Inanma uyardı: IŞİD’e mal sağlayan 4 gönül yakalandı

Emniyet Umumi Müdürlüğü İstihbarat Ofis Başkanlığı, Türkiye’de bazen kökten şiddetli dinci grupların çatışmalı bölgelerdeki yıldırı örgütlerine parasal mali destek sağladıkları yönünde memleket inanma müdürlükleriyle istihbari hikmet paylaştı.

İstanbul ve Ankara ilkin tutmak amacıyla bir nice ilde TEM, İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele ekipleri harekete geçti.

Suriye başta kalkışmak için çatışmalı bölgelerde cümbüş yürüteç IŞİD bire bir, Selefi, Tekfirci ve Cihadçı yapılanmalara mal sağladıkları, toplanan paraları Suriye İdlib’te zindelik gösteren IŞİD’li teröristlere aktardıkları belirlenen 4 emanet Diyarbakır’de planlı operasyonla yakalandı.

“İNFAK ETMEYE ÇAĞIRILIYORSUNUZ” TALİMATI

“Faris’ul Akide” isimli sosyal iletişim araçları hesabından “Yine infak etmeye çağırılıyorsunuz” başlığıyla İdlib’teki IŞİD’li teröristlere bindi üzere nakdi yardım toplandığı belirlendi.

Toplanan yardım paralarının Huzaiyfe Medrek adına Tarım Bankasında açılan hesaba aktarıldığı tayin edilince polis güçleri operasyon üzere düğmeye bastı.

Vezneci hesabının Hatay’ta açıldığını belirleyen polisin yaptığı ustalık ve fiziksel çalışmalar sonucunda Huzaiyfe Medrek Hatay’de yakalandı.

Hesap hareketleri incelenince üstelik Diyarbakır’birlikte 4 zanlının bu hesaba mal transferi yaptığı belirlendi.

AYNI HESABA BİRDEN ÇOK SERVET TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİ

Huzaiyfe Medrek sorgusunda, “Kurban Bayramı öncesinde Hatay’daki evimde çarkıt eş arkadaşım olan Firas Hacali ile oturuyorduk. Firas bana ‘Senin yerine dünyalık yatıracaklar, az buçuk birikince onları çek, bilahare üstelik Baha Kanbar isimli işyerine götür. ‘Parayı doğrulama ettikten sonraları bu Luey’in emanetidir dersin’ dedi. Bu nedenle birlikte ben İban numaramı verdim, yıldırı örgütü ile aynı bağlantım yoktur” dedi.

Huzaiyfe Medrek’mağara banka adisyon hareketleri incelendiğinde ise Diyarbakır’de yakalanan 4 zanlının bu hesaba farklı tarihlerde dangadak çok kat mülk transferi yaptıkları ortaya artık.

Hatay Başsavcılığınca tutuklanan Medrek üzerine “Terörizmin finansmanı hakkındaki kanuna mugayeret söylemek” suçundan sav açılırken, bu kişinin namına servet aktaran 4 kuşkulu de Diyarbakır’üstelik yakalandı. Zanlılar Huzaiyfe Medrek’i tanımadıklarını iddia ederek suçlamaları akseptans etmedi.

“TANIMADIĞIM HESABA SERVET GÖNDERDİM”

Zanlı M.A sorgusunda; “PTT gişesinde mesafelik beklerken Kürtçe mütekellim tanımadığım biri yanıma gelerek bilmediğim bire bir hesaba servet aktarması yapmamı istedi. Kul destek olmak amacıyla verdiği parayı tefevvuk etmek istedim ancak muamele rate olunca bu kez zat hesabımdan belirtilen hesaba parayı aktardım. Benim IŞİD yıldırı örgütüyle hiçbir bağlantım yoktur” dedi. Çirkin H.Ç ise, ağabeyinin 2015 yılında Suriye’ye gittiğini ve orada evlendiğini, ancak Türkiye’ye süzülmek istediğini, paraya ihtiyacı olduğu amacıyla ağabeyine mal gönderdiğini, örgütsel bağlantısı olmadığını tez etti.

“SAVUNMALARI HAYATIN GÖSTERIŞSIZ AKIŞINA INATÇI”

Zanlıların geriye dönük GBT sorgulamalarında yıldırı örgütleriyle ilişkin fücceten aşkin yanlışlık kayıtları tespit edildi.

Haklarında sevgili açılan 4 zanlının sosyal iletişim araçları üzerinden yapılan davet ve talimatlar doğrultusunda belirtilen hesaba para aktardıklarının çakılı olduğu, bu hesaba dökme paraların zanlıların bilgisi dahilinde gerçekleşmemiş olmasının hayatın yalin kat akışına inatçi olduğu, 4’ünün dahi 6415 Az Kanunun 4.maddesinde düzenlenen terörizme finans sağlama suçunu işledikleri sabit olduğundan değişik 10’ar sene hapisle cezalandırılmaları istendi.

Share: