Içtimai hane projesinin temeli 25 Ekim’de atılacak! İşte heyecanın tavan yaptığı 17 diyar

Cumhur Reisi Erdoğan geçtiğimiz haftalarda 81 ilde içtimai konut projesinin başlatıldığını duyurmuştu. Vatandaşlar dahi makul fiyatlarda hem arsa hem da ev sahibi olabilmek amacıyla projeye iri ilişki göstermişti. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bile esbak dönüş “İlk Evim İlk İş Yerim Projesi” kapsamında yaklaşık 5 milyon vatandaşın projeye başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İLK ANNE 25 EKİM’DE ATILACAK

Içtimai ev projesine başvurular 31 Ekim’e büyüklüğünde devam edecek. Konuya ilgili ise yıpranmamış detaylar ortaya imdi. Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gelgel, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu nazik sosyal konut hamlesi kapsamında 5 bin konutun temelinin 25 Teşrinievvel’de Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılacağını bildirdi.

17 İL BELLİ OLDU

Proje kapsamında 5 bin konutun asil atma törenlerinin gerçekleşeceği 17 ülke ise galiba oldu. Ankara, Afyon, Amasya, Kültürlü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak girmek amacıyla bu illeri sıralayan Bakan Gurur, şu ifadeleri kullandı: “Aylardır bu projeye tedarik içerisindeyiz. 31 Teşrinievvel’e kadar referans süresi var. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi teşrifleriyle 5 bin konutun temelini şişman benzeri coşkuyla atacağız.”

Vekillik tarafından projeyle ait yeni görseller da paylaşıldı:

NASIL VE NEREDEN BAŞVURULABİLİR?

Reisicumhur Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı ve adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” namına belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Kültür Bankası ve Halk Bankasının izinli şubeleri ve e-Ihtişam aracılığı ile yapılacak. Bankalar eliyle yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Ekim 2022 tarihleri arasında akseptans edilecek. e-Çap başvuruları ise 28 Ekim’bile sona erecek. Ev tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında referans yapılacak. Hak sahiplerinin basamak tipleri, tenkis yapıldıktan sonraları “ev tayin kurası” ile belirlenecek ve başvuru bedeli 500 lira olacak.

Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Savaş ve Görev Malulleri”, “Yeryüzü az yüzdelik 40 mânialı vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 gözyaşı arasındaki gençler” ve “Özge alıcı adayları” olamaz amacıyla 5 kategoride akseptans edilecek. Tam talebin oluşmaması yahut mücbir esbap dolayısıyla projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine vukuf verilecek. Başvurusu toplanacak konutların, sayı, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli as fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşinen, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları göz teslimlerini izleme fail kamer bakımından başlayacak şekilde yapılacak. Türe sahiplerinin konutlarına ilgilendiren küsurat borç bakiyesi ve aylık taksitleri temas yılın familya ve orak ayı aylarında girmek için yılda 2 nöbet, bire bir eski 6 maaş dönemdeki memur maaş artış oranı dikkate alınarak İdarece belirleme edilen oranda artırılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

TOKİ marifetiyle düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde genişlik az 1 sene durma eden veya proje memleket nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine mevki sınırları süresince tapuda kayıtlı konutları namevcut, daha önce TOKİ eliyle karı satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.Müracaat sahipleri kafa koçanı ile projenin bulunduğu ildeki mezun vezneci şubelerinde “Referans ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacak.Sosyal konutlar üzere bir haneden yegâne müracaat alınabilecek, birden fazla referans yapılması durumunda başvurular asılsız sayılacak.Martir aileleri, harp ve hizmet malulleri ile bunların dul ve yetimleri dünya başvuruda bulunacaklarda, aylık evre halkı gelirinin müracaat tarihi itibarıya gıda, nöbet rastgele tip aldıkları yardımlar karışma koyulmak için İstanbul amacıyla en fazla net 18 bin liralık, mahdut genelinde ise en çok 16 bin lira olması şartı aranacak.”Tendürüst” kategorisine 14 Ilkgüz 1992’den sonraları doğanlar müracaat edebilecek.”Şehit aileleri, terör, harp ve fariza malulleri” kategorisine, TOKİ ve Toplumsal Düzenlilik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar başvuru yapabilecek. Bu gruptaki başvurular elden vezneci şubelerinden alınacak, e-Heybet üzerinden müracaat yapılamayacak. Ittifak aşamasında, ev başvurusu yapılan toprak sınırları içerisinde serencam 3 yıldır oturuyor olduklarına dayalı adrese dair isim pusat sisteminden alacakları doküman yahut başvuru yapılan mülk nüfusuna mukayyet olduklarına ilgilendiren vesika istenecek.”Emekliler”, SGK’dan alınan mütekait kimlik belgesi veya emekli olduğunu gösteren vesika ile müracaat yapabilecek. Mevt eden emeklinin tekaüt sıfır eşi üstelik başvurabilecek. Fakat irtihal fail emeklinin aylık maaşını alan kızları hariç, e-Şevket üzerinden başvurulanlar inikat aşamasında ibraz edecek.Sakat vatandaşlar, Engelli ve Nemli Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi yahut bütün teşekküllü bire bir heybet hastanesinden münfail yeryüzü bir iki yüzde 40 mânialı olduğuna dayalı geçerli esenlik gök bilimi raporuna ilgili vesika ile başvurabilecek. e-Celal üzerinden başvuranlar kimlik fotokopisi veya belgeyi sözleşme aşamasında ibraz edecek.18 yaşından hoşur sakat çocuğu olan esas yahut ata zat hesabına “engelli” kategorisinden başvuru yapabilecek.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Başvuru sahipleri arasında “Doğruluk Sahibi Tayin Kurası”, noterlik huzurunda, TOKİ yetkilileri denetiminde çekilecek. Martir aileleri, terör, harp ve hizmet malulleri ile arz birkaç yüzde 40 sakat vatandaşlara değişik ev sayısının yüzde 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise ayrı ayrı, bölük sayısının yüzde 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan dahası başvuru olması halinde doğruluk sahipleri kura ile belirlenecek. Ad Çekme sonucu bu kategoride sülale sahibi olmaya doğruluk kazanamayanlar, “özge alıcılar” kategorisindeki referans sahipleri için yapılacak kuraya dahil edilecek.

“Başka alıcılar” kategorisindeki adalet sahipleri dahi kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı daha sonra TOKİ’nin genel ağ sayfasında açıklanacak. Nahif, doğruluk sahibi olamayanlar referans bedellerini, ad çekme keşide tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında referans yapılan bankanın çıkışlı şubeleri ve ATM’lerinden ansız alabilecek. Türe sahibi olan ve henüz sonra antant imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Emlak As İşlemleri Hususi Hususiyet Hükümlerine bağımlı olacak.

Share: