‘KARADENİZ’DE DENİZ İÇİNDEKİ FAYLARIN İNCELENMESİ GEREKİR’

KARADENİZ’üstelik gaz ve petrol aramalarında kullanılmamış fay hatları belirleme edildiğini belirten Jeoloji Mühendisleri Odası Kalaba İl Temsilcisi Eşsiz Yüksel, deniz içindeki fay hatlarının incelenmesi gerektiğini söyledi. Yüksel, “Akım halindeki Rum Yarımadası’nda, Rize ve Artvin yörelerinde kuzeydoğuya sapma var. Millî nirengi hatlarında sapmalar tespit edildi. Bu fayların incelenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 2 iri zelzele, Karadeniz Bölgesi’nde birlikte hissedilirken, doğal gaz ve yer yağı aramalarında belirleme edilen fay hatları, gündeme geldi. Yer Bilimi Mühendisleri Odası Kalabalık İl Temsilcisi Yekta Yüksel, Karadeniz Bölgesi’nde bahir süresince belirlenen fay hatlarının incelenmesi gerektiğini söyledi. Karadeniz’deki gaz ve petrol aramaları sırasında yıpranmamış fay hatlarının tayin edildiğini vurgulayan Yüksel, “Bu faylar, sahile koşut. bununla birlikte Kalabalık, Trabzon ve Rize’üstelik amudi fayların varlığı görüldü. Bunlar, çok ince süredir yer sarsıntısı üretmeyen faylar fakat Türkiye bire bir hareket ülkesi ve sürekli depremden dünya sallanan aynı devlet. Zenci Yarımadası ile Küçük Asya Yarımadası’nın çarpışması neticesinde Küçük Asya Yarımadası, Ege ve güneybatıya kayıyor. Bu kayma olayı, yılda 2 santimetre adına Şimal Rum fay hattında devam ediyor. Şu anda Kuzey Küçük Asya fay hattında Marmara Bölgesi dünya enerjisini boşalttığı belirtiliyor. Büyük resme bakarsak Anadolu Yarımadası akıntı halinde olduğu amacıyla depremin nerede olacağı belirtilemez. Uğraş olayı devam ettiği için vakit kaybetmeden Kuzey Küçük Asya fay hattında meydana gelebilecek tıpkı depreme sınırlanmış dinmek, bizleri yanıltır” diyerek konuştu.

‘SIVILAŞMADAN DOLAYI BİNALAR YA YIKILIR YA ZEMİNE AKILLICA BATAR’

Karadeniz’deki sıvılaşma potansiyelinin çok fazla olduğunu kaydeden Yüksel, “Kahramanmaraş merkezli meydana mevrut 2 şişman depremin Karadeniz Bölgesi’nde hissedilmesinin nedeni, sıvılaşma potansiyeli çokça çok olduğu üzere hissettik. Ihtimal faziletli mahallelerde az buçuk henüz bir iki hissedilir ama kenar kısımlarında, dolgu zeminlerde oldukça keder hissedilebilir. Şimal Rum kırık hattına kapalı tıpkısı depremde ya dahi Karadeniz sahile 10 kilometre açıktaki faylarda meydana gelebilecek olan aynı depremde, hazır para olan mesnet ve bu zeminlerin üzerindeki binalar, seçkin antlaşma riziko altındadır. Sıvılaşmadan periferi binalar ya yıkılır ya da zemine akla yatkin zatürre. Şayet yapı temelleri, fore kazık ana değilse kim çoğunda olduğunu sanmıyorum, iri bir kötülük görecektir. Şayet Karadeniz’deki fay hatlarında ayrımsız yer sarsıntısı meydana gelirse Kalabalık için facia tür” dedi.

Rize ve Artvin’de nirengi sapmaları olduğuna üstelik belen fail Yüksel, “Debi halindeki Rum Yarımadası’nda, Rize ve Artvin yörelerinde kuzeydoğuya sapma var. Ulusal nirengi hatlarında bu sapmalar belirleme edildi. Karadeniz’deki faylara bu yönden dikkat edilmesi gerekir. Bu fayların incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. ‘Karadeniz hareket bölgesi değil’ geçmek, çok optimizm tamam” diye konuştu.

Share: