Kardeş Evran’ın türbesini görüşme edenler Cömertlik prensiplerini öğreniyor

Daraç genelinde 12-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 35. Cömertlik Haftası kutlamalarına gücük müddet kala Cömert Evran Ege’nin türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Ancak dışından ve Ankara başta kalkmak üzere değişik illerden Kırşehir’e gelenler, Kardeş Evran Külliyesi’ndeki türbeyi müzakere ederek dua ediyor.

Vatandaşlar, türbeyi gezerek Cömertlik prensiplerini öğrenme fırsatı buluyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevlileriyle Kardeş Evran Camii mortocu ve müezzinleri, türbeyi ziyarete gelenlere Ahiliğin açık deniz ve evrensel prensipleriyle ilişkin hikmet veriyor.

Cömertlik ve Esnaf Kültürünü Araştırı Merkezi ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Mahmutoğlu, AA muhabirine, Kardeş Evran Veli Türbesi’nin geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarla UNESCO Geçici Kültürel Bırakıt Listesi’ne alındığını anımsatarak, temel listeye alınması üzere çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Cömert Evran Ege’nin türbesine bunaltıcı rabıt

Özellikle yaz aylarında Kardeş Külliyesi ve Ahi Evran Iye Türbesi’ne okkalı demet olduğunu belirten Mahmutoğlu, “Cömertlik Haftası kutlamaları öncesinde gurbetçilerimiz ve ayrımlı illerden gelenler Cömert Evran Veli’nin türbesine tehlikeli ilgi göstermekte. Haftamızın coşku ile kutlanacağına inanıyorum.” dedi.

Son yıllarda Ahiliğin tanıtımının artması sayesinde ev dışından kafileler halinde ziyaretçilerin geldiğini anlatan Mahmutoğlu, “Ev içinden da birçok ziyaretçi buraya gelerek dualarını yazar Cömertlik prensiplerini öğrenme konusunda araştırmalar yapıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Mahmutoğlu, Ahilik prensiplerinin bugüne üstelik mum tuttuğuna belen ederek, “Ahiliğin en heybetli ilkelerinden birisi ‘Hak ile çalışıp bize gelen bizdendir, düşünce ve ahlak ile çalışıp bizi sabık bizdendir’ öğretisidir. Türkiye’mizin ve dünyamızın henüz güzelce olması için Ahiliğin bu pir öğretilerini gelecek nesillere aktarmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Cömertlik denince aklıma aktöre, bilgi, mesai ve düşünce geliyor”

Osmaniye’den Ankara’ya gezi ederken arkadaşıyla Cömert Evran Veli Türbesi’ni musahabe fail hoca Rabia Aker birlikte burada okuduğu yazılardan çok etkilendiğini dile getirerek, “Okuduğumuz yazılarda onun bir nice görevi olduğunu gördük. Bunun yanında 93 yaşında bibi tığ sallaması bile beni çokça etkiledi. İyi kim gelmişiz, görmüşüz, haddinden fazla gani oldu.” ifadesini kullandı.

Ankara’dahi mektepli olan Yiğit Sıhhatli ise Cömert Evran Veli’nin türbesinde dua okuduğunu anlatarak, “Ahiliği öğrenmeye çalışıyoruz. Ahilik denince aklıma ahlak, selen, himmet ve beyin geliyor. Bu dört esas konuda ben dahi hayatıma taraf vermeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.Share: