Hdp’li Eren Orhan Işık Icra Vekili Bilgin’e İşçi Ölümlerini Sordu

HDP Van Milletvekili Aziz Orhan Işık, akıbet aynı haftada Ankara’da maden işçisi Ömer Nev, Gaziantep’te inşaat işçisi Ali Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’bile inşaat işçisi Erhan Kurt, İstanbul’bile hastanede güvenlik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide yiğit olan Yır Balcı, Sakarya’de tıpkısı firmada ısı yalıtım işçisi olan Muhsin Kısım, Konya’de yapım işçisi İbrahim Demircan, Mersin’de yapım işçisi Emrah Aslan, Bursa’dahi Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet’in yaşamını yitirdiğini hatırlattı. Işık, işçi ölümlerini Emek ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin’e sordu.

HDP Van Saylav Muazzez Orhan Işık işçi ölümlerini TBMM’ye taşıdı. Işık, Iş ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle hazırladığı istifham önergesini TBMM’ye sundu. Önergede şu ifadeler düzlük aldı:

“İSİG MECLİSİ’NİN DERLEDİĞİ VERİLERE BAKARAK 2021 YILINDA İŞ CİNAYETLERİNDE ARZ BIR IKI 2.170 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİR”

“Türkiye’de zaruri yasaklayıcı tedbirler alınmadığında aksiyon cinayetleri dizgesel bir şekilde devam etmektedir. Seçkin yıl sunu bir iki iki bin kişinin bu cinayetler kapsamında yaşamını yitirdiği kamuoyuna yansımaktadır. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG Meclisi) matbuat ve ayrıksı ara sıra kaynaklardan derlediği verilere bakarak 2021 yılında gelişim cinayetlerinde yer birkaç 2.170 işçi yaşamını yitirmiştir. Ağustos ayında 186 ve 2022 yılının ilk sekiz ayında 1202 işçinin yaşamını yitirdiği işyerlerinde mihman, engelleyici tedbirler alınmamaktadır. İSİG Meclisi’nin kamuoyuna duyurduğu raporlarına bakarak 2013 yılından bu yana 18.280’den fazla iştirakçi, gerekli önlemler alınmayan hareket cinayetlerinde yaşamını yitirmiştir. Alelhusus tarım ve inşaat sektörlerinde vasıta dışılık nedeniyle gelişim cinayetlerinde yaşamını yitirenlere, hisse senedi kazası ve iz hastalığı geçirenlere ilişik verilerin kaydı ya tutulmamaktadır evet üstelik nakıs tutulmaktadır.

“İŞYERLERİNDE TEDBİRSİZLİK ÖLÜM GETİRMEKTEDİR”

16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari karayolunun Güzeldere mevkiinde tünel inşaatında çalışan işçilerden ikisi yaşamını yitirdi. Limak ve Gökçenay firmalarının taşeronu olan Layemut-Ertuş firmasının işçileri olan Vanlı işçi Yusuf Sönmez ve Diyarbakırlı iştirakçi Şafak Polat birlikte 20 yaşındaydı. Akıbet ayrımsız haftada Adana’dahi orman işçisi Rüya Durakçı, Kastamonu’da inşaat işçisi Abdurrahman Birgün, orman işçisi Yaşar Sarıcı, Urfa’birlikte yapım işçisi Mustafa Kılıç, Samsun’da otel müteharrik Mustafa Şeker, Malatya’de inşaatta müteharrik Fatih Kızılkaya, Mutlu Gündoğan ve Mehmet Gürültü, Ankara’bile Eroin işçisi Ömer Çeşit, Gaziantep’te inşaat işçisi Mualla Taşar, itfaiye aracı işçisi Remzi Mutafoğlu, Iğdır’birlikte yapım işçisi Erhan Aldanmaz, İstanbul’dahi hastanede güvenlik görevlisi olan Çakırdoğan Okudan, gemide ağabey olan Yır Balcı, Sakarya’üstelik bir firmada ısı elektrik işçisi olan Muhsin Hane, Konya’birlikte yapım işçisi İbrahim Demircan,  Mersin’de yapım işçisi Emrah Aslan, Bursa’da Suriyeli yapım işçisi Abdurrahman Ahmet yaşamını yitirmiştir. Yaşamını yitirenlerin dışında gösterişli yaralanan, kalıcı tıpkı şekilde engelli olan işçilerin olduğu bilinmektedir. İşyerlerinde tedbirsizlik ölüm getirmektedir.”

Icra Vekili Bilgin’e yöneltilen sorular şöyle:

“16 Ilkgüz 2022’de Van-Hakkari yolu üzerinde Güzeldere tüneli inşaatında yaşamını yitiren 20 yaşındaki işçiler Yusuf Sönmez ve Şafak Polat’ın ölümü için yürütülen aynı anket bulunan mudur? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe tutkun ölüm sayısı’ birçok olmuştur? Bu ölümlerin sebeplerine göre dağılımı nasıldır? Bu ölümlerin yaş ve seks dağılımı nasıldır? Türkiye’de 2020-2022 döneminde işyerlerinde ‘işe sınırlanmış kazalarla mânialı olan sevimli sayısı’ kaç olmuştur? Türkiye’de mültecilerin geçirdiği iş kazaları ve maruz kaldıkları patika hastalıklarına ilgili Bakanlığınızın bir marifet derlemesi veya raporu kâin mudur? 2011-2022 yılları arasında Türkiye’de yaşamını yitiren mülteci iştirakçi sayısı ve bu kişilerin uyruk, seks, gözyaşı kabil göstergeleri nedir? Türkiye’de işyerlerinde tedbirsizlik dolayısıyla yaşanan ölümlerden bakanlığınızı siyaseten mesul görüyor musunuz? Bu sorumluluğun gereği adına yaşamını yitirmiş işçilerin ailelerine sunduğunuz ruhsal, konuşu ve sosyal destekler nelerdir?”

Share: