Hiranur Vakfı Kurucusu Gümüşer Sinop’ta Protesto Edildi

MUSTAFA KANKIZIL

Türkiye İşçi Partisi (TİP), İsmailağa cemaatine kapalı Hiranur Vakfı Başkanı Yusuf Aydın Gümüşer’in 6 yaşındaki kızını tekrar bir tarikattan 29 yaşındaki ayrımsız kişiyle “evlendirmesini” Sinop’ta protesto etti. Açıklamada, “Bunun adını degaje koyalım. Bu diyanet adı altında yobazlığın meşrulaştırılmaya çalıştığı kanı almaz aynı durumdur. Bu tecavüzdür. Bu mürteci toplantı gücünü cesaretini nereden almaktadır” denildi.

TİP Sinop İl Örgütü zaman Kasıt Mumcu Meydanında basın açıklaması yaparak, 6 yaşındaki çocuğun yaşadığı ihtarname etti. TİP yerine konuşan Aysel Talih Belletici, şunları söyledi:

“ÇOCUKLARIMIZI CEMAATLERE YEM ETMEYECEĞİZ”

“İsmailağa cemaatine kapalı Hiranur Vakfı Başkanı Yusuf Aydınlık Gümüşer 6 yaşındaki kızını, tekrar benzeri tarikat mensubu 29 yaşındaki bire bir kişiyle sözüm ona evlendiriyor. Bunun adını celi koyalım. Bu ilmek adı altında yobazlığın meşrulaştırılmaya çalıştığı akıl almaz aynı durumdur. Bu tecavüzdür. Bu ticani toplantı gücünü cesaretini nereden almaktadır? Bizler taze kadınların evlendirilmesinden mustaripken, 6 yaşındaki bir çocuğun hem de ana babanın rızasıyla tensel istismarını asla kabul etmiyoruz. Bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızı cemaatlere yem etmeyeceğiz. Memleketi tarikatlar cennetine çevirenler bu yabanlık dışı olaylardan sorumludur. Tecavüzcüleri aklayanlar sorumludur, ‘bire bir kereden ayrımsız molekül olmaz’ diyenler sorumludur. Tecavüzcü ile evlendirmeyi çözüm kendisine sunmaya, ‘küçüğün rızası’ lafını kullanmaya ataklık edenler sorumludur. Hepiniz adalet önünde, insanların vicdanlarında yargılanacaksınız. Latif, seçilme hakkını elde ettiğimiz bu günlerde on paralık geç kalmadan haklarımıza sonuna kadar sahip çıkacağız. Afganistan ve alelhusus İran’daki kadınların verdiği gururlu mücadelenin ışığında, Türkiye Cumhuriyeti kadınları namına, ehil olduğumuz hakları sonuna büyüklüğünde koruyacak ve henüz dahi ati örtmek için var gücümüzle savaşacağız.”

Share: