Hükümlüler cezaevinde bostan ve teras mobilyaları üretiyor

Samsun cezaevinde hükümlüler eliyle üretilen bahçe ve teras mobilyaları, metin çok kente gönderiliyor.

Samsun T Tipi Tutkun ve Sarih Ukubet İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde hükümlülerin çalıştığı mobilya atölyesinde üretilen bahçe, ayazlık ve piknik mobilyaları, Türkiye’nin ayrımlı illerinde tüketiciyle buluşturuluyor. Atölyede, mobilyalar için ihtiyaç duyulan zemin ve yapı ürünleri de yapılıyor.

Samsun T Tipi Sınırlı ve Bulutsuz Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Âlem, AA muhabirine, hükümlülerin çığır ve sanatlarını geliştirmelerini sağlayacak emek yaptıklarını söyledi.

Son dönemde ahşap üretimine deniz verdiklerini tamlayan Evren, “Bu kulvarda kendimizi geliştirdik. 4 yıldır yılda yaklaşık bin metreküp kayın, demircik, kestane ve ceviz türü ağaçlardan teras, piknik grupları tarzında, döşemeleri de zat terzihanemizde yapılmak amacıyla istihsal yapıyoruz.” dedi.

Birçok hükümlünün atölyelerinde çığır edindiğini anlatan Cihan, anne hedeflerinin üstelik bu olduğunu vurguladı.

Cihan, üretimlerinin birinci sınıf ve iştiyak edilen mahsulat olması nedeniyle piyasada kayran bulduğuna dikkati çekerek, “Ürünlerimizi Türkiye’nin ayrışık yerlerindeki adliyelerin içinde kâin as mağazalarına İşyurdu Daire Başkanlığımızın desteğiyle gönderiyoruz. Yerelde bizi duyanlar gelip buradan alabiliyor. Yeğleme edilmesi, talebi fazlalaştı diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Ürünlere gösterilen ilgiden memnun olduklarını dile getiren Evren, şöyle devam etti:

“Burada üretilen ürünleri İstanbul, Manisa, Niğde, Konya, Eskişehir, Kırıkkale, Ankara, Kütahya gibi illere gönderiyoruz. Özge illere niye gönderemiyoruz? Tıpkı kapasitemiz var. Bu kapasitemizin üzerine çıkamıyoruz. Çalıştırabildiğimiz mahkûm sayısı ve düz muhtemelen. Alanımıza göre periyodik adına kâm halinde farklı illeri dahi sıraya sokarak gönderebiliyoruz. Vatandaşlarımız birlikte evlerine satın alabiliyorlar.”

Cihan, hükümlülerin günce yevmi ile ustalık, kalfalık kabilinden mesleksel vesika dahi aldığını, boşaltma edildikten sonra bunlarla müstacelen aksiyon bulabildiğini kaydetti.

Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç da 40 kişinin çalıştığı mobilya atölyesinde hazırlanan ürünlerin beğenildiğini, çoğu zaman tilmiz yetişmekte zorlanıldığını rapor etti.

İnfaz koruma memuru ve işlik sorumlusu Mustafa Sivri ise bostan ve ayazlık takımları, piknik masası, katlanır tabure, ahşap salıncak kadar im yelpazesine ehil olduklarını, bunun birlikte hususi sipariş aldıklarını söyledi.

Aşırı, hükümlülerin çığır edinmelerinde koskocaman görev üstendiklerine işaret etti.

Share: