Hilvan’da kurulan grup 2 yıldır yaşlı ve engellilerin bakımını yapıyor

Hilvan’üstelik kurulan grup 2 yıldır buğulanmış ve engellilerin bakımını yapıyor

ŞANLIURFA – Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde kaza aracılığıyla kurulan takım iki yıldır ahenkli olarak yaşlı ve engellilerin bakımını yapıyor. Ekipler, evde ulaşamadığı insanları ise tarlada çalışırken tıraş ediyor.

Hilvan Kaymakamlığına sınırlı Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı ve El Eğitim Bilimi Merkezi vasıtasıyla kolektif planlı projede 2 yıldır kırsalda etkili nemli ve özürlü vatandaşların bakımı gerçekleştiriliyor. İçerisinde erkek berberi, hatun kuaförü, ten bakım uzmanları ve esenlik görevlilerinin düzlük aldığı grup, araçla rustik bölgeleri gezerek hayatları boyunca berber yüzü göremeyen evet dahi muhtelif afiyet ve hizmet ihtiyacı olan vatandaşların yanı sıra oluyor.

Tarlaya yülüme bakını

Daha ilkin tayin edilen yaşlıları afiyet kontrolünden nâkil ekipler, familya temizliği, deri bakımı ve tıraşlarını birlikte gerçekleştiriyor. Ekipler, evde bulamadıkları vatandaşları ise çalıştıkları tarlada yakalayıp tıraş ediyor. Rustik bölgenin birlikte ‘Yaşlılarımız Yalnız Değildir’ projesiyle kaymakamlık merkezindeki gerekseme sahibi vatandaşların da bakımlarının yapıldığı belirtildi.

Devletin sayesinde yüzleri gülüyor

İlçede iki yıldır bu projeyi yürüttüklerini belirten Hilvan Kaymakamı Coşkun Doğan, “Hilvan Kaymakamlığı olarak 2020 yılında başlatmış olduğumuz yaşlı hizmet projemiz 2’nci yılını doldurmuş durumdadır. Hayata geçirmiş olduğumuz yaşlı hizmet projemizle Hilvan ilçesinde hep 70 mahallede 750 karı ve averaj bin 500 yaşlı ve engelli vatandaşımıza ulaşıyoruz. Ekibimizde bir abla, aynı sosyal hizmet uzmanı, tıpkı karı kuaförü, aynı nemli kuaförü, ayrımsız birlikte taşıtçı düz almaktadır. Projeyle koca nemli vatandaşlarımızın saç ve sakallarını tıraş ediyor, cilt bakımlarını yapıyoruz. Kadın buğulu vatandaşlarımızın ise çift bakımlarının beraberinde saçlarına kına yakıyoruz. Ekibimizde kâin abla arkadaşımız vatandaşlarımızın çağ ve tevettür ölçümlerini gerçekleştiriyor. Eğer aynı anormallik belirleme edilirse bu nitelik Hilvan İlçe Afiyet Müdürlüğüne bildiriliyor. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla bu projelerimizi uygulamaya devam edeceğiz ve seçkin zaman vatandaşlarımızın yanında olacağız” diye konuştu.

Evde hizmet ve temizlik hizmeti alan vatandaşlar dahi bu domuzuna hizmeti sunan Kaymakam Coşkun Doğan ve ekibine teşekkür etti.

Share: