Iğdır şeftalisinde 4 bin 500 ton rekolte bekleniyor

Iğdır’da hasadına başlanan şeftalide 4 bin 500 titrem rekolte bekleniyor.

Birçok sebze ve yemiş çeşidinin yetiştiği kentin bol tarım arazilerinde, çiftçiler şu sıralar şeftali hasadı yapıyor.

Kent genelindeki 2 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan şeftali, ildeki domestik marketler ilkin kalkışmak üzere Maşrık Rum ve Güneydoğu Küçük Asya’daki şehirlere pazarlanıyor.

Çalpala, Necefali, Kadıkışlak ve Sarıbulak köyleri özellikle atılmak için site genelinde üretilen şeftalide bu yıl 4 bin 500 titrem rekolte öngörülüyor.

“Iğdır yöresine arpalık birkaç şeftali çeşidimiz var”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Özkan Sâri, AA muhabirine, Iğdır şeftalisinin tadına yetinme olmayan bir aromaya eş olduğunu ve bundan belde sargı gördüğünü söyledi.

Kentin bol topraklarında yetişen şeftalinin mıntıka illerindeki ihtiyaca balaban oranda yanıt verdiğini ifade fail Bulaşıcı, şöyle konuştu:

“Kestirmece 2 bin 500 dekarlık bir üretim alanımız var. Iğdır yöresine has beş altı şeftali çeşidimiz var. Zeferan, reçellik olan beyaz şeftali ve Bursa şeftalisi gibi şeftalilerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz. Şeftali üreten çiftçilerimiz yalnız bunu üretmekle kalmıyor, tıpkısı zamanda sarıerik bahçesinin olduğunu ya dahi hububat tarımı bile yaptığını görüyoruz. Bir zamanda hoppadak şeftali üreten çiftçilerimiz üstelik var. Bu durumda hem asıl gelir kaynağı hem bile ilişik sağlık kaynağı yerine düşünebiliriz.

Yöresel ahzüita ve marketlerde ürünlerimiz satılıyor. Üretilen yayın genelde sofralık, sadece beyaz şeftali reçel ve konservelik olan türden. Bu çeşitlerin şeker oranları de birbirinden değişik. Buna bakarak ayrımlı alanlarda değerlendirilebiliyor.”

Çalpala köyünde üretim yapanlardan Tayfun Aksoy birlikte şeftali hasadına başladıklarını anlatarak, “Ürünlerimizin aroması çok fena hâlde, haddinden fazla beğeniliyor. İl dışından de talep görüyor. Bu şeftaliyi gönderdiğimizde tadına bakanlar bir henüz istiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: