İngiltere’nin güney, orta ve gün doğusu bölgelerinde susuzluk car edildi

İngiliz hükümeti, İngiltere’nin cenup, ılımlı ve maşrık bölgelerinde resmi olarak susuzluk zar edildiğini duyurdu.

Ülkenin Kasaba, Azık ve Karye İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, serencam 50 yılın en yağışsız yazının yaşanıyor olması dolayısıyla İngiltere’nin yarısından fazlasının kuraklık statüsüne alınmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere’nin 14 bölgesinden sekizinde susuzluk yaşandığı belirtilirken bu bölgelerin Devon ve Cornwall, Solent ve Güney Downs, Şehir ve Güney Londra, Herts and Şimal Londra, Şark Anglia, Thames, Lincolnshire and Northamptonshire, Garp Midlands olduğu bildirildi.

“Hortum yasağı” genişliyor

Su dağıtım şirketi Yorkshire Water, 26 Ağustos’tan itibaren hortum yasağı olarak aşina suyun kısıtlı kullanımının uygulanmasına başlanacağını bildirdi.

İngiltere’nin arz nazik akarsu ve atılmış su hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağış eksikliği zımnında ati haftalarda Londra’üstelik “hortum yasağını” (Belli benzeri akarsu şirketi marifetiyle su kıtlığı sırasında geçerli hortum kullanımına ilgilendiren resmi bunama) uygulamak zorunda kalabilecekleri konusunda uyarmıştı.

İngiltere’de içmece suyu sağlayıcı bir özge tedarikçi South East Water bile Şehir ve Sussex’teki müşterileri amacıyla 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklayan ikinci tedarikçi oldu.

Thames Water, susuzluk dolayısıyla talebin 25 yılın yeryüzü yüksek seviyelerine ulaştığını açıklamış, saha altı suyu seviyeleri bu yıl ilk kez ortalamanın altına düşmüştü.

Londra’daki Thames Nehri’nin kaynağı, yağışların azalması ve orak ayı ayında ülkede kıvılcım rekorunun kırılmasına nöbet açan hamam gelgel dalgasının etkisiyle susuzluk yaşanıyor.

Share: