İçişleri Bakanlığının “MİDAS” Projesi Edirne’den başlatılacak

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Umumi Müdürlüğünce, Türkiye’nin mülki yönetsel sınırlarına ilgili coğrafi olgun tabanlı harita üretim tekniklerine ve konumlama sistemlerine akıllıca şekilde idari birim sınırlarını sayısallaştırılmayı amaçlayan Mülki İdari Sınırların Güncellenmesi ve Sayısallaştırılması (MİDAS) Projesi Edirne’den başlatılacak.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, pilot toprak namına seçilen Edirne’den başlatılacak proje kapsamında derinti gerçekleştirildi.

Vali Kürşat Kırbıyık başkanlığında valilikte düzenlenen toplantıya İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Daire Başkanı Ahmet Dalkıran, vali yardımcıları Ali Tevazulu ve Eyyüp Batuhan Sakatatçı, Tapu ve Kadastro 14. Edirne Havza Müdürü Hayrullah Aksoy, ilişik hava müdürleri ve temsilcileri katıldı.

Toplantıda İller İdaresi Umumi Müdürlüğü Ofis Başkanlığı ekibi eliyle MİDAS projesi hakkında brifing yapıldı.

MİDAS kapsamında Edirne’deki çalışmaların 6 kamer içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Projenin amacı

Tamamen milli kaynaklarla hesaplı projenin hayata geçirilmesiyle koordinatlı sınır verisini rica fail kamu çalım ve kuruluşlarına, elektronik bilgelik sistemi üzerinden paylaşım yapılması amaçlanıyor.

Projeyle kesinleşmemiş yönetsel sınırların etmen olduğu maharet, hukuki ve yönetsel sorunların tespiti, yönetimi ve çözümüne koruyucu olacak ortak aynı coğrafi marifet tabanı ile envanter bilgilerine deli dolu ulaşım sağlanması, metin benzeri dijital mülki idari bölümler haritasının elde edilmesi, evcil idarelerde akseptans edilen birimlere ilişik form ve eksen bilgileri, merkezi idareyle ortak bire bir veri tabanında paylaşılarak, uygulamada tek aracısız ölçülü entegre bire bir sınır envanterinin oluşturulması, diyar, kaymakamlık, karye, uray ve mahalle yönetim alanlarının soy yüzölçümleri, arazi varlıkları ile şahıs yoğunluklarının kolayca hesaplanacağı ölçün benzeri selen yapısının oluşum edilmesi hedefleniyor.

Proje ile elde edilen sonuçlar ile büyüklük genelinde kamu hizmetlerinin yürütülmesinde, merkezi ve yerli planlamaların yapılmasında ve istatistiki verilerin üretilmesinde etkinliği ve verimliliği artırarak eskimemiş tıpkısı e-Mehabet uygulaması sosyete hizmetine sunulmuş olacak.

Share: