Icra Vekili Karaismailoğlu: “2023, 5G üzere çıban yılı olacak”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Serencam 20 yıldır özellikle kara yolu ağı ile ilişik itinalı yatırımlar yaptık. Zira yağız yollarında oldukça eksiğimiz vardı, onu koskocaman bire bir seviyede tamamladık. Şu anda birlikte demir yolu ağırlıklı aynı envestisman dönemine girdik. 20 yıldır yatırımlarımızın yüzdelik 65’i kara yolu ağırlıklıydı, deminden bundan sonra yüzde 65’i demir hat ağırlıklı benzeri envestisman dönemine girdik.” dedi.

Yeditepe Üniversitesi akademik yılı küşat törenine katılan Karaismailoğlu, burada yaptığı sunumda, Bakanlığın bugüne arbede yaptığı çalışmalar ve gelecek periyot hedefleri hakkında bilgelik verdi, 2053 Ulaştırma ve Lojistik Asıl Planı çerçevesinde planlanan çalışmaları anlattı.

Karaismailoğlu, cümle çalışmaları mobilite-lojistik-dijitalleşme odağında gerçekleştirdiklerini, yatırımları gelecek öngörüleri doğrultusuna yaptıklarını söyledi.

Dünya nüfusunun yüzde 50’sinin şu dakika kentlerde yaşadığını tabir fail Karaismailoğlu, 2050’ye gelindiğinde bu rakamın yüzde 70’lere varacağını, acun ekonomisinin bile yüzde 90’dan fazlasının gene kentsel alanlarda üretileceğini belirtti.

Bu durumun dünyada getireceği duruma dikkati çeken Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“2020-2050 yılları arasında ulaşıma olan temenni tüm iki katına çıkma. Biz üstelik bunun amacıyla planlamalarımızı yapıyoruz. Mobiliteyi etkileyen faktörler var. Bu faktörler, bizim planlamalarımızda ana aldığımız önlemler. Dünyada farklı değişimler oluyor, hayat şekillerimiz, muvasala sistemlerimiz değişiyor. Burada de mobiliteyi etkileyen faktörler ortaya çıkmaya başlıyor. Alelhusus bundan sonraki hayatımızda erişim sisteminde tarh bizim hayatımızın benzeri parçası ve emisyonu tenkis etmek genişlik şişman görevlerimizden tıpkısı tanesi. Şehirleşme artıyor, şehirleşmedeki sıkıntıların çözümlerini bile bulup onları de hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor.

Sürdürülebilirlik mehabetli, karbon emisyonunun azaltılması bildirme iri faktörlerden benzeri tanesi. Kullanılmamış zürriyet mobilite araçlar, bağlantılı özerk-paylaşımlı araçlar imdi daima gündemimizde olacak. Aptal muvasala sistemleri, nesneler arası etkileşim, verimliliğin ve güvenliğin artırılması da sonsuz gündemimizde olmaya devam edecek. Kentsel hayatiyet arttıkça kullanılmamış zürriyet muvasala ve sürdürülebilirlik önlemlerine olan ihtiyaçlar de artıyor. Bu dahi planlamalarımız ortada yer alıyor.”

“Çıpa yolları bizim amacıyla çok kıymetli”

Adil Karaismailoğlu, gelecekte ulaşımı etkileyecek esas trendler karşı katılımcılara vukuf verdi. Ulaşımın, gayrı sektörler beyninde en haddinden fazla albeni kirliliğine etmen olan ikinci bölüm olduğuna işaret fail Karaismailoğlu, bu nedenle tarh azaltımının planlarında koskocaman ayrımsız yer tuttuğunu vurguladı.

Türkiye’nin dünyadaki coğrafi konumunun önemine dikkati çekici Karaismailoğlu, coğrafi konumun avantajlarını fırsata isnat etmek amacıyla makro çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Türkiye’nin acun ticaretinden aldığı payı çoğaltmak amacıyla yapılan çalışmalara değinen

Karaismailoğlu, ticaret koridorlarında Türkiye’nin payını çoğaltmak üzere makro icraat yaptıklarını anlattı.

Marmara Bölgesi, İstanbul ilkin koyulmak üzere birlik Türkiye’da yapılan yatırımlar hakkında katılımcılara vukuf veren Karaismailoğlu, “Çıpa yolları bizim amacıyla çokça kıymetli. Akıbet 20 yıldır hele esmer yolu zehir ile ilgilendiren özenli yatırımlar yaptık. Zira yağız yollarında berenarı eksiğimiz vardı, onu heybetli ayrımsız seviyede tamamladık. Şu anda üstelik demir yolu ağırlıklı bire bir envestisman dönemine girdik. Son 20 yıldır yatırımlarımızın yüzde 65’i yağız yolu ağırlıklıydı, deminden çıktı yüzdelik 65’i demir yolu ağırlıklı ayrımsız yatırım dönemine girdik. Kapıkule’den aceleci trene binen bire bir vatandaşımız okunabilen kendisine önümüzdeki 4 yıl içerisinde Gaziantep’e kadar veya Sivas’a büyüklüğünde aceleci trenle önceki olacak.” ifadelerini kullandı.

“2023 yılı 5G için kafa yılı olacak”

Dijitalleşme ve haberleşmenin dünyada daha çok vazgeçilmez sektörler olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, 2021 yılında 89 milyon müteharrik abone sayısına ulaşıldığını bildirdi.

Karaismailoğlu, 5G ve 6G ile alay malay yatırımların ve kapasitenin artacağını belirterek, dijitalleşmenin oylumlu tıpkı parçası olan uydu ve feza çalışmalarında da Türkiye’nin mehabetli ara aldığını söyledi.

5G teknolojisine aceleci şekilde çalıştıklarına belen eden Karaismailoğlu, “Alelhusus 5G altyapısını, yerel ve milli açmak için hem hür teşebbüs hem cesamet kurumları olarak cesim çalışmaların içerisindeyiz. 2023, 5G üzere baş yılı olacak.” dedi.

Karaismailoğlu, dünya nüfusunun yüzdelik 65’inin genel ağ kullandığına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye nüfusunun yüzdelik 83’ü genel ağ kullanıyor. Dünya nüfusu ortalamasının çok çokça daha üzerindeyiz. Bu dahi bizim avantajlarımızdan bire bir tanesi. Önümüzdeki yıllarda 5G olmazsa olanaksız iletişim teknolojilerimizden biri olacak. e-şevket, dünyanın sunu kudretli projelerinden bire bir tanesi. Şu an 56 milyon vatandaşımız e-izzet’i kullanıyor. Çoğu devlet, e-ululuk altyapısıyla ait Türkiye’ye gelip bilgelik alıp özlük ülkelerinde bu sayısal altyapıyı soldurmak için fikirlerimizden ve tecrübelerimizden faydalanıyor. Toparlamak gerekirse, akıbet 20 yılda 183 milyar dolarlık envestisman yaptık.”

Şu esas arbede tamamlanan projeler üzerine vukuf veren Karaismailoğlu, bütün Türkiye’üstelik projelerin cevvaliyet kesmeden süreceğini bildirdi.

Karaismailoğlu, 2053 yılında araç sayısı, eş, istihdam, angarya, gelgeç sayısı kabil kalemlerde yaşanacak artışa dikkati çekerek, “Tığ üstelik envestisman planlarımızı cümle bu öngörüler ışığında planladık. 2053 yılına büyüklüğünde 197,9 milyar dolarlık bir envestisman öngörüyoruz. Bu yatırımın milli gelire faydası 1 trilyon dolar, üretime 2 trilyon dolar, istihdama bile 27,7 milyon can namına gerçekleşecek. Bugünden cümle bunların çalışmalarına de başladık.” dedi.

Share: