“Iri Zafer’in 100. Yılında Türk Ordusu Sergisi” Balıkesir’de açıldı

Milli Savunma Bakanlığınca Balıkesir’in Edremit ilçesinde düzenlenen “Balaban Zafer’in 100. Yılında Türk Ordusu” sergisi açıldı.

Şişman Taarruz ve Başkumandanlık Yer Muharebesi’nin 100. sene etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen foto sergisi, Şehit Hamdi Eş Meydanı’nda yer alıyor.

Arşiv fotoğraflarının yanında evcil ve milli istihsal silahlar ile orduya ilişik bazen askeri savunma araçlarının, arşiv belgelerinin Türkçe açıklamalarıyla bulunduğu sergiye, Edremitliler çetin deste gösterdi.

Sergiyi gezenlerden Muhammet Ali Songur, AA muhabirine, silahların Türkiye’de mamul olmasının ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Bunun göz alıcı tıpkısı sergi olduğunu belirten Songur, “İnsan görünce dahi gururlanıyor. Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün çarpışma zamanı çekilen fotoğrafları da var, onlar üstelik çok iyicene.” dedi.

Hüseyin Çoker ise ordunun mekanik açıdan üstün silahlara sahip olmasının kendilerine gurur verdiğini anlatarak, “Geleceğe daha güvenle bakmamızı sağlıyor. Askerlik yaptık ama bu büyüklüğünde olgunluk gerçekten kurum verici. Ordumuzla, askerimizle hava duyuyoruz. Bunları görünce daha dahi mutlu oluyoruz.” diye konuştu.Share: