Irade Kayaalp, bakir şampiyonluklarla Türk güreş tarihine geçmeye çalışacak Açıklaması

Milli güreşçi Rıza Kayaalp, Sırbistan’üstelik yapılacak Dünya Şampiyonası’nda zer madalya kazanarak rekorlarına bire bir yenisini elan eklemeye çalışacak.

Kariyerinde 11 kezle genişlik aşkın Avrupa şampiyonluğu yaşanan milli güreşçi olan Rıza, 5. misil acun şampiyonu olması durumunda bire bir kere henüz Türk güreş tarihine adını yazdıracak.

Murat, büyüklerde genişlik çok dünya şampiyonluğu elde fail Türk pehlivan unvanını, erkin stilde 4 acun şampiyonluğu mevcut Hüseyin Akbaş ile paylaşıyor.

Kazakistan’ın başkenti Fer Sultan’birlikte 2019’dahi gerçekleştirilen Acun Şampiyonası’nda zer madalya kazanan 32 yaşındaki güreşçi, böylecene grekoromen stilde 4 yol dünya şampiyonluğuna vasıl önceki Türk sportmen olmuştu.

“Hedefim 5. kat dünya şampiyonu girmek”

Milli pehlivan Istek Kayaalp, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’de 10-18 Eylül’bile düzenlenecek Acun Güreş Şampiyonası öncesi AA Spor Sohbetleri’nin konuğu oldu.

Zorlu ayrımsız şampiyonanın kendilerini beklediğini belirten Meram,”Teferruatlı zamandır hazırlıklarımız devam ediyor. April ayının başında Avrupa Şampiyonası vardı, orada 11. Avrupa şampiyonluğunu elde etmiştim. Ondan sonraları Dünya Şampiyonası tedarik süreci başladı. en üst 22 Haziran’dahi Roma’da ranking turnuvasında güreştim. Iyicene maçlar yaparak bir numara oldum, Acun Şampiyonası’na amade olduğumu gösterdim.” dedi.

Emir, Acun Şampiyonası hazırlıkları kapsamında iki kampı geride bıraktıklarını vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Son dinlenme kampı üzere 21 Ağustos’ta Bolu Aladağ’birlikte olacağız. Tabiatıyla ki seçme ahit söylediğim kabilinden burada ülkeme sükse kazandırmak istiyorum. Hedefim 5. kere acun şampiyonu olmak. Acun şampiyonalarında hep 8 madalyam var. Madalya sayımı 9 ayırmak, değerli madalyamı dahi 5’e görmek istiyorum. Kendimi serencam zamanlarda dinç, akva hissediyorum. Eksik olan kilomu bile aldım. 122-123 kiloda değil, 130 kiloda güreşeceğim. Bunu adale olarak aldığımı düşünüyorum. Çıktı rakipler benle uğraşsın istiyorum. Hedefim yarım kiloyu tamamlayıp bunu avantaja çevirmek, hızlanmak, güçlenmekti. Bunları başardığıma inanıyorum. Sonuç kampta de üzerine koyarak dolgunca bire bir şekilde Acun Şampiyonası’na gitmek istiyorum.”

Türk güreş tarihine baştan ismini yazdırma şansı mevcut Talep, “Gerçekte hedefim işin o boyutunu tek düşünmeden çabucak sükse fethetmek, önümdeki şampiyonada altın madalya almak oldu. Bire Bir şampiyona elan kazanırsam Türk güreş tarihinde yer çok dünya şampiyonluğu kazanan sporcu olacağım. Bu üstelik ayrı güzelce tamam. Sonuçta rekorlar gedmek sunturlu tıpkı husus. Bu da iyi bire bir güreşçi olduğumuzu, gençlere bereketli kat sayı olduğumuzu gösterir. Hedefi fevk taşımış, o hedefe yansımak talip gençlerimize eskimemiş aynı tasavvur koymuş oluruz.” diyerek konuştu.

“130 kiloyu havaya kaldırıp atabilecek teknikler çalıştım”

April ayında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’birlikte 11. defa Avrupa şampiyonu olan Istek, Acun Şampiyonası’nda elan gür güreşeceğine inandığını kaydetti.

Yeni tekniklere çalıştığına belen fail milli sportmen, “130 kiloyu havaya kaldırıp atabilecek eskimemiş teknikler çalıştım. Eğer onları yaparsam hayat dolu olduğumu görürsünüz. Tıpkı oyunu müsabakada ayırmak için antrenmanlarda binlerce sefer tekrarını yazmak gerekiyor. Okus Pokus girmek için bile 250-300 kiloyla sabah akşam çalışıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Karelin’in rekorunu kırmak hava donör tamam”

2024 Paris Olimpiyatları’na kadar 12 Avrupa şampiyonluğu mevcut Rus Aleksandr Karelin’in rekorunu yakalama ve mürur şansı olan Talep, bunu gerçekleştirmenin alım verici olacağını söyledi.

“Rekorları kırıyorsanız yaptığınız işin hakkını veriyorsunuzdur” diyen milli pehlivan, “Avrupa şampiyonluğunda Karelin’e yetişir, onu geçersem benim amacıyla güvenilmez gelgel verici tamam. Türk güreşi için üstelik benzeri şekilde. ‘Demek kim rekorlar geçilebilir’ denilir. Bunu dedirtebilmek arz balaban hayalim. Onun üzere iki yıl dişimi sıkacağım. Bu iki sene haddinden fazla özen edeceğim. Tamamen o Avrupa rekorunu kırabilmek, kırılmayacak ayrımsız rekor olmadığını ifşa etmek üzere. Çokça üstelik uzun biraz değil, dişimi sıkabilirim.” ifadelerini kullandı.

“Güzel bir rekabet ortamı var”

Gönül Kayaalp, “Altyapıdan eskimemiş Rızalar, bakir Tahalar geliyor mu?” sorusuna, “Benim kilomun abes kalacağını düşünmüyorum. Madalya gelecektir, ‘ne büyüklüğünde değerli, gümüş, bronz madalya gelir?” bilemiyorum. Amma benim kilomda temelli madalya geleceğine inanıyorum. Zira alttan gelen kardeşlerimize bakarsak, benden sonraları fena hâlde benzeri rekabet ortamı da oluşacaktır. Onu dahi görüyorum. 5-6 iyi dokunaklı sıkletimiz var, elbette bu rekabet ortamı üstelik başarıyı getirecektir.” yanıtını verdi.

İstikrarlı tıpkısı başarıyı idrak etmek üzere aynı para adanması gerektiğinin altını çizen Ikbal, şunları kaydetti:

“Benim 22 yılım oldu, 11 yaşında evden ayrıldım. Kimi Vakit üzülüyor herif. Tıpkısı şeyler elde ediyorsun, şu an aynı futbolcunun nakil parasını, 3-4 milyon avroyu biz belki de o kadar şampiyonluğumuzla kazanamamışızdır. İnsanlara kimi zaman bu kolay gelebiliyor. Bari değme dönme 10 kişiyi getirsem birlikte antrenmanımı izletsem. Vakit Kaybetmeden tıpkısı maçı değil bile seçkin şeyimizi görmelerini istiyorum. Hangi ana 11 yaşında çocuğunu bırakmak ister. Çocuğun bu sporu yapmasını istiyorsa bırakacaksın. Çocuğun kendisi istemesi geçişsiz, o dahi var. Ben kendim istiyordum.”

Sosyal sıklet projelerinde kayran alıyor

Keyif Kayaalp, güreş dışında toplumsal sıkıntı projelerinde saha almayı çok sevdiğini dile getirdi.

Okullarda öğrencilerle buluştuğunu anlatan Rağbet, “Okullara hep öz imkanlarımla giderdim, kimseden benzeri molekül istemezdim. O benim prensibimdi. Hangi ekol beni arasa bilcümle kendi imkanlarımla gittim. Din Vakfı’nda fariza aldım, 3-4 ülkeye kurban yardımlarına gittim. Son zamanlarında kurban yaklaştıkça bizim şampiyonalara denk geliyor. Kısık ayrımsız tempoya denk geldiği için gidemiyoruz. Başka toplumsal takı projelerinde de fahri olmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Ay Vera’nın güreşe yeteneği var”

Kızı Kamer Vera’nın güreşe yetenekli olduğuna değinen Murat, evde yaptığı antrenmanlara kızının bile eşlik ettiğini söyledi.

Kamp dışında evde bile çalıştığına dikkati calip Rağbet, “Evde alıştırma yaptığımda kızımın yanımda olması çokça hoşuma gidiyor. Kamer Vera ile on paralık canım sıkılmıyor. Önceden bire bir saat çalışıyorsam, şu an 2 saat çalışıyorum. Koku alış ve verişini dahi haddinden fazla adamakıllı yapıyor. En çok istediğim molekül, bu ülkeye hayır tıpkı duygusal olması ve ülkesine bakım etmesini çokça istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Birlik mesajı

Son kendisine güreş camiasına müteveccih bağlantı muadele mesajı veren Umu Kayaalp, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu spor de talih de bizim. Başarılar bile hepimizin başarısı. Sonuçta benim performans, devlet başarısı demektir. Camiamızın kontak ve beraberlik zarfında olmasını çokça istiyorum. Sonuçta yıllar, kişiler eğreti, biz bile geçiciyiz. Kişisel problemler çokça uzatılmamalı, maksat ülkeye gitmek olmalı. Ara Sıra konular ayn ardı edilebilir. Amacımız bu sporu sunma iyi şekilde yapmak, harıldamak. Bildirme balaban amacımızın yaşadığımız ülkenin bayrağını göndere çektirebilmek olması geçişsiz. Ferdî problemlerin ansız planda kalması geçişsiz, uzatılmaması çok kebir.”Share: