıcımız ve edebi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bilcümle mücadelesi barış içindi. O doğudan, batıdan, kuzeyden ve güneyden ne damga olursa olsun insanların barış amacıyla Türk bayrağı altında savaş etmelerini sağladı. Hep bu renkler, bu mücadeleyi yaparken alay malay mücadele etmiş şehit ergin ve hür tıpkısı Türkiye’yi bize bağış etmiştir” dedi.

Milli mücadelenin böylece yıpranmamış nesile “Müstakil, arı sili bir Türkiye” bırakıldığını anlatan Çekişme, ama ilerleyen süreçte insanların birbirini muhtelif gerekçelerle üzdüğünü söyledi.

“BİZİ TÜRK-KÜRT, ALEVİ-SÜNNİ, SAĞCI-SOLCU DİYE ÇARPIŞMA ETTİRDİLER. BU YETSİN ARTIK”

Salim ve solun ayrımlı yöntemlerle ‘Türkiye’yi daha bereketli yapmaya çalıştığını’ söyleyen Çarpışma, “Tığ hangi yönden bakan olursa olsun benzeri şeyleri istedik. Bir Türkiye’yi istedik. Bağımsızlık, gösteriş, el birliği ve sulh istedik. Bizi Türk-Kürt, Alevi-Sünni, sağcı-solcu diye cenk ettirdiler. Bu yetsin artık. Zaman milat olsun. Zaman anamıza, kardeşimize, sevgilimize sarıldığımız üzere sarılma günümüz olsun. Birimizin rengini diğerimiz tamamladığı antlaşma tıpkı bilcümle oluruz” diye niteleyerek konuştu.

“Barış hangi antlaşma evet biliyor musunuz?” diye niteleyerek soran Cenk, şöyle bitmeme etti:

“Biz birimizin renginin diğerinin rengini tamamladığını düşündüğümüz devir, birimizin gözündeki ışıltıyı gördüğü, kalbindeki sızıyı hissettiğimiz zaman, tıpkı salim gelenekten gelenin sol gelenekten gelene sarıldığı antlaşma. Türkiye’üstelik sarılmaya ihtiyacımız var, sizin için hepimiz üzere burada üstadıma sarılıyorum, Bire Bir elan birbirimizi bırakmayalım.”

Başkan Savaş, konuşmasının ardından Yazar Akbayram’a sarıldı. Uğraş ve Akbayram’ın kucaklaşması, izleyenlerden balaban alkış aldı.

Savaş, henüz sonra sanatçılarla gelişigüzel barışın simgesi beyaz güvercinleri havaya bıraktı.

ÖZGENTÜRK: HATAY BİRÇOK MEDENİYETE KARI SAHİPLİĞİ YAPMIŞ BARIŞ KENTİDİR

Hatay’ın birçok medeniyete kari sahipliği yapmış hazar kenti olduğunu vurgulayan Edip Nebil Özgentürk ise şunları söyledi:

“Hazar çığlığı için aynı araya geldik. Elem olan seçkin şeye şiirlerimiz ve şarkılarımızla direneceğiz. Sulh, atlatmak kadar akarsu kabilinden azizdir, kuma değeri savunmaktır. Barış, kimseyi ötekileştirmeden düşmanın herhangi bir türlüsüne yüz çevirmektir. 13 medeniyetin ayrımsız arada yaşadığı bu şehirde insanlarımız ezan, çan ve hazzan sesleri ile insanlar birbirilerinin engellemeden buralara kadar gelmişler. İlahilerini, türkülerini ve şarkılarını birlikte söylemişler. Hatay, aynı arada yaşamanın, umudun sembolü reşit. Gazi Mustafa Kemal Atatürk birlikte ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ demiştir. Onun askeri, diplomatik ve barışsever dehası sebebiyle Hatay Türkiye’nin gözbebeği oldu.”

1 Ilkgüz Acun Hazar Haset’nde Hatay’üstelik olmaktan ufuk haysiyet duyduğunu belirten ozan Ahmet Telli dahi barışın uğraş ile gerçekleşeceğini ve bu savaşım ruhunun kontak ve beraberlik süresince olacağını belirterek Hatay’dan tamam dünyaya sulh mesajı verdi.

Hilmi Yarayıcı de öz şehrinde türküler söylemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yarayıcı, Hatay’ın balaban bire bir kültüre sahip olduğunu vurgulayarak yekpare ülkenin daha sunturlu günlere kavuşmasını diledi.Share: