Icra Vekili Özer, Cenup Afrika Cumhuriyeti’nin “Kültürel Miras Günü” resepsiyonuna katıldı Açıklaması

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ukrayna’dan tahıl koridorunun açılmasını sağlayıcı İstanbul Mutabakatı ile Afrika’nın besin güvenliğine katkı sunmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak Özer, Güney Afrika’nın kültürel farklılıklarının ve birlikteliğinin kutlandığı “Ulusal Miras Haset” dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı.

Özer, resepsiyonda yaptığı konuşmada, bu sene Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ve Kültürel Bırakıt Günü’nün aynı arada kutlandığını belirterek, Nelson Mandela ve Afrika Ulusal Konseyi liderliğinde Güney Afrika halkının “Apartheid”i sakatlamak için gösterdiği savaşım ve kararlılığın tarihe kirli bıraktığını anlattı. Özer, “Hürriyet, teadül, demokratlık ve ayrımcılığın her türünün reddi kadar, Güney Afrika halkının mücadelesinde sıyanet ettiği değerler, elan dolgunca bire bir acun üzere rehber görevi gören cihanşümul değerler haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Güney Afrika’nın bağımsızlığı ve demokrasisinin birlik ülkeler için aynı esin kaynağı olduğunu vurgulayan Özer, şöyle bitmeme etti:

“Cenup Afrika örneğini daha altın ve henüz benzer kılan kapı, verilen ayrıntılı ve gösterişli mücadelenin ulusun zengin ve farklılıklar içeren kültürel mirasını kucaklamaya mani olmamasıdır. Bu çerçevede, Cenup Afrika ve Türkiye’nin birbirini tümler iki mevki olduğuna ve bu hususun dost ülkelerimiz beyninde mail bire bir aksiyon birliğinin zeminini teşekkül ettiğine inanıyorum. Bu bağlamda, Güney Afrika Cumhuriyeti’ni Afrika’de ve ötesinde kilit ayrımsız eş adına görüyoruz.”

Sabık 20 yılda, Türkiye ve Afrika’nın düğme tırsmak temelinde çokça boyutlu tıpkısı teşrikimesai modeli geliştirdiğini aktaran Özer, geçen yıl Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın aile sahipliğinde planlı “III. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi”nin, Afrika’yla ilişkilerin ulaştığı ciddi seviyeyi ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Böylece Türkiye’nin Afrika politikasının çıktı olgunlaştığını ve yıpranmamış döneme girdiğini vurgulayan Özer, “2002’bile Afrika’birlikte hoppadak 12 büyükelçiliğimiz mevcutken bugün 44 büyükelçiliğimiz bulunmaktadır. Bu sayıyı önümüzdeki dönemde 49’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ankara’daki Afrika ülkeleri Büyükelçiliklerinin sayısı dahi 2008’birlikte 10 iken 2022 bakımından 38’e ulaşmıştır. Kıtayla tecim hacmimiz, 2003 yılında 5,4 bilyon dolar seviyesindeyken bugün 34,5 milyar doları bulmuştur.” bilgisini verdi.

Türkiye’nin Afrika’birlikte yüklendiği projelerin bütün değerinin 80 bilyon doları aştığını tamlayan Özer, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz sene 2 milyar doların üstünde ayrımsız tecim hacmi yakaladığımız Cenup Afrika, Çöl Şeş Afrika’daki sunu şişman tecim ortağımız olmuştur. Tekrar de bu miktarın iki mutluluk arasındaki tecim ve yatırım potansiyeli düşünüldüğünde alçak gönüllü bir seviyede kaldığına inanıyorum. Karma Konuşu Komite (KEK), bütün bu alanlarda ileriye akıllıcasına bakir adımlar atılması amacıyla akla yatkın bire bir dünya teşkil etmektedir. Türkiye-Güney Afrika KEK Eşbaşkanı adına önümüzdeki dönemde dördüncü toplantımıza aile sahipliği yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Global meselelere dayalı eş vizyonumuz, Türkiye-Afrika ilişkilerinin ilerletilmesinde şanlı tıpkı tekellüf oynamaktadır. Bu bağlamda, Afrika ülkelerinin etken çoğulculuğa dair ana beklentilerini paylaşıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Ukrayna’dan hububat koridorunun açılmasını sağlayan İstanbul Mutabakatı ile Afrika’nın besin güvenliğine ulama sunmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Resepsiyona AB ve Aut İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal da katıldı.

Share: