İSTANBUL-ICRA VEKILI ALIM: 18 YAŞINDAKİ TEMAS BİREY BAŞVURABİLECEK

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Alım, geri açıklayan Cumhuriyet tarihinin sunma iri içtimai konut projesinin detaylarını katılmak üzere medya yöneticileriyle aynı araya geldi. Bakan Çalım “18 yaşını doldurmuş torunlar, orada mihman. Nedeniyle o gençlerimiz müracaat yapabilecekler. Öz evlerini, öz hayatlarını inşa edebiliyorlar. Nüfusa kayıtlı olduğu ile ya birlikte son 1 yıldır tevakkuf ettiği ile başvurabilirler” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhuriyet tarihinin yer büyük sosyal bölük projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ilk teşrin kocaoğlan sonuna kadar sürecek proje kapsamında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Alım projenin detaylarını iletişim araçları yöneticileri ile kabullenmek üzere bir araya geldi. Vekil Alım, toplantıda projeyle ilişik soruları yanıtladı.

TOKİ MÜLK KAZANMAMAKTADIR

Garaz Hava, tıpkı ildeki ofis fiyatları arasındaki farka ilgilendiren yaptığı açıklamada “Arsa hariç, 100 metre konutun maliyeti 1 milyonun konusunda çıkıntı durumda. Arsa eklendiğinde üstelik 1 milyon 200 bine, 10 milyona sâdır yerler var. Büyükşehirlerde arsa karşılığı aksiyon yaptığınızda yüzde 40ın altında yer maliyeti gayrimümkün. Yüzde 40 tenzilat açıklayan fiyatlarda vardır. TOKİ para kazanmamaktadır. İstanbul’bile yapılmaması fikrine katılmıyorum. Hareket bekleyen şehirde insanlarımıza akva ve güvenli konutlar arz etmek zorundayız. İstanbul’un ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. İstanbul’u depreme hazırlamış olacağız ve 16 milyon vatandaşımıza 50 bin konutla gelişigüzel bu imkanı sunacağız. Içtimai devletin bildirme nazik yapması gerekenin üstelik bu olduğunu düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Vekil Kurum, toprak, yer pay sahibi olan kişilerin dahi basamak amacıyla başvuru yapabileceğini belirtti.

AİLESİYLE ETKILI 18 YAŞINDAN ERKÂN REFERANS YAPABİLİRBakan Gelgel, “18 yaşını esbak eşhas orada konuk. Nedeniyle 18 yaşına gelmiş gençlerimiz evdeki ikamet ve evre halkından sayılmıyor. Ailesiyle oturduğu evet da nüfusa kayıtlı olduğu şehre başvurabilir. Aile geliri değil, gencin geliri eke” ifadelerini kullandı.

NAMUS BORCU BİTMEDEN SATILAMAZ, KİRAYA VERİLEBİLİRBakan Alım, “Proje, TC vatandaşı olan cümle başvurabilir.  TC vatandaşı ergin, üzerinde evi olmayan cümle başvurabilir. Yurttaşlık alabilmesi üzere de evi olması gerekiyorsa, sonradan vatandaş olanlar konuya karışma gözükmüyor. Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde bir bariyer bahis konusu değil. Içtimai basamak projelerinde zaman hakkı yok. Tespit halinde konuta el koyarız. Tığ evi olmayanlara ev ahiz imkanı sunuyoruz” diyerek konuştu.

ARSALARIN AST YAPISI VE İMAR PLANI HAZIRBakan Çekicilik, “Arsalar alt yapısı amade, mamure planı hazır. Bağımsız ocak yapacaklar için sınırları muayyen. Buralara dernekevi mimariye bakarak destek vereceğiz. Ustalık destek verilecek. Belirlediğimiz sınırlar dahilinde ruhsatlı projeyi oraya yapabilecek. 10 sene faizsiz ödeyecek. Bu çerçevede sözleşmeyi imzaladıktan sonradan 2 yıl eş imal hakkı var, ama süreyi idarenin izniyle uzatabiliriz” dedi.

176.8 MİLYAR LİRA SÜBVANSİYONKurum, “İhhaleler amme eksiltme kanunu çerçevesinde slayt şekilde yapılacak. 422 bilyon liranın yüzdelik 40’ı sübvanse ediliyor. 176.8 bilyon teklik tutma söz konusu. İstanbul’la Şırnak’ın hayat standardı tıpkısı değil. Ihtimal maaşı benzeri amma gideri daha fazla. Aslolan insanlara barınma hakkı sunuyoruz. Hayat tercihine kendisi değişmeyen vermiş. Kuralar kâtibiadil nezdinde yapılıyor” ifadelerini kullandı. Ölçülü gelirli ailelere ait ön görülen kampanyanın sorulduğu Nazır Kurum, bu projenin akabinde ölçülü ve ilımlı konusunda seslenme fail projeler için birlikte kampanya yapacaklarını dile getirdi.

TAKSİT ÖDEMELERİ SÖZLEŞMEDEN SONRA BAŞLIYORBakan Çalım, “Etaplar halinde bütün ihaleleri gerçekleştireceğiz. Ankara, Amasya, Entelektüel, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale İstanbul, Diyarbakır, Erzincan şu anda işlenmiş olanlar. Önümüzdeki süreçte üstelik bu artarak devam edecek. Barışma imzalandığı andan itibaren yapılacak. Bitmeye mümasil bu sözleşmeler imzalanacak. 2 sene süreceğini düşünürsek kurasını çektik, itilaf yaptık. 1 almanak proses geçerse 1 yıl evini konfirmasyon almadan taksit ödemiş olacak. Kuradan sonradan değil, sözleşmeden sonraları taksitler başlıyor. Fiyatlar galiba ama mevzuatı gereği bunu yapıyor. Habbe teslimiyle taksit ödemeye başlaması ortada 12 ay az buçuk mümkün, proje ve hesabına göre değişebilir” diyerek konuştu.

Türkiye’dahi ocak almak isteyen gurbetçiler üzere bile Nazır Alım, dar dışı gelirlerine bakılacağını dile getirdi.

KAMU BANKALARIYLA GEREKLİ İMKANLAR VERİLECEK

Nazır Kurum, “Peşinat için finansman şimdilik bulunmayan. Elan önceki kamu bankalarının peşinat ödemeleri için çalımlı imkanlar sunduğu imkanlar var. Ayrımsız imkanlar çerçevesinde yüreklilik imkanını kamu bankalarımızla zaruri imkanı vermiş olacağız” dedi.

– Karaköse

Share: