İç Anadolu’da öğrenciler dersbaşı yaptı

Kayseri, Niğde, Yozgat, Nevşehir, Sivas, Kırşehir ve Kırıkkale’bile, yarıyıl tatili ve Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yetişek-öğretime sunulan aranın peşi sıra öğrenciler dersbaşı yaptı.

Kayseri’de kestirmece 326 bin 837 mektepli, 21 bin 900 öğretmen 1149 okulda derse başladı.

Burhan Dinçbal İlkokulu öğrencileri, tatilin peşi sıra arkadaşları ve öğretmenlerine kavuştu.

Teneffüse çıkan öğrenciler, meslek bahçesinde arkadaşlarıyla oyunlar oynayarak tutku giderdi.

Niğde

Niğde’birlikte kısaca 70 bin öğrenci küşayiş tatilin bitmesiyle okullarına döndü.

Cumhuriyet Altını İlkokulu’nda öğrenciler, öğretmen ve arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Velilerden Ramazan Oktar, okulların başlamasının kendileri ve çocukları üzere ferah olduğunu söyledi.

Orhan Turgut ise çocukların bu seneyi erinçli şekilde geçirmesini dileyerek, “Depremden çok etkilenmedik, binamızda üstelik ağırbaşlılık bulunmayan. Çocukların can kuşu halleri az buçuk çirkin amma dümen edeceğiz.” dedi.

Yozgat

Yozgat’ta 75 bin 893 öğrenci açıklık tatilin bitmesiyle eğitime başladı. Depremin arkası sıra nakil işlemi yapılan 662 depremzede öğrenci üstelik yıpranmamış okullarında önceki derse girdi.

Merkez Ortaokulu öğrencilerinden Elif Berra Kandemir, okullarının açılması, arkadaşları ve öğretmenleriyle buluşmasından çevre mutlu olduğunu söyledi.

Tatilde dinlendiğini az buçuk gene yapıp test çözdüğünü anlatım fail Kandemir, “Yer Sarsıntısı olduğu için çokça üzüldüm. Depreme yardım ettim. Kuzenlerim yer sarsıntısı bölgesindeydi, onlarda buraya geldi.” diyerek konuştu.

Velilerden Bayram Veli Kayaç üstelik “Çocuklara sarsıntı bölgesinden mevrut öğrencilere pekâlâ davranmaları gerektiği üstüne uyarılarda bulundum.” ifadelerini kullandı.

Nevşehir

Nevşehir’de 60 binden aşkın mektepli yeniden dersbaşı yaptı.

19 Mayıs İlkokulu öğrencileri, erken saatlerde okula gelerek arkadaşları ve öğretmenleriyle buluştu.

Okul bahçesindeki törenin peşi sıra öğrenciler üzere önceki ibret zili çaldı.

Öğrencilerden Baran Kunut, bir mahiye tatil sürecinin arkası sıra okuluna kavuşmaktan muhit keyifli olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımı çokça seviyorum. Tatilde onları özledim. Bakir bir eğitim bilimi dönemine başladığımız amacıyla heyecanlıyım.” dedi.

Sedef Senem Ilerleme ise depremden çevre uzaklık tatilin uzadığını, yetişek-öğretimin ikinci döneminde derslerine ağırlık vererek bu süreci tekabül etmek istediğini söyledi.

Tefeyyüz, depremlerde yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diledi.

Sivas

Sivas’ta 117 bin öğrenci ince tıpkı aranın peşi sıra dersbaşı yaptı.

İkinci nısıf yılın önce gününde okulların bulunduğu bölgelerde trafikte bahir yaşandı.

Öğrenciler, ekol bahçelerindeki törenlerin peşi sıra evvel ibret zilinin çalmasıyla sınıflarına girdi.

Kırşehir

Kırşehir’da Tarz Yunus Emre Ortaokulu bahçesinde merasim düzenlendi.

Törenin peşi sıra sınıfları gezen okul müdürü İhsan Güç, ikinci yarıyılda aralarına zelzele bölgesinden öğrencilerin katılacağını belirtti.

Öte yandan, İl Milli Terbiye Müdürlüğü, Kırşehir Kardeş Evran Öğrenci Yurdu’na yer sarsıntısı bölgesinden gelen torunlar amacıyla ana sınıfı oluşturdu.

Kentte 44 bin 420 mektepli dersbaşı yaptı.

Kırıkkale

Kırıkkale’üstelik tatilin ardından okul öncesi, ilköğrenim ve ortaöğretim kurumlarında yetişek gören kısaca 47 bin mektepli, arkadaşları ve öğretmenlerine kavuştu.

Öğretmenlerinin tatilde verdiği selen yazma ödevini işleyen Hasan Yüksek Yücel İlkokulu 2. dershane öğrencisi Çınar Yayla, önceki derslerinde Kahramanmaraş merkezli depremleri bahis düzlük haberini arkadaşlarına okudu.

2. sınıf öğrencisi Ebrar Varol Çağ da tatilin sunturlu geçtiğini ve kardeşiyle baziçe oynadığını belirterek, “Arkadaşlarımı çok özlemiştim ve arktık okulun açılmasını istiyordum. Heyecanlıyım.” diye konuştu.

Share: