İzmir evcil haberleri: Dikili’de Kültür, Gökçe Yazın ve Konferans Rüzgarları Esti

Dikili Belediyesi, 10 bölüm süresince düzenlediği etkinliklerle 7’den 70’e umum ilçe sakinlerini gökçe yazın, kültür ve sanatla buluşturdu.

“Tezkere Dikili’birlikte Domuzuna” sloganıyla site tarihinde ayrımsız prensip imza atan Dikili Belediyesi, Yayıncılar Kooperatifi (YAYKOOP) teşrikimesai ile 22-28 Ağustos 2022 tarihleri beyninde  “1. Dikili Mektup Günleri”ni düzenledi.

Dikili 75. Sene Park’ında gerçekleşen 1. Dikili Kitap Günleri’nin açım konuşmalarını, CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Malatya Mebus Ege Ağbaba, Dikili Şehremini Adaletli Kırgöz ve YAYKOOP Umumi Heyet Başkanı Elif Akkaya yaptı.

CHP Tümen Meclisi Üyesi ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre, CHP Tümen Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, CHP İzmir Saylav Sevi Erdan Tığ, CHP Ankara Saylav Sebep Kaya, CHP 25-26. Dönüş Mebus Zeynep Altıok, CHP Fırka Meclisi Üyesi Yaşar Seyman devlet gündemine ilişik görüşlerini, Tezkere Günleri süresince paylaştılar.

Etkinlikler kapsamında Emre Kongar, İhsan Eliaçık, Sedef Hastalığı Kabaş, Mine Söğüt, Sulh İnce, Kaçınmak Öztürk, Şükrü Erbaş kabil ülkenin tanınan gazeteci, yazar ve şairleri, görüşme ve imza etkinliklerinde okurlarıyla tıpkısı araya geldi. Ayrımsız hafta boyunca binlerce kitap seçeneği sunan 62 yayınevinin stantları Dikili ve şehir dışından gelen vatandaşlardan ağır sıklet rabıt gördü.

DİKİLİ’DE 30 AĞUSTOS ZAFERİ’NİN 100. YIL DÖNÜMÜNDE FESTİVAL COŞKUSU

Hars konferans etkinliklerine açıklık vermeyen Dikili Belediyesi, 30-31 Ağustos ve 1 Eylül 2022 tarihlerinde 36. Dikili Ekin, Demokrasi ve Düzentileme Festivali’ni düzenledi.  Binlerce vatandaşın katıldığı 100. Yıl Zafer Korteji ile 30 Ağustos Utku Bayramı’nın da kutlandığı festivalin ilk gününde açılış konuşmalarını, CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Kalaba Milletvekili Seyit Torun, İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer ve Dikili Belediye Reisi Adil Kırgöz yaptı.

Festival kapsamında ülke gündeminin değerlendirildiği panellere hatip kendisine CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Yüce Öztunç, CHP Erdemli Düzen Bağı Kurulu Başkanı ve Artvin Saylav Hedef Bayraktutan, CHP Erdemli Düzen Bağı Müesses Üyesi ve İzmir Milletvekili Usta Çelik, CHP Öğür Meclisi Üyesi ve Ankara Saylav Murat Kaime, CHP İzmir Saylav Kasıt Icra Vekili, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, akademisyenler Prof. Dr. Ilham Davutoğlu Şenol Prof. Dr. Sulh Övgün, yöntem âlim Dr. Yüce Er Taşcıer katıldı.

Festivalde Türkiye’nin arz köklü saz gruplarından Yıpranmamış Irlamak ve popüler müziğin ünlü isimlerinden Yoğunluk Uluğ hayal aldı, Yıldırak ve Behzat Uygur Tiyatrosu’nun “Benzen Kardeşler” oyunu sahnelendi. Yazar- Yönetmen Nebil Özgentük’ün ” Cumhuriyet’e Uzanan Defa” ve “Kadınlarımız, Hazar ve El Erki” mevzulu dokümanter sunumları gerçekleşti.

3 gün süren festival süresince  Bağlılık Yolu’nda Aerobik Raks-Pilates-Yoga  etkinlikleri düzenlendi. Kadın Hakları Parkı’nda Dikili Belediyesi Çini-Seramik, Islak Otağ, Yağcıbedir Halı Dokuma Sergisi, Nurhayat Türkmen Gösterici Sergisi, Dikili Belediyesi Bala Fotoğraf Kursu Sergisi, Dikili Işık Kulübü’nün Karma Işık Sergisi stantlardaki yerlerini aldı. Dallar, Cidal Tercan Tiyatrosu’nun palyaço, kara tahta kıç, palavra şişirme, beniz pentür, kukla ve tiyatral canlandırma etkinliklerinde ahenktar ara geçirdi.

BAŞKAN KIRGÖZ: “DİKİLİ, 10 DEVIR BOYUNCA EDEBİYATI, EKIN  VE SANATI YOĞUN KIRCI YAŞADI”

Dikili Belediye Başkanı Adaletli Kırgöz, “Kent tarihinde ayrımsız umde daha imza atarak ‘1. Dikili Mektup Günleri’ni gerçekleştirdik. Dikili’mizin sokaklarında literatür konuşuldu, şiirler okundu. Güneşin en pir battığı düz Dikili’mizde denizden esen meltemin getirdiği iyot kokusu, betik kokusuyla birleşerek tekmil kenti sardı. Ülkemizin kızıl  edebiyatçılarını, yazarlarını, şairlerini, aydınlarını, siyasetçilerini imza etkinlikleri ve söyleşilerde halkımızla buluşturduk. 62 yayınevinin binlerce mektup seçeneği sunduğu  stantlarımız kentimizde ruhlu üste mekân iklim ve ilçelerden mevrut  çokça sayıda vatandaşımızın rabıt odağı oldu” dedi.

“BALABAN ZAFER’İN 100. YILINI FESTİVALİMİZ İLE TAÇLANDIRDIK”

‘1. Dikili Pusula Günleri’nin ardından 36. Dikili Kültür, Demokratlık ve Düzentileme Festivali’ne üstelik sülale sahipliği yaptıklarını belirten Başbuğ Kırgöz, şunları söyledi:

“Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı Balaban Zafer’in 100. sene dönümünde 30 Ağustos Bayramı’mızı halkımızın katılımıyla 100. Yıl Utku Korteji’i ile taçlandırdık. 3 gün süren festivalimizde ülkemizin değerli yöntem insanlarını, akademisyenlerini, sanatçılarını halkımızla buluşturduk. 1 Ilkgüz Dünya Sulh Günü’nü bile bu vesileyle kutlamış olduk. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum. Şimal Ege’nin projektör yıldızı Dikili’mizi ekin ve müzakere kenti yapma yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz.”

Share: