İsveç’te Türk siyasi 1. sıradan mebus adayı gösterildi

İsveç’in Linköping kenti Belde ve Enerjiden Sorumlu Şehremini Muharrem Demirok, 2022 umumi seçimlerinde Biçim Partisi (C) aracılığıyla birinci sıradan saylav adayı gösterildi.

İsveç’in Linköping Kasaba ve Enerjiden Sorumlu Belediye Başkanı Muharrem Demirok, Suret Partisinin Östergötland bölgesi bir numara mesafe mebus adayı oldu.

11 Eylül’de yapılacak seçimlere hazırlanan Demirok, AA muhabirine, Çevre ve Enerjiden Mesul Belediye Başkanlığı görevini 12 yıldır yürüttüğünü belirterek “Türk kökenli ayrımsız siyasetçi adına detaylı yıllar politikayla uğraşıyorum. Geçen sene milletvekilliğini kıl payı kaybettim. Bu sene şişman ihtimalle kazanacağım. Çünkü, partimiz bölgeden arz az 1 saylav çıkarıyor.” ifadelerini kullandı.

Kulu’dan saylav adaylığına

Konya’nın Kulu ilçesinden İsveç’e mevrut tıpkı iştirakçi ailesinin bu ülkede doğan bir çocuğu olduğunu aktaran Demirok, “Çift vazıh biri adına İsveç’te canlı 50 bin Kululu hemşehrilerimi künde ettiğimin bilinciyle parlamentoda mebzul icraat yapacağımı düşünüyorum.” dedi.

İsveç’in “arz çevreci” kenti

Demirok, Linköping’i, İsveç’in “sunu çevreci” şehri haline getirdiklerini belirterek iki köylü transformasyon tesisiyle şehrin yunak su, neşelilik ve ısınma ihtiyacının yüzde 90’ını çöpten elde ettiklerini söyledi.

2025’e kadar yüzde 10’luk petrol kullanımını ağız ağıza sıfırlamayı amaçladıklarını dile getiren Demirok, “İsveç’te taşıl yakıtların kullanımına son verilmesi yönünde büyük adımlar attık. Çöplerin yakıta dönüştürülmesi marifetiyle evlerin hareketlilik ve ısınma ihtiyacını sağlamada İsveç’in yer liyakatli şehri olduk.” diye niteleyerek konuştu.

Share: