Karadeniz’den zelzele bölgesine müzaheret seferberliği devam ediyor

Trabzon, Rize, Giresun ve Ordu’de vatandaşlar, “asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan yardım kampanyalarına destek veriyor.

Trabzon’birlikte vatandaşlar, yardımları Vilayet koordinasyonunda Hamamizade İhsan Eş Hars Merkezi’nde oluşturulan Deprem Yardımları Çokluk ve Eş Güdüm Merkezi’ne getiriyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne sınırlanmış iz liseleri tarafından günlük 15’er bin atlatmak ve su, 10 bin kahvaltılık malzemenin bölgeye gönderilmesine devam ediliyor. Ortahisar Halk Yetişek Merkezi yırtıkça öğreticileri ve kursiyerleri yoluyla birlikte günlük soba, gaflet tulumu ve kışlık giyeceklerin üretimi devam ediyor.

Rize

Depremin geçmiş gününden itibaren Rize Deneyimsizlik Merkezi’nde kurulan merkezde depremzedeler için yardımlar toplanıyor.

Kente mevrut depremzedeler, buradaki toplumsal markette çul ve besin ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürüyor.

Giresun

Giresun Valiliği koordinesinde sarsıntı bölgelerine müzaheret malzemesi sevkiyatları bitmeme ediliyor.

Bugüne kadar Giresun’dan toplam 491 araçlık gerekseme malzemesi depremden etkilenen illere ulaştırıldı.

Bölgeye, 52 ekskavatörün dahi meydan aldığı hep 525 anahtar irsal edildi.

Giresun’a mevrut 4 bin 927 depremzede ise yurtlar, oteller ile hazırlanan evlere yerleştirildi.

Kalaba

Kargaşa Büyükşehir Belediyesi, taşımalık kentlerin altyapısında kullanılacak beton bordür taşları hamile 5 kamyonu Adıyaman’a gönderdi. Kamyonlara haremlik eden araçlara da kollar üzere türlü hediyeler konuldu.

Belediye ekipleri, depremden etkilenen çölyak hastaları amacıyla hazırlanan glütensiz azık kolilerinin da bölgede dağıtımına başladı.

Çamaş ilçesinde 25 avrat deprem bölgesine yetmek amacıyla kışlık libas dikiyor. Meslek edindirme kurslarında eğitim bilimi almış kadınlar, dikici ustası Nevzat Derk Etmek ile çocuk ve yetişkin kıyafeti dikimine başladı.

Kıyafetler, İlçe Milli Eğitim ve İlçe Halk Yetişek müdürlükleri öncülüğünde afetzedelere lağvolmak üzere bölgeye gönderilecek.

Çıkarmak, AA muhabirine, vatandaşların soğukta mağdurluk yaşamaması üzere üzeri dikmeye değişmeyen verdiklerini söyledi.

Kumaşların ayrımsız kısmını hayırseverlerin, bir kısmını bile kadınların karşıladığını belirten Yararlanmak, “150-200 giyit dikmeyi planlıyoruz. Çocuk kıyafeti, erkek ve hatun polar dikiyoruz. Tıpkısı hafta içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Terzi çırağı Nurşah Topuz ise bu afetten toplum kendisine herkesin etkilendiğini ifade ederek, “Amma değme antlaşma birliğimizi gösterdik. Şu anda da birliğimizi göstermek adına arkadaşlarımızla dolgun yardımlaşma ve dayanışma sürecine girdik.” diye konuştu.

Share: