Içtima 150 metre altındaki 5 bin yıllık tuz mağarasında ders

Kavuşum 150 metre altındaki 5 bin almanak sodyum klorür mağarasında ibret

ÇANKIRI – Çankırı’birlikte üniversite öğrencileri, içtima 150 metre altındaki 5 almanak Çankırı Yer Şeş Sodyum Klorür Şehri’nde ibret işledi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, öğrencilerle alay malay Çankırı’üstelik mevcut 5 bin almanak Saha Altı Sodyum Klorür Şehri’nde ibret işledi. Öğrencilerin selektif kendisine aldıkları “temas yönüyle tuz” dersi çerçevesinde tuz mağarasında işlenen derste Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, sodyum klorür madenin oluşumu, tuzun Türkiye için önemi, Çankırı tuzunun özellikleri anlatıldı. Derse katılan öğrenciler sodyum klorür mağarasının özen çeken özellikleri üzerine birlikte vukuf sahibi oldu.

“Öğrenciler oldukça ilgililer”

Öğrencilerin derse bunaltıcı deste gösterdiğini anlatım fail Ercoşkun, “Çankırı tuzunun özellikleriyle ilişik ders yapıyoruz. Tuz karşı beş altı makale, biraz mektup yazmış birisi namına bu konuda öğrencilerime yararlı olabileceğimi düşündüğüm için bu dersi açtım ve ders ağırbaşlı özden karşılanıyor. Sınıflarımızın alabildiği büyüklüğünde öğrenci alabiliyoruz. Öğrenciler bile az çok ilgililer. Üniversitemiz bulunduğu coğrafyadaki değerleri ayar eklemek bu değerleri yoklamak zaman yüzüne çıkartmak kadar tıpkısı vizyonu, tıpkısı misyonu bulunmakta. Bu sebeple dahi Bu öğüt üniversitemiz için bile büyük bir ibret yerine değerlendiriyoruz” dedi.

“Çankırı tuzunun mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık”

Memleha ilişkin yaptığı çalışmalara dahi değinen Ercoşkun, “Elimizden geldiği kadar havari olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından ve üste dünyanın ciharıyek yanından öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerle 5 şerha faziletli lisans tezi tamamladık. Bu arkadaşlarımızdan 2’si Cubitili. Arkadaşlarımızdan birisiyle tuzdan oluşuk tıpkı çöl olan Danakil Çölü üstüne çalıştık. Cibuti’nin kuzey bölgesinde bulunuyor. Tıpkı de Esas Gölü ilişik tıpkı say yaptı.. Bulunduğumuz madenle ilgili, Germece tuzlarıyla ilişik yüksek lisans çalışmaları gerçekleştirdik. Çankırı’bile satılan Çankırı tuzlarıyla ilgili bire bir mücahede gerçekleştirdik. Adeta Çankırı tuzunun imzasını yahut Çankırı tuzunu Çankırı fail mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık” diye konuştu.

Öğrenciler ise tuzu temas yönü ile ele aldıkları dersin az çok dörtköşe geçtiğini söyledi.

Share: