Hava Kalitesini Düşüren Nem ve Rutubet

Nem, havada bulunan su buharı miktarıdır. Nem yüksek olduğunda yüzeyleri ıslak bırakır ve küflenmeye, bakteri üremesine ve diğer birçok soruna yol açabilen nemli bir ortam oluşturur.

Nem seviyeleri normal seviyelerin üzerine çıktığında, insanlar için rahatsız edici bir hal alabilir. Hava sürekli nemli olduğunda, ancak rahatsızlığa neden olacak kadar nemli olmadığında, genellikle evlerde veya binalarda fazla nemi gidermek için bir nem giderici kullanılır. Hava temizleyici ayrıca havada bulunan toksinleri zamanla birikmemeleri için uzaklaştırma aracı olarak da kullanılır.

Elektrikli ısıtıcılar ve vantilatörler, insanların yaşamak veya çalışmak için daha iyi bir alana ihtiyaç duyduğu ve sürekli kullanıma rağmen normal nemden daha yüksek nemin dengede kaldığı durumlarda kullanılır.

Bazı Öneriler

Nem önemli bir faktör olabilir ve onu azaltmak mümkündür. İşte bazı öneriler:

– Havadan toz, polen ve diğer iç mekan kirleticilerini çıkarmak için bir hava temizleyici kullanın.

– Soğuk havalarda elektrikli ısıtıcı veya fanlı ısıtıcı kullanın.

Nem alma cihazınızı kışın nemin yüksek olduğu zamanlarda çalıştırın.

Nem, havadaki su buharı miktarının artması sonucu yoğuşmaya neden olan doğal bir olgudur. Yine de, nem ayrıca, su kütlelerinin yakınında veya toprak içinde meydana gelenler gibi nemli koşulların bir durumu olarak da sınıflandırılabilir.

Kaloriferli evlerde yüksek nem oranı küf ve ahşap çürümesi gibi sorunlara neden olabilir. Bu durumda, ev sahiplerinin evlerindeki fazla nemi atmak için bir nem giderici kullanmaları en iyisidir ve çoğu elektrikçide bu amaçla yapılmış mağazalar mevcuttur.

Nem, en yaygın iç mekan hava kirleticilerinden biridir. Kimyasallar, ortamdaki nem, insanların vücutlarının ter üretmesi gibi bir dizi faktörden kaynaklanır. Nem gidericiler bu kirleticilerin giderilmesine ve havanın daha temiz olmasına yardımcı olur.

Bugün, evinizin nemini kontrol etmenin farklı yollarına göz atacağız.

Nem, havada meydana gelen doğal bir olgudur ve çok fazla değiştiğinde kendinizi artan küf ve bazen de ciddi solunum problemleri yaşarken bulabilirsiniz. Nemlendiriciler, nem gidericiler, fanlar, termostatlar ve daha fazlasını içeren evinizdeki nemi kontrol etmenin birçok yolu vardır. İhtiyaçlarınız için hangisinin en iyi olacağına karar verebilmeniz için bu seçeneklerin her birini tartışacağız.

Çok nemli olduğunda solunum problemlerine ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Havanın nem oranı da kişinin konfor seviyesini etkiler. Düşük nem seviyeleri yaşandığında, vücutları zamanında soğumadığı için herkes rahatsız olabilir.

Bu bölümde nem miktarını artıran faktörler ele alınmaktadır. Bu faktörler hava temizleyici, elektrikli ısıtıcı ve ısıtıcı konvektördür.

Nem, birçok sağlık sorununa neden olduğu için yaşadığınız bölgelerde genellikle büyük bir sorundur. Saçınızın kuru ve kırılgan olmasına, boğazınızı tahriş etmesine, vücut ısınızın yükselmesine ve daha fazlasına neden olabilir. Bu makale, tüm bu sorunların olmasını önlemek için evinizdeki nem miktarını nasıl azaltabileceğinize dair ipuçları sunuyor!

Bu makale aynı zamanda evinizin farklı alanlarındaki nemi azaltmanın bazı yollarını da önerir, örneğin nem giderici veya hava temizleyici.

Share: