Kadına müteveccih şiddete ‘dur’ girmek amacıyla yürüdüler

Çankırı’dahi yüzlerce yurttaş, kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda farkındalık tesis etmek amacıyla açtıkları pankartlarla yürüdü.

Çankırı’dahi, Kadına Yönelik Şiddete Alın Uluslararası Uğraş Günü’nde farkındalık düşünmek üzere yol yapıldı. İl merkezinde planlı yürüyüşte kadınlar açtıkları, ‘kadına yol insanlığa ihanettir’ yazılmış pankartla caddelerde yayan farkındalık oluşturdu. Yürüyüşe Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, İl Inanma Müdürü Yılmayan Delen, Güllabi Komutanı Miralay Yusuf Bahtiyar Gailesiz, Cumhuriyet Savcısı Oğuz Şükrü Ener kat ve çekicilik amirleri, siyasal parti temsilcileri, STK temsilcileri, dirayetli, öğretmen, mektepli ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün peşi sıra, vatandaşlar Ahmet Yesevi Camii bahçesinde kurulan stantlarda bilgilendirildi.

Yürüyüşün ardından konuşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, “Tabiatıyla özünde çaba ama özelinde kadına yönelik hüküm sunma koskocaman ruzname maddelerimizden birisi. Maatteessüf az buçuk önceki arkadaşlarımızın dahi söylediği gibi sonuç yıllarda bu konuda hiç istemediğimiz, gidermek istemediğimiz bir artışı görmekteyiz. Ancak ilkin Familya, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız oluşmak için bütün kurum ve kuruluşlarımızla şiddetin ortaya çıkmaması üzere önleyici hususlar tartışıyor, görüşüyor. Sonrasında dahi ayrımsız eylem planı şeklinde ilimizde uygulama gayreti içerisinde oluyoruz. Tabiatıyla istemediğimiz bir şekilde şiddet ortaya çıkarsa bile yeniden emniyetimiz, jandarmamız adliyemiz, baromuz yoluyla müstelzim hem türel desteğin sağlanması hem dahi güç mağduru olmuş olan bireylere, gereken desteğin, gereken korumanın verilmesi hizmetlerimiz bitmeme etmekte. Ama dediğim gibi usta yerine benim şahsımda ve bu arada emek arkadaşlarımla beraber gördüğüm temel rehavet, gerçeklenmiş ki bu şiddetin ortaya çıkmadan engellenmesi. Dediğim gibi birlik paydaşlarımızla bu arada inşallah ilimiz genelinde yeni vakaların ortaya çıkmaması amacıyla elimizden mevrut eksiksiz desteği ve çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi. – ÇANKIRI

Share: