Icra Vekili Soylu, Nevşehir ve Mersin’de eroin satıcılarına müteveccih operasyon başlatıldığını açıkladı: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, uyuşturucudan direkt ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde mücadelelerinin bitmeme edeceğini bildirdi.

Bakan Soylu, Nevşehir Güven Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, uyuşturucunun şehirlere yayılması noktasında ortaya sâdır mızrap satıcıları, halkın diliyle “torbacı”lara müteveccih operasyonların benzeri şekilde bitmeme ettiğini söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz çarpış girişimi olduğu ahit Türkiye’deki bütün hapishanelerde uyuşturucudan yatanların sayısının 35 bin olduğunu, bu rakamın 113 bine çıktığını bildiren Aristokrat, şunları kaydetti:

“Lüzumlu adliyeler, icap düzenlilik güçlerimiz, iş birliği ve halk birliğiyle fiilen bu melanetin gençlerimize ve insanlarımıza bulaşma etmemesi amacıyla iri bir çabalama sarfiyat etmektedirler. Türkiye’da, özellikle dünyada bile bu kimyevi, yani bireşimli uyuşturucular sebebiyle maatteessüf 2010 yılından itibaren ölümler dünyada artmıştı. Yani illet sentetik uyuşturucular sebebiyle arttı? Zira karışımlarını ölümsek bire bir şekilde yapıyorlardı. Mecmu 2016 yılında uyuşturucudan direkt ölenlerin sayısı adli tıp rakamlarına göre 941’di. Bu mücadeleyle yani arzla yapılan mücadeleyle Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, hükümetimizin bilcümle ilgilendiren bakanlıklarının, güvenlik güçlerimizin ve buna iyileştirme anlayışını birlikte ulamak geçişsiz, yapılan mücadeleyle tığ 2021 yılında direkt uyuşturucudan ahiret yolculuğu sayısını 270’e düşürebildik. Yani Türkiye bu konuda dünyadaki muadil ülkelerden çokça elan mücadelesini bereketli tıpkısı noktaya taşıdı. Direkt esrar ahiret yolculuğu rakamlarını üstelik farklı ülkelerle kıyaslanamayacak derecede okkalı tıpkı şekilde azaltmış oldu. Bu mücadeleyi bütün bu arada sürdürebilme konusundaki gayretimizi bitmeme ettireceğiz. Tığ bu sayıyı yani uyuşturucudan doğrudan ahiret yolculuğu sayısını sıfıra indirene büyüklüğünde bizim mücadelemiz devam edecek.”

Aristokrat, uyuşturucuyla mücadelede birçok adım attıklarını, yakalanan eroin satıcısının ailesine kadar araştırma yaptıklarını ve satılan noktaya büyüklüğünde araştırmalarına bitmeme ettiklerini dile getirdi.

“Yeryüzü iyi narkotik polisi anne” projesinin önemli olduğunu anlatan Aristokrat, metal kullananların balaban bölümünün temel ve babasıyla alay malay yaşadığını anlatım etti.

Soylu, uyuşturucuyla mücadelede ailenin önemini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Hem arzı engellemeyi hem dahi eroin kullanımlarıyla ait yer başta belirleme edebilecek kişinin ailesi olduğunun bilinciyle, ailesine üstelik müzaheret ika bilinciyle ve onu uyuşturucudan birlikte koparabilme anlayışıyla birçok proje zaman sahada uygulanmaktadır. Uygulamaya bitmeme edeceğiz. Anneler, babalar, aileler ‘benim çocuğum yapmaz’ demesin. Daima meselenin üzerinde olmaya dikkat göstersinler. Tığ celal olarak seçme ailenin yanında olma zorunluluğumuzun, onların ailesinin içerisinde çektiği sıkıntılara ve dertlere kuma olacağımızın, bu konuyu o çocuğu uyuşturucudan ayırana büyüklüğünde devam ettirmemiz lazım geldiğinin bilinci içerisinde aşama atıyoruz. Aşama atmaya bile devam edeceğiz.”

Kökünü Kurutma Operasyonu

Öte yandan, Nevşehir Inanma Müdürlüğünden yapılan mukayyet açıklamada, Kökünü Kurutma Operasyonu kapsamında 6 aylık süreçte 66 münasebetsiz için adli muamelat yürütüldüğü, 1049 gram kötü, 940 gram sentetik maden ve 45 gram beyaz ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, senkronik operasyonda ise 75 kişinin gözaltına alındığı, 501 gram bireşimli maden, 2 hassas sağlama, 8 üs esrar otu, 4 eroin hap, 2 ruhsatsız tabanca, 2 ruhsatsız av tüfeği ve bu silahlara ilgili fişekler ele geçirildiği bildirildi.

Operasyona 6 uyuşturucu köpeğinin yanı sıra 69 kadro otosuyla 401 personelin katıldığı ifade edilen açıklamada, 1 helikopter ile bile hava desteği sağlandığı kaydedildi.

(Bitti)

Share: