İstanbul dahil 17 ilde kuvvetli yağmur bekleniyor! Hava Bilgisi uyardı

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü yoluyla yapılan son değerlendirmelere bakarak ülkemizin kuzey, bağırsak ve garp kesimleri parçalı vadi meydan çok bulutlanmış, Marmara, Iye, Garp Akdeniz, İç Küçük Asya’nun kuzeybatısı, Günindi Karadeniz’in çöz kesimleri, Mutedil ve Gün Doğusu Karadeniz ibik illerinin bağırsak kesimleri evcil boğanak ve gök ses bora yağışlı, özge yerlerin bir iki bulutlanmış ve örtüsüz geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Veli, Gün Batısı Akdeniz’in bağırsak kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde domestik akva olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Rum, Mutedil ve Maşrık Karadeniz, Şark Rum Bölgelerinde sezon normallerinin 3-5 merhale üstünde, başka yerlerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Ibik Ege’de şimalli, başka yerlerde cenuplu yönlerden belli belirsiz, ara sıra itidalli kuvvette; Şark Küçük Asya’nun kuzeyinde ve yağış düz yerlerde yer kayran sağlam yerine (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın cenup ve doğu akarsu ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek ansız sel, taşma, sebep, evcil kırcı yağışı, hortum vuku riski ve yağmur simultane kuvvetli rüzgar kadar olumsuzluklara karşı tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK GELGEL DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve çokça bulutlu, bora ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; sabah kuzey ilçelerinde, öğleden bilahare toprak genelinde yerli kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA: Beş Altı bulutlu ve boş, anbean parçalı bulutlanmış, öğleden bilahare kuzeybatı ilçeleri domestik boğanak ve asuman gürültülü bora yağışlı

İZMİR: Modüler ve çok bulutlu, öğleden sonra yerli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

ANTALYA: Modüler gitgide düzlük vadi haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonraları yerli boğanak ve gök curcunalı bora yağışlı

KASTAMONU: Modüler düzlük saha çokça bulutlu, öğleden sonraları evcil bora ve gök curcunalı bora yağışlı

SAMSUN: Modüler bulutlanmış, öğleden sonradan çöz kesimleri yerli sağanak ve asuman gürültülü boğanak yağışlı

ERZURUM: Birkaç bulutlanmış ve küşade, öğleden sonra parçalı bulutlanmış

DİYARBAKIR: Birkaç bulutlanmış ve kilitsiz küreksizShare: