İçişleri Bakanı Soylu’dan, “CHP’li belediyeleri şavullamak üzere hususi ünite kurulduğu” iddialarına aksülamel Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “CHP’li belediyeleri muayene etmek amacıyla bakanlığında hususi vahit kurulduğu” iddialarına ilişkin, “Yaptığımız bilcümle işlemler yargıya ayan işlemlerdir ve bu devletin hiçbir yabansı işi olmaz. Bu gerçekler ışığında, bühtan sahiplerini kusur dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti kredisiz ağıl getirmek için iftira atmamaya ve devlete saygı duymaya nida ediyorum.” ifadesini kullandı.

Aristokrat, iddialarla ilişik sosyal medya hesabından videolu paylaşımda bulundu.

Paylaşımında, beş altı zamandır CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve yardımcılarının, “İçişleri Bakanlığı bünyesinde sadece CHP’li belediyelerin açıklarını özlemek için hususi aynı birim kurulduğu” yönünde iddiaları dile getirdiğini belirtti.

“Güya bu sanki birime komut bırakılmış, hatta yıldızlı bulamayanlar ukubet ile gözdağı edilmiş.” ifadesini kullanan Soylu, İçişleri Bakanlığında seçme, yasasız, mevzuatsız bir birim kurulamayacağının altını çizdi.

Hiçbir ululuk memuruna dahi yasasız, alay malay ukubet verilemeyeceğini vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“İddianın sahibi ihtimal bilmez ama bu ülkede ‘idari ülfet’ diye niteleyerek, yani ‘idare hukuku’ anlamında ayrımsız düzen bağı vardır. Buna ilişik mahkemeler ve ayrımsız hususiyet var. Vatandaşlarımız bu tip kurumlarda yahut belediyelerde yerli yönetimlerde gördüğü bazı yasa dışılıkları hem valiliklere hem kaymakamlıklara hem İçişleri Bakanlığına, söz gelişi CİMER’e her kalem noktaya ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunabilirler. Bu vatandaşımızın en tabiatıyla hakkıdır. Il, Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ve ait kurumlar, bu şikayetler doğrultusunda İçişleri Bakanlığından sormaca onayı isterler. İçişleri Bakanı makul görmesi halinde ilk araştırı ve yöre inceleme yapar, sonrasında anket izni verir ve dosya savcılığa vukuf ettirilir.”

“Evet sav ve iftira edildiği gibi âdeta CHP’ye ve değme partiye özel tıpkısı ayrımcılık var mıdır?” diye niteleyerek soran Aristokrat, bunu genişlik gani anlatacak olanın verilen sormaca izinlerinin ve araştırma yöre tetkik onaylarının sayısı olduğunu belirtti.

Son yerli seçimlerden yani 31 Mart 2019’dan 8 Ağustos 2022’ye kadar araştırı ve civar tetkik onay sayılarının toplam 2 bin 428 olduğuna dikkati çeken Soylu, bu rakamın yüzde 34’ünün AK Partili, yüzdelik 41’inin CHP’li, yüzde 10’unun MHP’li ve yüzdelik 5,9’unun HDP’li belediyelere ilgilendiren olduğunu ifade etti.

Aristokrat, bunun ayrımsız girişim sonrasında araştırı onayları çerçevesinde verilen sormaca izinlerinin sayısı ve dağılımına ilişkin, “Toplanmış 583 onay. Yüzdelik 33,3 DÜRÜST Tümen, yüzdelik 35 CHP, yüzdelik 11 MHP, yüzde 14’ü HDP şeklinde tıpkısı çözülüm meze konusudur.” açıklamasını yaptı.

Soruşturma izni verilmemesi kararlarıyla ait bile Soylu, “Yüzdelik 36,7 YANLIŞSIZ Tümen, yüzde 43,4 CHP, yüzde 9,15 MHP, yüzde 3,4 İYİ Tümen, yüzdelik 3,9 HDP şeklinde aynı bozgun mevcuttur.” ifadesini kullandı.

“Oran gereğini tek kimseyi fark etmeden hesabına getirmiş”

Resmi verilerden birlikte örtüsüz görüldüğü kabilinden kimseye tıpkısı ayrımcılık yapılmasının söz konusu olmadığını tabir fail Aristokrat, şunları kaydetti:

“Yurttaş şikayet etmiş, müracaatını ortaya koymuş ve cesamet da gereğini hiç kimseyi ayırt etmeden namına getirmiş. Mademki tığ ayrımcılık yaptık, madem bu soruşturmalar CHP’li belediyelere isteyerek yapılıyor Bilecik Uray Başkanını anket kapsamında görevden uzaklaştırmamızın çabucak peşi sıra illet CHP’den ihraç ettiler? Keza Çanakkale Kampana İlçe Belediye Başkanı üzerine sormaca onayı verdik, yapılan tetkikat sonucunda Cumhuriyet Altını Başsavcısı denetim kararı verdi. Olur resen mi soruşturma açtık? Yarayışlı. Şahsen Şehremaneti Başkanının teyzesinin oğlunun usulsüzlük ihbarı vardı dahi ondan. Tıpkı eksantrik örnek Balıkesir Gömeç Şehremaneti Komutan Yardımcısı, tıpkısı diğeri İzmir Konak Belediyesi, şikayet üzerine yapılan soruşturmada tıpkı görevli algı alırken cürmümeşhut yakalandı. Peki bu ihbarları görmezden mi gelseydik? Gözümüzü mü kapatsaydık? Gine İzmir Menderes Belediye Reisi, Yalova’bile Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcısı haklarında Cumhuriyet Başsavcılıklarında düzenlenen yoğun delillere raci yöntemsizlik ve algı soruşturmaları dolayısıyla bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmışlardır. Madem biz yönlü davrandık hakkında yolsuzluk soruşturması giden CHP’li Menemen Belediye Başkanı neden ihraç istemiyle CHP Sıkı Kurulu’na irsal ettiniz? Neden bunun üstüne kendisini partiden çekilme ettirdiniz? Urla Belediye Reisi FETÖ iltisakı sebebiyle görevden uzaklaştırıldı. CHP Adana Seyhan Belediye Başbuğ Yardımcısı ve CHP’li uray meclis üyesi PKK’nın sözde Çukurova Nahiye sorumlusuyla görüşüyorlar, birlik halindeler. ‘Belediyenin bire bir ilişik bakım binasını PKK propagandası gayeli güruh fail bir derneğe tahsis etmişler’ tespitlerimizi araştırmasa mıydık, müdahale etmese miydik? Ayn mü yumsaydık? Dağda ameliyat yaptığımız PKK’lı CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik?”

-“Devleti kredisiz hale aktarmak kimsenin hakkı değildir”

Kamunun bunu bilmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Aristokrat, şu değerlendirmede bulundu:

“Devleti itibarsız ağıl anlatmak, yaptığımız iş ve işlemleri istismar etmeye çalışmak bittabi ki kimsenin hakkı değildir. Yaptığımız hep amal yargıya vazıh işlemlerdir ve bu devletin tek kanunsuz işi olamaz. Aslında fehamet olmanın birlikte, demokrasinin üstelik, hukukun dahi temeli budur. Bu itibarla paylaştığımız bu gerçekler ışığında, iftira sahiplerini defo dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti kredisiz kuzuluk vermek amacıyla iftira atmamaya ve devlete imtina etmek duymaya davet ediyorum. Özellikle kamuoyuna bu bilgileri vermeyi aynı ağırbaşlılık yerine addediyorum.”

Aristokrat, paylaşımında antrparantez “Devleti itibarsızlaştırmak, denetimi tembel buyurmak, böylelikle yapanın yanına kar kalmasını uydurmak… Yalanlarla yanlışı örtmeye müsaade edilemez. ‘CHP’li Belediyeleri eşmek amacıyla İçişleri Bakanlığı’nda özel ünite kuruldu.’ yalanı.” ifadelerine kayran verdi.

Share: