Hava ayçiçeği ilk teşrin alanını zait çiftçiler hasattan kıvançlı

Bursa’nın İnegöl ve Bilecik’in Bozüyük ilçelerinde kırsal mahallelerde çevre günebakan eken çiftçiler hasada başladı.

Biçerdöverlerle tarlalardan hasat edilen gün çiçeği, traktörlere yüklenerek Trakya Ilişki bünyesinde elektrik gösteren İnegöl Semiz Tohumlar Tarım Bey Kooperatifine konfirmasyon ediliyor.

Testlerden geçirilip yağ oranına bakılan ürün, kabuklarından ayrılıp yağının çıkarılması üzere fabrikalara gönderiliyor.

İnegöl ve Bozüyük’te güzeşte yıl toplam 30 bin dekar olan ilk teşrin alanı, oran destekleriyle 60 bin dekara çıktı.

İnegöl Besili Tohumlar Tarım As Kooperatifi Başkanı Yüce Irade Dilli, AA muhabirine, kooperatif üyesi 322 ortağın bu yıl 1,5 ton zürriyet ektiğini söyledi.

Üretimden ve fiyatlardan mutlu olduklarını belirten Girgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnegöl Yağlı Tohumlar Kooperatifi adına günâşık alımlarımız devam ediyor. Sabık sene 1300 ton kıran ayçiçeği mübadelesi yaptık, bu yılki rekoltemiz 4 bin titrem. İnegöl çiftçisine destek oluyoruz. İnegöl’da şu anda sadece kooperatif kendisine tığ hava yapıyoruz. 13 mahallemizde hasat bitmeme ediyor, su var. Fiyatlar iyi olduğu amacıyla kooperatife unsur tutmak isteyen çok. Devletimiz, hükümetimiz çiftçiyi destekliyor. Trakya Birlik yerine biz birlikte üreticiye destek oluyoruz. Arazi Mahsulleri Ofisi buğday üreticisine lacerem destek olduysa biz de kooperatif olarak etraf ayçiçeği üreticisine bindi oluyoruz.”

“Sabık sene ekmedik, bu sene gündöndü servet yaptı diyerek ektik”

İnegöl Tarım Odası Başkanı Sezai Polat üstelik ilçede güzeşte sene 15 bin dekar olan yağlık günâşık teşrinievvel alanının bu yıl 35 bin dekara yükseldiğini, 5 bin dekar da kayıt dışı kayran olduğunu anlayış ettiklerini anlattı.

Hem üreticilerin, biçerdövercilerin hem bile kooperatifin çekicilik merkezinin kısık mücahede harcadığını vurgulayan Polat, “Sabık sene yağ ile ilişik sıkıntılar yaşandı. Cumhurbaşkanımız ‘ekin’ dedi, kavim yerine ektik. Ati sene beklentimiz henüz fazla. Yine yağ sorunu yaşamamak için ekmeye bitmeme edeceğiz. Bu millete yeter ki okazyon verelim.” dedi.

Çiftçi Yakınlarında Çeçim, fiyatlardan mutlu olduklarını dile getirerek, “Bu kooperatifler gelgel yapmasa biz malımızı nereye vereceğiz. Tanrı razı olsun, almasalar biberli olurdu. 28 dönüm ilk teşrin yaptım, geçen yıl ekmedik. Bu sene gündöndü dünyalık yaptı diye niteleyerek ektik, ömrüm olursa seneye de ekeceğim.” ifadelerini kullandı.

Bozüyük Tarım ve Orman Müdürü İsmail Aksu ise ilçe genelinde 2021’dahi 15 bin dekar olan teşrinievvel alanının bu sene 25 bin dekara çıktığını bildirdi.

Hasadın ilk teşrin ayının önce haftasına büyüklüğünde süreceğini kaydeden Aksu, “Üreticimiz şu anda memnun. Bizler Ekincilik ve Orman Müdürlüğü olarak İl Müdürlüğümüz ile ilçemizde 7 bin dekar alana eşit gelen yüzde 50 bol tohumlar dağıttık. Dağıtılan destek tohumlarından birlikte üreticimiz kıvançlı. Hasadın yavuz olmasını arzu ediyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: