İlay Aksoy: Suriyeliler, Kendilerine Reçete ile Ücretsiz Sunulan Süt Kuzusu Mamalarını Beygir Çiftliklerine ve Maddesel Sarp Çeken Türkiye Vatandaşlarına…

YİĞİT KAZBEK

Demokrat Öğür Genel Başbuğ Yardımcısı İlay Aksoy’un Şanlıurfa’birlikte ülfet ettiği tıpkı beygir çiftliğinin görevlisi, atların yemine katıkları çağa mamalarını Suriyelilerden satın aldıkları belirterek, “Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde benzin var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu çağa mamalarını Suriyelilerden alıyor” diye konuştu. Aksoy ise Suriyelilerin kendilerine deva ile ücretsiz sunulan süt kuzusu mamalarını at çiftliklerine ve maddi engel çekici Türk vatandaşlarına sattığını belirterek, “İçler acısı tıpkısı ebat. Suriyelilere devlet hastanelerinden aldıkları derman ile eczanelerden ücretsiz verilen tahkim gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın ahzetmek zorunda kalıyor” dedi.

Demokrat Fırka’nin kafile ve içtimai politikalardan mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı İlay Aksoy, Şanlıurfa’daki ayrımsız beygir çiftliğini 7 Ekim’de musahabe etti. Aksoy, ziyarete ilgili bir videoyu zaman basınla paylaştı. Aksoy’un dostane ettiği kom görevlisi, atların yemine çağa maması kattıklarını ve bu mamaları Suriyelilerden satın aldıkları belirterek şöyle konuştu:

“Suriyeliler bizimle irtibata geçiyor, ‘Bizde süt var, size lazımsa verebiliriz’ diyorlar. Buradaki çiftliklerin çoğu bebek mamalarını Suriyelilerden alıyor. İçinde 12 şişe olan tıpkı koliyi 60 TL’ye satın alıyoruz.”

SURİYELİLERE ÇARE İLE ÜCRETSİZ VERİLEN TAKVİYE GIDALARI YURTTAŞLARIMIZ, SURİYELİLERDEN SATIN KABUL ETMEK ZORUNDA KALIYOR”

İlay Aksoy, konuya ait SIMURG Vukuf Ajansı’na yaptığı açıklamada, “İçler acısı tıpkı uzanım. Suriyelilere mehabet hastanelerinden aldıkları ilaç ile eczanelerden ücretsiz sunulan berkitme gıdaları yurttaşlarımız, Suriyelilerden satın almak zorunda kalıyor. Suriyeliler sadece atlama beygiri çiftliklerine değil, bu ücretsiz mamaları Türkiye vatandaşlarına birlikte satıyor. Hesaplı kriz bu noktaya geldi” dedi.

ŞANLURFA, ARZ ÇOKÇA SURİYELİNİN YAŞADIĞI 3. İL

Göç İdaresi Başkanlığı’nın 8 Eylül tarihinde açıkladığı akıbet verilere göre; Suriyelilerin arz ciddi yaşadığı iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Adana, Sazak, Bursa, İzmir, Konya ve Ankara. On ilde toplanmış 2 milyon 830 bin 751 Suriyeli yaşarken geriye artan 824 bin 738 Suriyeli 71 ayrımlı şehre yılgın durumda.

Türkiye’de yer fazla Suriyelinin yaşadığı site olarak 551 bin 198 kişiyle İstanbul öne çıkarken bu kenti Suriye’ye sınırı bulunan Gaziantep 465 bin 756 kişi ve Şanlıurfa birlikte 383 bin 720 kişiyle izleme ediyor.

Share: