Itidalli Asya’nın sunma nazik camisi Kazakistan’da açıldı

NURLU Kazakistan’de inşaatı tamamlanan Orta Asya’nın yeryüzü şişman camisi olma özelliğine eş Şişman Aydinlik Padişah Camisi, törenle açıldı.

Kazakistan bayrağı rengini yakın gök mavisi kubbesi ve minareleriyle başkent Vuzuh Odalık’da mensur edilen caminin açım töreni, kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in katılımıyla gerçekleşti.

Törene Özbekistan, Kırgızistan, Moğolistan, Rusya ve Mısır’dan dini yetkililer ve Kazakistan’daki Mütedeyyin ülkelerin büyükelçileri ile haddinden fazla sayıda basın mensubu katıldı.

Nazarbayev, burada yaptığı konuşmada, camiyi bağımsızlık döneminde ülkenin hükümran olmasında uçurum ve koruyucu olan Önemli Allah’ın amacıyla nesir ettirdiğini belirterek “Bu caminin ibadete açılması elden başkentimiz ve ülkemiz için değil, bütün Dindar alemi amacıyla yetişkin olay.” dedi.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı görevinden incizap etmeden tıpkı zaman evvel söz konusu caminin temelini Reisicumhur Son Teşrin Cömert Tokayev ile attıklarını anımsatan Nazarbayev, “Ana atma töreninde, Allah’a halkımızın geleceğini ve devletimizin özgürlüğünü daim etmesi üzere dua ettik.” ifadesini kullandı.

Nazarbayev, caminin aksiyon insanları ve gönüllüler tarafından akçalanmış edildiğine dikkati çekerek yapının ana müteahhidi Türk aksiyon insanı Fettah Tamince, Sembol İnşaat ve çalışanlarına teşekkürname etti.

Açılışın arkası sıra camide cuma kılındı.

“El cami minaresi ortaya çıktığından beri güç bire bir demet gösteriyor”

Simge İnşaat İcra Müesses Başkanı Ulu Tamince, merasim sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, cami inşaatına 2019’de başladıklarını ve Kovid-19 salgınının oluşturduğu zorluklara karşın inşaatı özenle sürdürdüklerini kaydetti.

Tamince, caminin tasarımını Türk ve Ölçülü Şarklı mimarların yaptığını ifade ederek “El yalnız bugün değil, cami minaresi ortaya çıktığından beri yoğun sargı gösteriyor. Hep camiyi ve inşaat süresini yakından takip etti. Bugün anında acilen görüştüğüm herkesten haddinden fazla müspet dönüşler aldık. İnsanlar hem büyüklüğünden, bağırsak mimarisinden ve yapısından etkilendiklerini söylüyorlar. Bu bizi çokça gururlandırdı.” dedi.

“Tıpkısı şaheser diyorum”

Törene katılan Türkiye’nin Ziyali Şehriyâr Kült Hizmetleri Müşaviri Neşet Bacaksız bile mübarek cuma namazı gününde “başeser” niteliğindeki caminin açılışına tanıklık ettiklerini söyledi.

Bodur, “Basit benim haddinden fazla hoşuma gitti. Ayrımsız şaheser diyorum. Zira yemeden içmeden cami olmasının birlikte kütüphanesi, mektebi, diğer alanlarıyla hele etrafına baktığımızda bahçeleriyle şaheser diyebileceğimiz aynı müessese. Emeği sabık herkese ülkemiz namına haddinden fazla teşekkürname ediyorum. İnsanlar akış akış geliyorlar. Seviniyorlar. Hakeza bire bir eserin işlenmiş olması Kazak halkını bile akıbet paye sevindirdiğini düşünüyorum.” dedi.

Cami, İslam mimarisi ile anadan görme Kazak motiflerinin bütünleştiği tasarımıyla dikkati çekiyor

Yaklaşık 68 bin metrekare alana mensur edilen Nazik Işikli Sultan Camisi, Ilımlı Asya’nın sunma nazik camisi özelliğini taşıyor.

Gök mavisi rengi ve 62 metre genişliğe cemaat anne kubbesiyle dünyada biricik olan Büyük Ziyali Sultan Camisi, değme biri 134 metre yükseklikteki dört minaresi ve dört taraf kubbesi ile alarga göz kamaştırıyor.

Tasarım ve imal açısından birçok özelliği mevcut cami, ayrıca dünyanın sunma büyük 10 camisi ortada kayran alıyor.

Aynı anda 35 garaz kişinin namaz kılabileceği camide, yerden ısıtma sistemi sayesinde kışın yapının avlusunda dahi saf tutulabilecek.

İslam mimarisi ile anadan görme Kazak motiflerinin bütünleştiği tasarımıyla dikkati calip camide 25 milyon sırça mozaik ile yapılan ve Allah’ın 99 isminin yazılı olduğu Kıble Duvarı öne çıkıyor.

Caminin asıl avizesi dahi büyüklüğü ve 1,5 milyon kristaliyle dünya rekoruna eş.

Cami, Hindistan’dahi tahminî 5 bin kişinin elle dokuduğu oval desenli halısının birlikte yekpare konu ve vitraylarının halk yapımı olmasıyla birlikte ziyaretçileri büyülüyor.

Bünyesinde İslam Müzesi, kütüphanesi, nikah salonu, Kuran-ı Cömert derslikleri, konuşma salonu ve vabeste otoparkı dahi mevcut Balaban Nur Padişah Camisi’nin, ülkenin bakir sembollerinden biri olması bekleniyor.Share: