İkinci ahali otomobilde yer çok yapılan ayyarlık yöntemleri

İkinci umum otomobil piyasasında dolandırıcılık yöntemleri artıyor. Ekspertizler en yoğun karşılaşılan ayyarlık yöntemlerinin, kilometrenin düşürülmesi, kaymakamlık sırasında küşade airbag’lerinin onarım edilmeden baştan kurgu edilmesi ve iki farklı aracın birleştirilmesi yerine açıklıyor. Ekspertiz şirketi sahibi Uğur Kumarhane “Müşteriler daha ilk kaportaya dikkat ederlerdi. Demincek motosiklet sağlamsa, kaportaya bakmıyorlar üstelik” diye konuştu.

Araba fiyatlarındaki artma ve neredeyse fabrika çıkışlı araba bulunamaması zımnında, ikinci ahali piyasasına irade arttı. Bu durumu fırsata çeviren dolandırıcılar, hasarlı araçları hileli yöntemlerle satmaya çalışıyor. Oto ekspertizlerinin verdiği bilgilere göre, bildirme kalın karşılaşılan dolandırıcılıklar, kilometre düşürme, kazada açılan airbagin onarım edilmeden yeniden takılması ve iki hasarlı aracın birleştirilerek satılması. Sigorta eksperleri ise gâh ikinci halk makine ilanlarında, “Aracımın trameri şişirilmiştir. Normalde hasarı bu kadar efdal değildir” ifadelerinin dikkate alınmaması gerektiğini dile getiriyor.

Bir ekspertiz firmasında servis müdürü namına müteharrik Açık Deniz Tanlık, “Maalasef ikinci el piyasasındaki cıvıltı ara sıra dolandırıcıların çoğalmasına illet oldu. Araçta tıpkısı zerre boya, iki çıngı sök-tak olduğunu söyleyip piyasaya sürüyorlar. İkinci umum araçlarda şu vuzuh çok fazla kilometre düşürülüyor. Henüz zaman kilometresi düşürülmüş aynı açar tayin ettik. Airbag hileleri var. Otantik diyerek gelen aracın aribagleri işlem görmüş olabiliyor” dedi. 

“BU ARALAR 2 ARAÇTAN BİR KURGU YAPANLAR ÇOK OLUYOR” 

Otocenter’üstelik ekspertiz firması sahibi olan Garaz Kumarhane ise “Yoğun şekilde araçların kilometrelerinin düşürüldüğünü görüyoruz. Nişan panelini söküp, arkadan matkapla kilometreyi hoşgörüsüz çekiyorlar. Arabada ne kadar akıl varsa, kilometreyi sıfırlamaya çalışıyorlar. Airbagleri dayanım ile kandırmalar oluyor. İki araçtan aynı araba yapanlar de çok oluyor. Müşteriler henüz önceki kaportaya özen ederlerdi. Bedel artışı zımnında deminden motor sağlamsa, kaportaya bile bakmıyorlar” diye konuştu. 

“TRAMERDE YAZAN NICELIK NEYSE, HASAR ODUR” 

Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği Umumi Koordinatörü Basiret Sert, tramer üzerindeki hasar kayıtlarının değiştirilemeyeceğini belirterek “Sigorta şirketi istiyor diye daha bir iki miktarda hasar yazılamaz.

Doğruluk sahibi istiyor diye dahi henüz fazla yazılması söz konusu değil. Tramer üzerinde güç hasar kaydı işlenmişse benzeri araca, elan geçmiş bir pert işlemine konu olmuştur. Sigortadan faziletli miktar yazdırılarak fazla miktarda hasar alınmış kabilinden ifadeler kullanılabiliyor. Bu gerçek dışı bire bir tabir. Gerçekte tramer miktarı neyse hasar odur” dedi.

İnternet 2. elde yeryüzü çokça satılan açkı markaları

Rate otoda 220 bin teklik iskonto! Düşüş 2. ele yansıyacak mı?

Fiyatlar yüzde 50 düşecek: 2. halk komütatör amacıyla devir verildi!

 

Share: