Isparta yaylalarında domates hasadı başladı

Isparta’nın merkeze sadık Deregümü köyündeki seralarda plato şartlarında acayip altı üretimi yapılan domatesi hasadı başladı. Bu yıl 800 dekar alanda yapılan üretimde kısaca 10 bin ton rekolte bekleniyor.

Deregümü köyündeki seralarda plato şartlarında sıçandişi altı üretilen domates iç piyasanın beraberinde yurtdışına üstelik ihraç ediliyor. Bu sene 800 dekar alanda yapılan üretimden tahminî 10 bin ton civarında rekolte bekleniyor. April ayında fidelerini toprakla buluşturan çiftçiler, seralardan evvel ürünlerini almaya başladı. Deregümü domatesi kamyonlarla İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya kabilinden illere gönderilirken, yüzde otuzluk kısmının Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Köyde domates hasadının kasım ayının ortalarına kadar devam etmesi bekleniyor.

Domates üreticisi Mehmet Bilgin sıcak havaların fiyatları etkilediğini belirterek, “Şuan fiyatlarımız normal amma 15 dolaşma önceki fiyatlarımız henüz güzeldi. Yunak havalar fiyatlarımızı etkiledi. Sezon başında 11.50 TL’yi gördük şuan 3.5 TL bandında gidiyor, fiyatlardan yeniden de memnunuz” dedi.

10 bin titrem domates hasadı bekleniyor

Deregümü Köyü Muhtarı Mehabetli Toprakçı, domates hasadının bekledikleri ölçüde domuzuna geçtiğini belirterek, bu sene kestirmece 800 dekar alanda dikim yapıldığını söyledi.

Bu alandan 10 bin ton domates beklediklerini ifade fail Toprakçı, “Ürettiğimiz ürünleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Konya üzere illere gönderirken, yüzde otuzluk kısmının Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. Az dışı ülkelerine dış satım yaptığımız ant milli ekonomimize ulama sağladığımız üzere mutluyuz” ifadelerine saha verdi.

Geçen yıl 3.50 TL bandında olan domatesten sunturlu dirimlik elde ettiklerini dile getiren Toprakçı, “Hasat başında 11 TL’yi gördük fakat çevre köylerdeki domateslerin çıkmasıyla ve ısıdam havaların etkisiyle bu fiyatlar düştü. Şuan 3.5-4 TL bandında bitmeme ediyor. Ati aylarda fiyatların düzeleceğine inanıyoruz” dedi.

10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz

Isparta merkeze kapalı 2 bin 500 nüfuslu köyde kadınlara istihdam sağladığını belirten Toprakçı, “Kadınların bu aha olması çok kebir. Çabucak köyümüzle kalmayıp çevre köylerdeki, illerdeki kişilerle kestirmece 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu yüzden çok mutluyuz. Biz değme ahit üretimden yana olduk üretmeye devam edeceğiz” diye niteleyerek konuştu. – ISPARTA

Share: