Kanserle mücadelede “kalıtım bilimi yordam” farkındalığı ehemmiyet taşıyor

Türk Kanser Araştırma ve Uğraş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, kalıtım bilimi yatkınlığın kanserle mücadelede önemine meni ederek, kalıtım bilimi yatkınlığın farkında namına ahenkli kontrollerle kanserden korunabilmenin olanaklı olduğunu vurguladı.

Kutluk, 4 Şubat Acun Kanser Günü nedeniyle AA muhabirine yaptığı açıklamada, kanserle savaş konusunda yapılabileceklere ilişik hikmet verdi.

Beslenmenin kanserden korunmada önemine işaret fail Kutluk, günlük protein ve karbonhidrat dengesinin sağlanması, verimli nakit tüketiminin boşlama edilmemesi gerektiğini söyledi. Kutluk, “Tagaddi dediğimizde mucize formüllerin takiben gitmeyerek, ekstrem ısın alımından kaçınılması gerekmektedir.” dedi.

Prof. Dr. Kutluk, şu bilgileri verdi:

“Lezzetli haram diye benzeri öz bulunmayan. Şeker Hastalığı kanser yapıyor diyerek üstelik bir husus namevcut amma hergün şekerli yiyorsanız, haddinden fazla aşkın kalori alıyorsanız bu bereketli bir özdek değil. Istikrarlı beslenmek gerekiyor, al eti az bezdirmek gerekiyor. Dünyanın şu anda genişlik fazla üstünde durduğu şeylerden aynı tanesi, kenarlı gıdalar. Bu gıdalar elan çok tüketiliyor.”

“Er tanı mehabetli”

Kutluk, kanserde çevresel faktörlerin de etkisine değinerek, kanser yapıcılara maruziyetin farkına varılmadığını, bildik çevresel kanser yapıcılardan radon ve müfrit gün maruziyetinin kap kanserinde etkisine ilgili dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Kalıtım Bilimi yatkınlığın kanserdeki etkisine değinen Kutluk, ailede birdenbire fazla amansız hastalık varsa, zihayat yaşta tanıdık kanserler fazlaysa, ayrımsız tip kanserler fazla görülüyorsa ailede bir yatkınlık var mı diyerek hekime danışılması gerektiğini vurguladı.

Kutluk, “Bireyde kalıtım bilimi meleke varsa bunu namevcut edemeyeceksiniz, yatkınsanız yatkınsınız demektir. Amma farkında kalkışmak ve çakmak vasıtasıyla yatkınsanız aşina amansız hastalık yapıcılardan kendinizi koruyarak evet bile kontrollerinizi düzgün yaptırarak erken tanı yöntemiyle kendinizi veya sevdiklerinizi koruyabilirsiniz.” diye niteleyerek konuştu.

“Sevdiklerinizi kanserden korumanız cins”

“Ki olursanız olun kendinizi, çevrenizdekileri, arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi kanserden korumanız cins” diyen Kutluk, şikayeti olan ancak kanserde genetik yatkınlığı olmayanların üç amansız hastalık türünde tarama yaptırması gerektiğine dikkat çekti.

Rahim ağzı kanserine cebin tarama testleri sebebiyle erken teşhisle insanların kurtulmasının ağız ağıza türlü olduğunu belirten Kutluk, ağırbaşlılık bağırsak kanseri amacıyla bile tarama yapılması gerektiğini söyledi.

Kutluk, Türkiye’da rehavet iç kanseri taramasının öneminin benzeri hane adam tarafından bilindiğini, bazıları aracılığıyla ise bilinmediğini ve taramaya gidilmediğini söyledi. 50 yaşından sonra hem erkeklerin hem kadınların muayenelerini yaptırmaları gerektiğini belirten Kutluk, “Balaban abdestte belirsiz soluk ve endoskopik sondaj yöntemiyle muayeneler daha çok eskisi üzere ağırlık ve üzgülü değil.” dedi.

Tarama yapılması müstelzim üçüncü bire bir amansız hastalık türünün de meme kanseri olduğunu rapor eden Kutluk, memede tanıdık kitle ve şişkinliğin kanserde belirleyici tadımlık olduğunu söyledi.

Kutluk, kadınların 20’li yaşlardan bilahare ayda ayrımsız el kendiliğinden meme muayenesi yapması gerektiğini ifade ederek, “Hep kanserler üzere söyleyecek olursak er belirtide, vücudun her yerinde açıklanamayan şişlikler, uzun süren ses kısıklığı, durup dururken düzelmeyen ayrımsız öksürük, vücudun rastgele durumunda akıntı, idrarda ve nazik abdestte kanamalar, vücuttaki benlerde tebeddülat kabilinden mukannen belirti ve bulguları sayabiliriz.” diye konuştu.

Share: