Iştirak avukatı Apple’ı ve hissedarları dolandırdı

KUL Türe Bakanlığı, şirketin çarkıt umumi sekreteri ve şirketler hukuku müdürü Kökeninden Levoff’un “5 yılı kapsayan benzeri kamuya açıklanmamış bilgiye dair ticaret düzenine katıldığını itiraf ettiğini” belirtiyor.
Levoff, Şubat 2011 ile April 2016 beyninde Apple hisselerini alıp harcamak için şirket için kamuya kilitsiz küreksiz olmayan bilgiler kullandı, Apple’ı ve hissedarlarını dolandırdı ve mukannen işlemlerde tahminî 227 bin dolar fayda ederken diğerlerinde yaklaşık 377 bin dolarlık zarardan kurtuldu.

Independent Türkçe’de düz kayran habere göre buna mülhak namına Levoff, Apple’ın âdem başkanıyken şirketin taslak üç mahiye ve almanak vergi materyalleriyle Mürekkep Devletler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalarını inceleyip ele düzlük Kamuyu Tenvir Komitesi’nden vukuf alabiliyordu.

Doğruluk Bakanlığı yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Levoff, Apple’ın algı açıklamalarından evvel iştirak hisselerini satın alma ve koca kararlarına taraf verebilmek üzere Apple hakkında dâhilen edindiği bilgileri suiistimal etti. Apple belli tıpkısı finansal çeyrek altın amacıyla dinç ciro ve kesin fayda paylaştığında Levoff, nazik miktarlarda hisse senedi satın alıyor ve etraf haberlere tepki gösterince fayda ahzetmek amacıyla satıyordu.

Iş Hacmi ve açık kâr beklenenden bağan olduğundaysa Levoff balaban miktarlarda Apple hissesi satarak korkulu zararlardan kurtuluyordu.

Levoff, “karartma dönemleri” ile ait kısıtlamaları (kamuya örtüsüz olmayan bilgilere cemaat kişilerin işlem yapmasına ilişik yasaklar) üstelik ayn ardı etti ve şirketin bitirme bilgisi olmadan tekraren muamele yaptı.

Levoff, karartma süresi sona erene kadar Apple hisseleri almalarının veya satmalarının yasaklandığını kısıtlamaya tabi özge kişilere bildirdikten bilahare beş altı el karartma süresi içinde işlem yaptı.

Levoff’un bu yıl 10 Kasım’birlikte egemenlik ruba. Dolandırıcılık suçları için maksimal ukubet 20 sene mahbes ve 5 milyon dolar nakdî ceza.

Apple, The Independent’ın yorum talebine henüz karşılık vermedi.

MEMLUK’de Apple çalışanlarından ilk sendika üyeliği

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a ülkü açıldı

 

Apple çalgı ve oyunları 8 bilyon doların üzerinde dirimlik getirecek

 

Share: