İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla tıpkısı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ekin ve Turizm Bakanlığımızdan murat ettik. Müze ve örenlik yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız bundan sonra muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz olarak girebilecekler.” dedi.

Soylu, Halk Eğitim Merkezi’nde planlı programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu gine amme yönetiminin merkezine alan gerek kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu çok elan ayrımlı tıpkı noktaya taşıyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve sükse dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün şeb Van Bahçesaray’dahi olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’birlikte bir asayiş toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem bile Balkı tahril illerimizi hele kendi çerçevesine alan tıpkı düzenlilik toplantısı yaptık. Arkası Sıra STK’ler ile alay malay olduk, hem esnafımızı görüşme ettik hem bile gece Bahçesaray’a gittik. Onların üstelik selamlarını hürmetlerini sizlere alıntılamak istiyorum.” diye konuştu.

Bu çeşit toplantıların, yerelde görev yapanlarla bir araya gelmenin, düzentileme alanlarıyla ilgili meşveret etmenin Reisicumhur Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun ayrımsız zamanda bir düzentileme modeli olduğunu vurgulayan Soylu, “Karı İçi Kadına Şiddetli Uğraş Koordinasyon Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Mücadele Koordinasyon Toplantılarımız var ve afetle üstelik ilişkin eş güdüm toplantılarımız var. Tıpkı bunun üzere muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar kişi görev alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Sizlerin bile izlem ettiğiniz kabil akıbet yıllarda Sayın Reisicumhur’mızın bizzat yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna yıpranmamış tıpkı hareket getirdik. Özellikle kurumsal ve ilişkinlik anlamında adımlar attık. Can haklarında ve gayrı konularda düzenlemelere gittik ve bunları bile daim geliştiriyor, bakir adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin cesamet eliyle karşılanması, silah destur harcı alınmaması üzere birçok adımı gerçekleştirdik. Akıbet yerine muhtar ödenekleri bire bir katsayıya bağlıydı ama belirgi bakımından o katsayı ile ana ücretler ortada benzeri ayrımlılık bahis konusu oluyor, bilcümle beraber bu iyileştirmeyi fora etmek için üstelik çaba sarfiyat ediyoruz. Demincek onu da uzun zamandır bizim da arzu ettiğimiz şekilde asgari sevap seviyesine, TBMM’üstelik milletvekillerimizle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla birlikte sâdır kanunla minimum sevap seviyesine endekslendi. Şu anda minimum ücret arttıkça seçme ayarlamaya lüzum kalmadan asgari ücret seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ilişik kurumsallık anlamında adımlar atıldığına bel fail Bakan Soylu, şunları söyledi:

“19 Ekim Muhtarlar Günü ilan etti eşsiz Cumhurbaşkanı’mız. Muhtarlarımıza Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Umumi Müdürlüğümüzden muhtar seçilir seçilmez bire bir ay içerisinde kendilerine gönderdiğimiz çehre da İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Ofis Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada yeniden bu gün içerisinde gene bulunmaz Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla Muhtarlar Kat Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın kâm ve şikayetlerini takip edebilen merkezle ilişkilerini pekitmek amacıyla Muhtar Hikmet Sistemi’ni bina etmek bu dönemin majör adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız akıbet etap da şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Reisicumhur’mızın kararıyla amme yararına çalışan dernek statüsü kazandı. Bunun dahi önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza elbette çok balaban katkısı olacağını düşünüyoruz. Başka taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız da devam ediyor. Geçen familya evet de küçük ay ayında bu konuyla ilgilendiren bir etap atmıştık. Allah kader ediyor, 140 aktarılma içerisinde, neredeyse 4-5 ayda sakat binayı yıktık, yıpranmamış ayrımsız binayı sıralama ettik. İçinde tefrişatı dahi dahil gelmek üzere bu ayın sonuna kadar yani 19 Ekim’den önce eylül sonuna kadar Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde ağız ağıza muhtarlarımızın hizmetine müteveccih tıpkı Muhtarlar Evi binasını, Allah felek ederse Sayın Cumhurbaşkanı’mız bizimle birlikte olacak. İnşallah bu binanın açılışı dahi orada bir vesileyle gerçekleştirilmiş olur.”

Bakan Aristokrat, muhtarlık binalarının saha tahsisi sorununu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla çözmek üzere hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini ifade etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini belirten Soylu, binaların yerli mimariye akıllıca şekilde yapılması için proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Soylu, 19 Ilk Teşrin’üstelik 100 muhtarlık binasının asıl atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını rapor ederek, “Bize talepte bulunan muhtarlarımızdan yeri hazır olanların veya yerini bizim hazır edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını dahi yeniden Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu egemenlik ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu hep Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde hizmet binası bulunmayan muhtarlık sayımız dahi 39. İnşallah bunu de ayrımsız tasrif dahilinde çok aceleci bir şekilde 19 Ilk Teşrin’den sonradan ortaya koyacağımız bire bir planlamaya dahi bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diyerek konuştu.

Muhtarlar kimlik kartıyla müze ve ören yerlerine girebilecek

Muhtarlar için bire bir yeniliği henüz hayata geçirdiklerini dile getiren Soylu, “Firez ve Turizm Bakanlığımızdan irade ettik. Müze ve ören yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız daha çok muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Nazır Soylu, özellikle karı muhtarların binaları üzere güvenlik kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla himmet yapıldığına meni etti. Çalışmaları tamamladıklarını rapor eden Aristokrat, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bütün avrat muhtarlıklarımızı kapsayacak. Kadın, koca, bütün muhtarlarımızı kapsayacak bir şekilde planlandı. Burada bir öncelik sırası izleme ettik. Salim olsun ayvaz muhtarlarımız dahi öncelik ortaya koydular. Bu öncelik sırasını gerçekleştirdik. Avrat muhtarlarımızın de özellikle bu azrail sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde bile 16 eş muhtarımız var. Arzu eden eş muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Belli 12 eş muhtarımız rica etti 4’ü talep etmedi. Biz birlikte 12’sini bunun kolaylıkla tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Vasıta Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Nazır Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bu modül tabir yerindeyse dijital alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini hareketli adına kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın topu kullanmaktadır. Biraz geçmiş söylediğim 50 bine mümasil muhtarımıza bile Mekansal Adrese Dair Pusat Sistemi projesiyle ilişkin eğitimimizi de tıpkısı şalter ile verdik. Buna çirkin bulunak bildirimi sorgulama yöntemini birlikte ekledik. Bu şu emretmek. Yani ayrımsız vatandaşla ilişik. Siz yazıyorsunuz, eş idaresi, kaza, karakol gelene büyüklüğünde 3, 3,5 kocaoğlan geçiyor. Hatalı mı söylüyorum? yahut gelmiyor yani. Anca birlikte oluyor. Sonraları bunu tıpkısı muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla bu arada değerlendirdiğimizde şipşak bunu aynı modül içerisine atalım ve bilcümle kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 devir süre versinler. Yani muhtarımızı benzeri tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, bire bir tartışmanın içerisine çekmeyelim. Yarın olabilecek değme hepimizi üzebilecek bire bir olayda birlikte hem mesul tutmayalım hem vicdan azabıyla, seçkin birimizi karşı karşıya bırakmayalım.”

-“118 bin metruk binadan 90 bini yıkıldı”

Soylu, geçen kasım ayında valilik ve belediyelerce tespiti yapılan kullanılmayan binaların MAS’a eklenmesine üstelik imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin sadece muhtarın işi olmadığını ancak böyle tıpkı durumda muhtarın güvenlik problemiyle yüz yüze kalacağı bir düzlük olduğunu anlatım fail Aristokrat, “Tığ uyuşturucuyla ilgilendiren benzeri uğraş ortaya koyuyoruz. Kimi Vakit bana söylediğim sözler nedeniyle kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’dahi 118 bin metruk bina tespit ettik, dümdüz üstelik tayin etmedik, evvel 60 bin 70 bin oldu ego biraz zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’bile mevcut 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini de şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin kullanılmayan binayı kullanılmayan çatı olmaktan çıkardık.” dedi.

Soylu bu yapıların mahalle sakinlerini huzursuz fail alanlar namına kullanıldığını belirtti.

-117 bin can uyuşturucudan tutuklu bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla mücadele konusuna de değindi. Salondakilere “Türkiye’de esrar suçundan cezaevinde birçok hayat var, biliyor musunuz?” diyerek soran Soylu, “117 bin kişi” dedi.

Sahada uyuşturucuyla şişman aynı savaş verildiğinin altını çizen Aristokrat, şöyle sürdürdü:

“Şu an cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Temmuz tarihinde bu miktar 35 destek, sahada çokça kısık tıpkısı uğraş ortaya koyuyoruz. Sabık bölüm Amerika’dan ayrımsız arkadaşımız geldi, aynı süre orada yaşayan biri şu an Amerika’nın her yerinden esrar kısaltmak erkin, kafelerde kafeteryalarda maden kokusundan eksantrik tıpkı kokuya rastlanılmıyor. Bire Bir da bu cinsiyetsizlik denen ayrımsız kavram var evet LGBT denen şeyler ayrımsız de o her tarafta yaygınlaştı, cebin çıkmak üstelik vebal, kimesne bir öz söyleyemiyor, öyle benzeri takı altına almışlar. Kullanılmayan binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi biz uyuşturucudan yakaladığımız değme kişiye sormaca yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle kaç yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana ki başlattı?’ üzere sorularla ana itibarıyla karşı karşıya kaldığımız problemin şüphesiz çözüleceğini ortaya koyan bir süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı bile buna göre ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun metruk binalar dışında park ve arabalarda kullanıldığına dikkati calip Aristokrat, bunlarla ait üstelik parkları tenvir, polis güçleri ve açıkgöz denetimi kabil metin çok ilaç alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: