KALBİR’den görkemli ‘Kalite Zirvesi’

Kalite Birliği Derneği(KALBİR) aracılığıyla planlı ‘Nitelik Zirvesi’, Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kongre ve Firez Merkezi’nde (KKM) gerçekleştirildi.

KALBİR Onursal Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un küşat konuşmasıyla başlayan ‘Nitelik Zirvesi’ne; Bursa Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Süleyman Çelik, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Rehber, TSE Bursa Nahiye Koordinatörü Mehmet Hüsrev, Bursa Ticaret ve Uran Odası (BTSO) Komutan Vekili Muhsin Koçaslan, Bursa Ticaret Borsası Başbuğ Vekili İbrahim Özhan, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefillik Kooperatifleri Birliği Umumi Başbuğ Vekili Bahri Şarlı, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Ayasofya Camii İmamı ve Bursa eski Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, KALBİRİzmir Temsilcisi Prof. Dr. İbrahim Atilla Çevik, KALBİR Okumuş Temsilcisi Serkan Aka, Bursa Çimento eski Umumi Müdürü Mürsel Öztürk, KALBİR Umumi Heyet ve ‘Ödül Komisyonu Üyeleri’ile çokça sayıda çağrılı katıldı.

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin ağır rabıt gösterdiği etkinliğin sunuculuğunu ise Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görüntü Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Öztahtalı yaptı.

KALBİR Fahri Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, Bursa’nın adının ‘Kalite Şehri Bursa’ olarak değiştirilmesine veya ‘Kalite Şehri’ namına anılmasına müteveccih gerçekleştirdikleri ameliyat, anlattı Dünyadaki evvel standardın Odalık 2.BayezidHan’ın 1502 yılındaki ‘Kanunname-i İhtisab-ı Bursa’ olduğunu hatırlatan Işığıçok, “Kül çalım ve kuruluşlar ‘Kalite Şehri Bursa’ unvanının hakkını vererek çalışmalı ve fark yaratmalı.Devletimiz bile kalifiye ve ekleme değeri efdal im üretenlere destek vermelidir” diye konuştu.

Tüketicilere ve danışmanlara dahi çağrıda bulunan Işığıçok, “Tüketiciler ecnebi bellik hayranlığından vazgeçmeli, evcil ve milli ürünleri yeğleme etmelidir, danışmanlar ise doküman satmamalı, kaliteyi kirletmemeli ve mikro dışına revan yıllık averaj 5 milyar dolara sebebiyet vermemeliler” dedi.

Dünya Nitelik Günü

Birleşmiş Milletlerin (BM) 1990 yılında aldığı değişmeyen doğrultusunda, rastgele yıl son teşrin ayının ikinci perşembe gününün ‘Dünya Kalite Günü’ adına kutlandığına ilgi çekici KALBİR Başkanı Mustafa Karaman ise, Acun Kalite Günü’nü ‘Nitelik Zirvesi’ yaparak heyecanlı benzeri şekilde kutladıklarını belirtti.

Açılış konuşmalarıyla bitmeme fail programda, Bursa Büyükşehir Belediye BaşkanVekili Süleyman Polat, programda emeği geçenlere teşekkürname ederek, ‘Nitelik Şehri Bursa’ unvanının Bursa’ya ilave edilmesi çağrısında bulundu. ‘Nitelikli bire bir kent ve dimdik ayrımsız çevre herkesin hakkıdır’ diyen Polat, Bursa’nın hayat kalitesini tasarruf etmek amacıyla derece üretmeye çalıştıklarını ve kentin dinamikleriyle birlikte istişare süresince olduklarını söyledi.

Programda konuşan TSE Bursa Mıntıka Koordinatörü Mehmet Hüsrev bile TSE olarak milli tıpkısı yapılış olduklarına ilgi çekerek, kalitenin bildirme oylumlu kanıt olduğunu ve global oyuncu haline gelmenin faal ve mübarek yönetimden geçtiğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkan Vekili Muhsin Koçaslan ise konuşmasında, “Kaliteyi hareket yapma biçimi namına görüyor, standartların hür bire bir lüzum olduğuna inanıyoruz” dedi. Koçaslan, KALBİR’i topluma sağladığı katkıdan etraf takdir ettiklerini sözlerine ekledi.

Bursa Ticaret Borsası Komutan Vekili İbrahim Özhan de, KALBİR’i çalışmalarından muhit kutlama ederek, “Nitelik çalışmalarının verimliliği artırdığına şahidim. Gelişmek ve adam olmak amacıyla herkesin üzerine düşen görevi layığıyla yerine getirmesi, kaliteye önem vermesi gerekiyor” diye niteleyerek konuştu

‘Kalite Günü’nde kaliteli insanlarla birarada olmaktan mutluyum” diyen Esnaf Sanatkarlar Güven ve Kefillik Kooperatifleri Birliği Komutan Vekili Bahri Koca ise, ‘Bursa’nın ‘Nitelik Şehri’ adına anılması zorunluluktur’ dedi.

‘2022 Yılı Türkiye Kalite Ödülü’, ‘İnsan Hayatına Dokunan Efsaneler’ teması adı altında sahiplerine takdim edildi. Kurumsal kategoride; Coşkunöz Terbiye Vakfı’na giden armağan, ferdî kategoride ise temsil ve beyaz perde oyuncusu Toygar Tanülkü’nün oldu Rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Tanülkü’nün ödülü elan sonradan evinde konfirmasyon edilecek

‘2022 Yılı Türkiye Nitelik Ödülleri’nin beraberinde, ‘Milli Gürültülü Ver Projesi’ çerçevesinde; “Topluma ve Kaliteye Katkı Sağlayanlar” kategorisindeki ödüller de sahiplerine konfirmasyon edildi. Bu kategoride ödüller, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Kılavuz’a ve İş insanı Dik Ağaoğlu’na verildi.

Ödül töreninde ayrıca, ‘Kaliteşehri Bursa’ya Katkı Ödülü’ Mudanya ÜniversitesiMütevelli Heyet Başkanı Gıyasettin Bingöl’e, ‘Nitelikli Bürokrat Ödülü’ Karabük İl eskiEmniyet Müdürü Sırrı Tuğ’a, ‘Kaliteşehri Bursa Markasına Bindi Ödülü’ ise hareket insanı Ahmet Selimoğlu’na verildi.

“Kalite Ordusu”

Zirvede ayrıca, KALBİR eliyle verilen eğitimlere katılan ’13. ve 14.Kalite Ordusu’na sertifikaları üstelik ikram edildi.

KALBİR Başkanı Mustafa Karaman, bu eğitimlerle üniversiteden çıkışlı olan öğrencilerin, sanayi ve üretime nazik katkı sağlayacağını, sosyal sorumluk projesi çerçevesinde ücretsiz adına sunulan teorik eğitimlerin üstelik öğrencileri pratikteki hisse senedi yaşamına hazırladığını ve aksiyon yaşamında bu eğitimlerin müracaat olacağını söyledi.

KALBİR’in 2009 yılından bu yana ‘temiz kalite’ dediğine, kaliteyi ticarete kurban etmediğine, siyasetin dışında tıpkı nitelik anlayışı sergilediğine ilgi çekici Karaman, “KALBİR, darülfünun öğrencilerinin elinden tutarga, sanayiye yardım sağlıyor, kamuya kez gösteriyor ve kaliteyi kirletenlerle mücadele ediyor” dedi.

Etkinlikte ‘ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlığı eğitim programını başarıyla bitiren 13. ve 14. Çevrim öğrencilerine sertifikaları verildi

“3. Göz Eğitimi”

Izlence, ‘3.Ayn Yaklaşımıyla Kendini Arayan Nitelikli İnsan’ mevzulu eğitimle devam etti. Bursa Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Erkan Işığıçok ve TSE Başaraştırmacısı Mustafa Karaman yoluyla sunulan eğitim bilimi, sertifikalı ve ücretsiz adına düzenlendi.

Sunumunda; muvaffakiyetli yapılan istatistiğin akilane karar aşamasında büyük önem taşıdığına ilgi çeken Prof. Dr. Erkan Işığıçok, akıbet dönemlerde ışıldak Ar-Ge ve inovasyon kavramları doğrultusunda çalışmalarına taraf vermeyen firmaların rekabetten ve gelecekten hezel etmelerinin el olduğunu, sayım bilimi biliminin ‘üçüncü göz’ diye niteleyerek nitelendirilebilecek kadar büyük bir selen dalı olduğunu vurguladı.

TSE Başaraştırmacısı ve KALBİR Başkanı Mustafa Karaman ise, sunumunda kalitekirliliğini ve nedenlerini gündeme getirerek, kuruluşların kayıplarını örnekleriyle anlatarak, başarının fakat doğru bildirişim ile yakalanabileceğine değindi. Karaman, çekicilik ve kuruluşlar tutmak için birçok firmada nitelik anlayışının elan ense seviyeye çıkması üzere çaba gösterdiklerini söyledi. – BURSA

Share: